Siedem ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #24

S

CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to najchętniej wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, DWUDZIESTE CZWARTE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Gospody – Żabianka

Dawniej miała stać przy niej gospoda, od której wzięła nazwę. Była to bowiem ważna droga już od dawnych czasów, gdyż aż do XIX wieku właśnie tędy biegł główny szlak do Wejherowa. Obecnie ulica Gospody jest jedną z ulic Żabianki. Biegnie od ul. Pomorskiej do Placu Dwóch Miast na granicy Gdańska i Sopotu. Zabudowana głównie blokami z wielkiej płyty – cztero i dziesięciopiętrowymi. Z jednego z nich zrobiłem poniższe zdjęcie, choć sama Gospody jest widoczna w dolnej jego części. Zaznamy tutaj charakteru ściśle określonego typu powojennego osiedla przeznaczonego dla masy mieszkańców. Co ważne, mimo natłoku wysokich bloków znajdziemy tutaj dużo zieleni.

2. Ulica Lelewela – Wrzeszcz

Ulica Lelewela we Wrzeszczu biegnie od placu ks. Komorowskiego do ul. Kilińskiego. Jakże odmienna zabudowa w stosunku do ul. Gospody tworzy charakter owej drogi. Pierzeja kamienic zbudowanych na początku XX wieku kryje miejsce ważne, bowiem tutaj pod numerem 13 znajdował się dom rodzinny noblisty Güntera Grassa. Lelewela otwiera się w pewnym momencie na zielony Plac Wybickiego, by kawałek dalej iść tuż obok byłego Wrzeszczańskiego browaru. Osiedle “Browar Gdański” składa się z zrewitalizowanych budynków dawnego browaru oraz nowej zabudowy, którą zobaczycie właśnie m.in. przy ul. Lelewela. W moim odczuciu Lelewela przenosi nas w okres XX-lecia międzywojennego oraz pokazuje, że można w ciekawy sposób na nowo urządzać miasto.

3. Ulica Podwale Staromiejskie – Historyczne Śródmieście (Główne Miasto/Stare Miasto)

Podwale Staromiejskie, które powinno nosić nazwę Fosa Staromiejska, biegnie między Głównym a Starym Miastem. Łączy więc te jakże ważne części Historycznego Śródmieścia jednocześnie będąc wyraźną ich granicą. To ważne i warte zapamiętania – na północ od Podwala Staromiejskiego jest Stare Miasto, natomiast na południe – Główne Miasto. Ulica biegnąca w takim miejscu musi być ciekawa. Zaczyna się bowiem przy Targu Drzewnym i mknie ku Motławie, zatrzymując na Targu Rybnym i ul. Grodzkiej. Z “podwala” można oglądać pozostałości Murów Obronnych, w tym baszty – np. najwyższą w Gdańsku, mającą 36 metrów Basztę Jacek. Ujmuje widok na Kościół Św. Katarzyny i Halę Targową, zaś z końca ulicy ujrzycie Motławę i Filharmonię Bałtycką. Podwale Staromiejskie to jedna z głównych ulic Gdańskiego Historycznego Śródmieścia i myślę, że jest dobrym nauczycielem historii.

4. Ulica Karwieńska – Oliwa

Ulica Karwieńska biegnie od ul. Spacerowej do wejścia do Ogrodu Zoologicznego. Można powiedzieć, iż to w pełni naturalna ulica, bowiem przebiega tuż obok lasu jak i rozległych terenów, które zajmie w przyszłości i zajmuje ZOO. Spacer ową drogą (poza sezonem, gdy jest mocno uczęszczana) zapewnia spokój i otoczenie natury. To nie tylko zieleń, bowiem już z Karwieńskiej jesteśmy w stanie zobaczyć kilka wybiegów Oliwskiego ZOO.

5. Ulica Augustyńskiego – Historyczne Śródmieście (Stare Przedmieście)

Pozostajemy na obszarze Historycznego Śródmieścia, przenosząc na jego południowe rubieże. Ulica Jana Augustyńskiego zawdzięcza swą nazwę działaczowi Polonijnemu i m.in. dyrektorowi Gimnazjum Polskiego, znajdującego się wówczas właśnie przy owej drodze. Ów ceglany gmach z 1910 roku zbudowano na potrzeby koszar. Dzisiaj znajdziemy w nim urzędy związane z pozyskiwaniem dotacji z UE. Patrząc wzdłuż ulicy nie sposób nie zauważyć Baszty Białej, od której wzięła się wcześniejsza nazwa opisywanej ulicy – Am Weissen Turm. Za basztą niczym mały zamek wznosi się gmach z żółtej cegły – to Koszary Wiebego. Zbudowane w latach 1859-1867 służyły celom wojskowym. Augustyńskiego ma ciekawy charakter ulicy na obrzeżach centrum, niosący wartość historyczną i liczne ciekawostki.

6. Ulica Trakt Św. Wojciecha – Orunia/Lipce/Św. Wojciech

To już dwudziesta czwarta odsłona “7 ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk” i sam się sobie dziwie, iż do tej pory nie opisałem Traktu Św. Wojciecha. Jedna z ważniejszych ulic w Gdańsku rozpoczyna się w centrum miasta i biegnie na południe przez około 7 km. Przecina Zaroślak, Stare Szkoty, Orunię, Lipce i Św. Wojciech, kończąc się na granicy z Pruszczem Gdańskim. Zabudowa jest różnorodna i dość chaotyczna, więc nie będę próbował opisać całości. Wspomnę jednakże, iż na Starych Szkotach widać z “traktu” wspaniałą barokową fasadę Kościoła Św. Ignacego Loyoli, na Oruni budzą zainteresowanie niektóre z kamienic, Lipce to oczywiście Dwór Ferberów i najstarszy na Żuławach dom podcieniowy, zaś Św. Wojciech inspiruje widokiem na Kościół Św. Wojciecha. Trakt Św. Wojciecha biegnie równolegle do Kanału Raduni wraz z którym dzielą tę część miasta na Żuławy Gdańskie i strefę krawędziową wysoczyzny. Z jednej więc strony mamy płaskie jak stół pola, z drugiej górki, dolinki i gdzieniegdzie lasy. Deniwelacje nie są może imponujące, ale pozwalają na odnalezienie kilku punktów widokowych. W moim odczuciu Trakt Św. Wojciecha łączy miasto i wieś oraz dwa typy krajobrazów. Warto przy dobrej pogodzie zrobić sobie spacer z centrum Gdańska aż do Św. Wojciecha.

7. Ulica Odrzańska – Chełm

Odrzańska, bynajmniej, nie kieruje nas w stronę Odry. Choć jeśli użyć porównania do rzeki, Al. Armii Krajowej to taka “rzeka samochodów”. Zabudowana blokami z końca lat 30-tych i początku lat 40-tych XX wieku, ujmuje szpalerami ładnych drzew. Łączy przystanek tramwajowy o tej samej nazwie i rondo imienia Anny Piaseckiej. W niniejszym zestawieniu sporo mamy ulic o miejskim wyrazie, choć co ważne, architektura jest różnorodna. Chełm jest dla mnie szczególnie ważny, bowiem to tutaj od urodzenia mieszkam.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już DWUDZIESTE CZWARTE zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk. A powyższe dobitnie o tym świadczą!

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u oraz obserwowania profilu 7 zdjęć z Gdańska (klik) na instagramie. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa