7 widokowych szlaków spacerowych w Gdańsku

7

Cześć Przyjaciele!

W niniejszym wpisie, przygotowałem dla Was 7 przykładowych, WIDOKOWYCH szlaków spacerowych w Gdańsku. Przykładowych, gdyż gdyby dłużej się zastanowić, takowych jest więcej.

Co kryje się pod nazwą "widokowe"? Tak wybrałem trasy, aby na całym ich odcinku bądź w niektórych miejscach był ciekawy widok, krajobraz, pejzaż.

W owym zestawieniu, znajdziecie trasy znane, przygotowane do spacerów i w zasadzie dla każdego oraz takie szlaki, które wymagają więcej wysiłku, są dość dzikie i mniej znane szerszej grupie odbiorców.

Liczę, że artykuł przypadnie Wam do gustu. Napiszcie w komentarzach Wasze ulubione szlaki spacerowe w Gdańsku bądź w każdym innym mieście, w którym mieszkacie.

Zapraszam do zestawienia 7 widokowych szlaków spacerowych w Gdańsku!

1. Szlak TRÓJMIEJSKI

Szlak trójmiejski to oznaczony na żółto szlak PTTK, wiodący przez Gdańsk i Gdynię. Skupiając się na Gdańskim odcinku, mierzy ponad 20 km, przebiegając lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Prowadzi wzgórzami, zatem trzeba się nieco namęczyć, ale liczne punkty widokowe i doliny, wynagradzają ten trud. TUTAJ macie jego dokładny przebieg.

2. Ulice Przegalińska i Świbnieńska

Wyspa Sobieszewska, a dokładniej jej południowa część, to tereny leżące nad Martwą Wisłą. Aby dobrze je poznać, warto przejść całą ulicę Przegalińską (8 km), dokładając ewentualnie ulicę Świbnieńską (3 km), położoną na wschodnim krańcu wyspy. Widoki jak niżej – FENOMENALNE. Trasa długa, ale bez przewyższeń i po równej nawierzchni

3. Nad Martwą Wisłą ze Stogów na Górki Zachodnie

Kolejny szlak spacerowy nad Martwą Wisłą, tym razem między Stogami, a Górkami Zachodnimi. Tutaj mamy do czynienia z dziką odsłoną Gdańska, uroczymi zielonymi zaułkami, w dużej mierze brakiem ludzi. Większość osób spotkacie raczej na wodzie. Widoki urozmaicają drogę, choć w tym przypadku nie ma specjalnie przygotowanej trasy spacerowej.

Ulica Kutnowska biegnie nad brzegiem Martwej Wisły

4. Wzdłuż dawnej fosy Dolnego Miasta

Trasa urocza, pełna zieleni i wody, przystosowana dla każdego i w dodatku tuż obok ścisłego centrum Gdańska. Poczynając od Bastionu Żubr, należy kierować się na wschód, aż w okolicę stadionu żużlowego. Jeśli macie siły, zaczynacie na bastionie z widokiem na miasto, dalej już tylko spokój i natura.

5. Biskupia Górka, Góra Gradowa, Aniołki

Tym razem szlak, łączący kilka części miasta. Zaczynami od Biskupiej Górki, gdzie pod byłym Schroniskiem Młodzieżowym, znajdziecie punkt widokowy na Główne Miasto. Następnie kierujemy się na północ ulicą 3 Maja, odbijając na Górę Gradową. Schodzimy do 3 Maja, skręcając w ul. Giełguda. Po minięciu Kolonii Przybyszewskiego, skręcamy w prawo i przez lasem, docieramy do punktu widokowego na Wroniej Górze.

W przypadku tej trasy, potrzeba pokonać trochę górek, nawierzchnia jest totalnie różnorodna.

Niżej macie trasę naniesioną na mapę:

6. Dolina Marnych Mostów i Dolina Radości

Zlokalizowane w Oliwie doliny, doskonale nadają się na widokowy krajobrazowo spacer. Zwróćcie uwagę, że po raz kolejny zmienia nam się ukształtowanie terenu i otoczenie. Kiedy sam chodzę po Dolinie Radości myślę, że to takie Gdańskie “małe góry”. Idąc w kierunku Złotej Karczmy, zobaczycie morenowe wzniesienia z punktami widokowymi, Potok Oliwski, stawy. Z kolei Dolina Marnych Mostów nadaje się na rozłożenie kocyka i odpoczynek.

Miejsca dla każdego, jedynie co, to trzeba trochę dojść z centrum Oliwy. Najlepiej ulicą Kwietną do Kuźni Wodnej i dalej na południe.

7. Od Falochronu Zachodniego do Jelitkowa

Tę trasę zna chyba każdy. Wspaniałe widoki na zatokę z falochronu, promenada z wejściami na plażę, las. Część trasy można przejść plażą, co tylko urozmaici spacer.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na moim blogu i lekturę tego wpisu. Mam nadzieję, że chociaż jedna z tras do Was trafiła i już planujecie swój spacer 🙂

Lubicie Gdańsk? Różne mniej znane miejsca w Gdańsku? Zapraszam do polubienia mojego fanpage’a -> 7 zdjęć z Gdańska

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa