Siedem najciekawszych tras linii autobusowych w Gdańsku

S

Cześć Przyjaciele!

Jeżdżąc po Gdańsku autobusami, zauważyłem, że niektóre z tras są bardzo ciekawe. Łączą różnorakie punkty miasta, można po drodze zobaczyć ładne krajobrazy i interesujące miejsca.

Pomyślałem, że wybiorę siedem najciekawszych moim zdaniem tras linii autobusowych w Gdańsku, po to abyśmy my mieszkańcy mogli lepiej poznać Gdańsk. Z drugiej zaś strony, niech będzie to dobra “ściągawka” dla przyjezdnych, którzy chcieliby wgryźć się nieco bardziej w miasto i wyjść poza turystyczne miejscówki.

Zapraszam do mojego subiektywnego zestawienia 7 najciekawszych linii autobusowych w Gdańsku 🙂

Linia 127: Jasień PKM – Oliwa PKP

Linia 127 łączy dwa różne przystanki kolejowe, położoną między zbiornikami wodnymi i przy lesie stację kolei metropolitalnej Jasień oraz usytuowaną między zabudową przy głównej trasie stację SKM-ki oraz pociągów dalekobieżnych Oliwa. Przebiega obok stosunkowo nowych osiedli przy Myśliwskiej, następnie blokowisko Moreny, uroczo zieloną Jaśkową Dolinę, miejski Wrzeszcz, blokowisko Zaspy, w tym dawny pas startowy lotniska, Przymorze tuż obok Parku Reagana i przez ul. Obrońców Wybrzeża przy najdłuższym falowcu oraz część dzielnicy z niższą, domkową zabudową.

Mamy zatem tereny dalekie od typowego miasta, mocno miejskie, architekturę w postaci bloków z wielkiej płyty, nowych osiedli, kamienic, willi. Do tego linia łączy górny i dolny taras miasta. Jest różnorodnie i ciekawie.

Linia 155: Jasień PKM – Łostowice Świętokrzyska

Linia 155, podobnie jak 127, swój bieg zaczyna przy stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej “Jasień”, dalej przejeżdża przez Jasień, pokonuje Trasę W-Z (gdzie można ujrzeć ładny widok) do ul. Jabłoniowej, którą jedzie na Szadółki i Rębowo. Bardzo ciekawą częścią trasy jest ul. Świętokrzyska, skąd mamy widok na największy Gdański zbiornik retencyjny. Koniec trasy na tramwajowo-autobusowej pętli “Łostowice Świętokrzyska” to również możliwość spojrzenia w dół doliny na zbiornik retencyjny “Augustowska”.

Tutaj nie jest aż tak różnorodnie, aczkolwiek linia 155 łączy mniej znane rejony, odsłaniając nowe ciekawe spojrzenie na tę część miasta.

Linia 148: Nowy Port Szaniec Zachodni – Żabianka SKM.

Linia 148 łączy dwa zupełnie odmienne obszary miasta – z jednej strony Nowy Port tuż obok Kanału Portowego i przy Zajezdni Tramwajowej, zaś z drugiej dzielnicę zabudowaną 10-piętrowymi blokami z wielkiej płyty. Linia przebiega przy starych kamienicach Nowego Portu, następnie przy Parku Brzeźnieńskim skąd blisko do morza, Brzeźno, blokowiska Przymorza i Żabianki.

Mamy więc linie poruszającą się po dolnym tarasie miasta, która łączy bardzo ciekawe jego obszary. Od blokowiska, przez tereny nadmorskie, aż po portowe i kamieniczne.

Linia 227: Chełm Cienista – Jelitkowo

Jedna z dłuższych i ciekawszych linii autobusowych w Gdańsku. Łączy “moją” dzielnicę Chełm z nadmorskim Jelitkowem, jednak i po drodze jest mnóstwo ciekawego. 227 przebiega początkowo przez Nowy Chełm, czyli wśród bloków, dalej ul. Łostowicką przy największym Gdańskim cmentarzu i dzielnicy Wzgórze Mickiewicza. Trasa od Łostowickiej do Potokowej to “góra-dół-góra-dół”, zatem nie brakuje ciekawych widoków, szczególnie jak ktoś postanowi zająć miejsce przy przedniej szybie. Kolejno mamy Wrzeszcz, Zaspę i Przymorze, aż do Jelitkowa.

Linia 227 łączy górny i dolny taras miasta, jest ciekawie pod względem ukształtowania terenu i architektury, ponieważ są bloki na Chełmie, Zaspie i Przymorzu, domki na Wzgórzu Mickiewicza, trochę kamienic we Wrzeszczu. Dodajmy do tego sporo zieleni na całej trasie, szczególnie przy końcowym jej fragmencie.

Linia 210: Osowa PKP – Gościnna

Linia 210 to kolejna po 227 długa trasa w Gdańsku. Łączy mocno od siebie oddalone i zupełnie odmienne części miasta, tzw. Oruński “rynek” z zabytkową zabudową ze stacją kolei w Osowej. Trasa 210 przebiega przez Orunię, Trakt Św. Wojciecha z kamieniczną zabudową, centrum miasta z wglądem na Główne i Stare Miasto, ul. Dąbrowskiego między Cmentarzem Garnizonowym a Fortem Góry Gradowej, Suchanino w części zabudowanej domami, Morenę z blokami, ul. Słowackiego na leśnej części oraz dalej przy lotnisku i stąd na północ przez typowo wiejskie tereny aż po Osowę zabudowaną domami i nowymi osiedlami.

Jak widać 210 łączy dolny i górny taras, przebiegając przez różnorakie rejony miasta. Jest miejsko i tłoczno, ale również wręcz wiejsko. Jeśli chodzi o architekturę oglądaną po drodze, mamy cały niemal przegląd – kamienice, zabytkowa brama i dworzec, bloki, domki, terminal Portu Lotniczego. Chcąc poznać lepiej miasto, warto skorzystać z tej trasy.

Linia 131: Olszynka-Szkoła – Matemblewo

Linia 131 jest bardzo ciekawa patrząc na to jak różnorakie pod względem ukształtowania terenu obszary łączy. Żuławska część Gdańska – Olszynka, i położone na wzniesieniach Matemblewo. Linia przemierza Olszynkę, przecina Opływ Motławy, dalej biegnie Podwalem Przedmiejskim i obok “Lotu” oraz Dworca Głównego, przez Aniołki obok UCK, Suchanino, Morenę aż do Matemblewa.

Połączenie spokojnych, niemalne wiejskich terenów Olszynki z centrum miasta i dalej urocze Aniołki, domkowe Suchanino i blokowisko Moreny z zacicznym Matemblewem, robi wrażenie.

Linia 162: Orunia Górna – Wrzeszcz PKP

Siódmą i ostanią linią autobusową jaką opiszę jest linia 162, łącząca Orunię Górną z Dworcem Kolejowym we Wrzeszczu. Trasa przebiega przez Orunię Górną, dalej Al. Havla, ul. Łostowicką, przez część Moreny, Jaśkową Doliną do Wrzeszcza, gdzie pokonuje ul. Konopnicką, Zator-Przytockiego i Dmowskiego.

Mamy zatem połączenie górnego i dolnego tarasu, fajnie ukształtowany teren, różnoraką architekturę i miłe widoczki.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję serdecznie za wizytę na blogu i lekturę tego tekstu. Wierzę, że zestawienie tych właśnie linii autobusowych, otworzy przed Wami nowe miejskie perspektywy.

Jeśli jakąś z tych tras nie jechaliście, zróbcie sobie takie trip i odkryjcie trochę Gdańska 🙂

Po więcej Gdańska, zapraszam TUTAJ, oraz jak zawsze w czwartki i niedziele na bloga.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa