Gdańsk miastem świątyń – 12 zdjęć i faktów

G

Cześć Przyjaciele!

Z okazji wigilii Bożego Narodzenia, pomyślałem, że pokażę na zdjęciach nasze Gdańskie kościoły. 12 zdjęć, uzupełnię faktami/ciekawostkami na temat świątyń, ich wnętrz i ciekawej historii.

Zapraszam serdecznie do zdjęć i lektury 🙂

1. Kościół Św. Andrzeja Boboli

Kościół Św. Andrzeja Boboli we Wrzeszczu jest jedyną w Gdańsku świątynią neobarokową. W architekturze dominowały neogotyk oraz neorenesans, zatem neobarok jest ciekawostką.

Co ciekawe, 11 maja 1934 roku w owym kościele ślub wzięli Gertruda Deetz i Albert Forster, gaulaiter gdańskiego NSDAP. Jednym z gości był Rudolf Hess.

2. Kościół Św. Trójcy

Szczyty zachodniej strony Kościoła Św. Trójcy i Kaplicy Św. Anny to ceglane cuda. Póki co, podobne wrażenie zrobił na mnie Kościół Św. Anny w Wilnie. Co ciekawe, kaplica Św. Anny posiada jedyne tego rodzaju sklepienie sieciowe w Gdańsku.

3. Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka zdecydowanie góruje nad starym Gdańskiem. Jak zapewne wielu z Was wie, to największa, zbudowana z cegły świątynia na świecie. Prezentuje się genialnie w panoramie miasta, jak i oglądana z wąskich uliczek Głównego Miasta.

Ciekawostki o tej niesamowitej świątyni znajdziecie TUTAJ.

4. Katedra Oliwska

Archikatedra Oliwska, inaczej, Pomorski Wawel, to najdłuższy kościół w Polsce (107 metrów).

5. Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej

Współczesna świątynia, swym wyglądem przypomina statek. Macie podobne skojarzenia?

6. Kościół Św. Jana Chrzciciela

Niewielka, niemal 100-letnia świątynia stoi w Kiełpinie Górnym.

7. Kościół Św. Ignacego Loyoli

Jedyny barokowy kościół w Gdańsku, nie licząc Historycznego Śródmieścia. Jezuici wznieśli nie tylko kościół, ale i kolegium, gdzie nauki pobierał Józef Wybicki.

8. Kaplica Królewska

Spacerując po Krakowie, zobaczymy niejedną barokową świątynię. W sercu Gdańska mamy takową jedną, jest nią Kaplica Królewska. Odróżnia się spośród wszystkich innych położonych w okolicy.

9. Kościół Św. Jana

Wnętrze Kościoła Św. Jana jest w Gdańsku ewenementem. Z jednej strony ołtarz (swoją drogą wspaniały, kamienny, autorstwa Abrahama van den Blocke), z drugiej scena. Sacrum i profanum w jednym miejscu.

10. Kościół Bożego Ciała

Bardzo ciekawa świątynia sięgająca początkami XIV wieku. Obecny kościół, zbudowano w drugiej połowie XVI wieku, w 100 lat później dobudowano prostopadłą do korpusu nawę poprzeczną. Ciekawostką jest, zbudowana w 1707 roku zewnętrzna kazalnica.

11. Kościół ŚŚ. Piotra i Pawła

Świątynia na Starym Przedmieściu, której wnętrza mieszczą m.in. kaplice rodziny Uphagenów z 1774 roku.

12. Kościół Św. Barbary

Kościół Św. Barbary sięgający swymi początkami XIV wieku, pozbawiony jest po ostatniej wojnie nawy południowej.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu w tak ważne dzień. Powyższe świątynie to oczywiście część, a informacje do zdjęć to kropelka w morzu. Jednakże pragnąłem, byśmy spojrzeli wszyscy na Gdańsk przez pryzmat kościołów, które nadają naszemu miastu piękna i powagi.

Zapraszam niżej na fanpage 7 zdjęć z Gdańska oraz do innych wpisów na blogu!

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa