7 ciekawostek o Bazylice Mariackiej w Gdańsku

7
Cześć Przyjaciele!

W środę 23 stycznia, ponad 150 osób zebrało się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, wysłuchać opowieści prof. Andrzeja Januszajtisa o Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Na podstawie wykładu, wybrałem SIEDEM ciekawostek na temat Bazyliki Mariackiej.

Chodźcie ze mną!

1. Ołtarze

W czasie wykładu prof. Januszajtis wielokrotnie wspominał o ołtarzach zdobiących niegdyś świątynię. Co ciekawe, do rozbiorów zachowało się 47 średniowiecznych ołtarzy, zaś do wybuchu II Wojny Światowej, aż 26 ołtarzy. Był to największy zbiór gotyckich ołtarzy w świecie.

2. Data rozpoczęcia budowy

Kamień węgielny pod świątynię położono w piątek 28 marca 1343 roku. Do wojny można było o tym przeczytać na tablicy z XVII wieku, która po wojnie uległa zniszczeniu. Ale! Co ciekawe, spod tynku “wyszedł” napis z ok. 1400 roku z tą właśnie datą wmurowania kamienia węgielnego.

3. Pierwszy etap budowy

Bazylika Mariacka była budowana przed 159 lat. Oczywiście etapami, z całkiem długimi przerwami. Mnie totalnie zaskoczył fakt, iż pierwsza bazylika, została zbudowana w przeciągu 20 lat i liczyła 76 metrów długości i 27 metrów do sklepienia (tak jak dzisiaj)! Już wówczas była to wielka świątynia, nie wspominając o jej końcowych rozmiarach (największa ceglana świątynia na świecie).

4. Materiały budowlane z Mazowsza

Wojny między Polską a zakonem krzyżackim wymusiły 20-kilka lat przerwy w budowie. Kiedy w latach 20-tych XV wieku wznowiono prace, do budowy więźby dachowej, wykorzystano drewno z mazowieckich lasów. Co ciekawe, wcześniej wysłano list do księcia mazowieckiego.

5. Tajemnice wieży

Potężna, wysoka na 78 metrów i ukończona w 1466 roku wieża Bazyliki Mariackiej również skrywa swoje ciekawostki. Warto zwrócić uwagę na okna, które im wyżej, tym są większe, ale co ciekawe, to nie są okna tylko otwory do wypuszczania dźwięku dzwonów! Mnie ta informacja zaciekawiła. Co więcej, u góry, jeszcze przed wojną założono betonową opaskę w celu zabezpieczenia dużych szczelin między cegłami. Co ciekawe, od strony ul. Kaletniczej mamy nie beton, a malutkie holenderskie cegiełki i między nimi 150 drewnianych krzyżyków!

6. Freski w Kaplicy Św. Jerzego

Freski w Kaplicy Św. Jerzego niewątpliwie zasługują na uznanie! Otóż pierwszy fresk pochodzi z 1400 roku, po czym 50 lat później został zasłonięty innym. Ten drugi pokazał się spod tynku zaraz po wojnie. Ale! Co ciekawe, konserwatorzy zdjęli ów fresk, odsłaniając ten o pół wieku starszy, a nowszy umieszczono niżej. Zatem dzisiaj można oglądać jeden i drugi!

7. Szaty kościelne

Ostatnią ciekawostką jest ciekawy średniowieczny zbiór 541 sztuk szat kościelnych. Obecnie znajdują się w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu! Liczę, że choć jedna ciekawostka taką dla Was była 🙂

Polecam Waszej uwadze swoją stronę 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB. Warto polubić stronę i być na bieżąco z blogiem oraz mieć każdego dnia więcej Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa