7 miejsc, które warto odwiedzić na Wyspie Sobieszewskiej (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Ósmą dzielnicą jest Wyspa Sobieszewska!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które wręcz powinno się zobaczyć na Wyspie Sobieszewskiej.

Pokazałem Wam również Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Szadółki, Rębowo, Żabiankę, Jelitkowo, Biskupią Górę, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej, Stare Przedmieście, Dolne Miasto, Długie Ogrody, Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowiankę i Wyspę Spichrzów. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniłem w tym wpisie.


1. Rezerwat przyrody “Ptasi Raj”

Rezerwat przyrody “Ptasi Raj”, utworzony został w 1959 roku na obszarze niemal 200 ha. Ulokowany na Górkach Wschodnich w zachodniej części Wyspy Sobieszewskiej, przy ujściu Wisły Śmiałej. Chroni ostoję ptactwa wodnego i błotnego, które ma niesamowicie piękne tereny do bytowania. Dwa jeziora (“Karaś” – 7 ha powierzchni i “Ptasi Raj” – 61 ha powierzchni), Mierzeja Messyńska, oddzielająca rezerwat od morza, szuwary i las. Na terenie “Ptasiego Raju” spotkacie również XIX-wieczną Kamienną Groblę, która oddziela jezioro “Ptasi Raj” od Wisły Śmiałej.

W okolicy pętli autobusowej linii 186, bierze początek oznakowana ścieżka edukacyjna. Na trasie napotkacie dwa domki widokowe – pierwszy z kameralnym widokiem na jezioro “Karaś”, drugi z przepięknym krajobrazem na jezioro “Ptasi Raj”, wydmy, morze, Wisłę Śmiałą, Górki Zachodnie. To cudowne, naturalne i pełne uroczych pejzaży z dala od miejskiego zgiełku miejsce, może być początkiem zwiedzania Wyspy Sobieszewskiej.

2. Bulwar nad Martwą Wisłą i Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski

Na Wyspę Sobieszewską, wjeżdża się oddanym do użytku ponad 2 lata temu mostem zwodzonym (Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski) i już z niego warto jest się rozglądać, łapiąc świetne widoki na Wisłę. Zaraz za mostem, po lewej stronie, rozpoczyna się bulwar spacerowy nad Martwą Wisłą. Trakt spacerowy, zapewnia cudowny krajobraz na Wisłę, urozmaicony przez łodzie. Jest gdzie usiąść, złapać wiatr we włosy i cieszyć chwilą.

3. Plaża

Plaża na Wyspie Sobieszewskiej jest długa i miejscami szeroka. Około 11 km plaży, ciągnie się przez całą wyspę. Co tu dużo mówić – jest PIĘKNA. W dużej mierze ciężko spotkać tutaj tłum ludzi, najczęściej wędruje się sam na sam z bezkresem. Szum fal, złoty piasek, wydmy, muszle i bursztyny.

Mnóstwo zdjęć oraz opis spaceru przez całą długość plaży na Wyspie Sobieszewskiej, znajdziecie TUTAJ. Polecam.

4. Ulica Przegalińska

Ulica Przegalińska biegnie przez południową część wyspy nad Martwą Wisłą. 8 km natury, spokoju, piękna. Zdaje się, zwykła ulica, ale w dużej mierze biegnie nad Martwą Wisłą, do tego można tutaj zobaczyć ciekawe, stare budownictwo. Dodam, że przy końcu ulicy Przegalińskiej, zobaczycie śluzę z XIX wieku, jak i dużo młodszą (1975-1982), zapewniającą żeglugę między Martwą Wisłą i Przekopem Wisły.

Ulicę Przegalińską zobaczycie również TUTAJ.

5. Zbiornik wodny “Kazimierz”

Inaczej wieża ciśnień o wysokości 30 metrów i pojemności 600 m3. Zbudowany w 2015 roku zbiornik nazwano od imienia Kazimierza Behlke, wieloletniego pracownika Saur Neptun Gdańsk. Posiada taras widokowy, skąd widać przede wszystkim ogromną połać lasu! Z tego miejsca można dostrzec, jak wielka jest Wyspa Sobieszewska i jaki obszar zajmują lasy, przez które poprowadzone są trasy turystyczne. W normalnych warunkach (bez covid) można się zapisać na zwiedzanie TUTAJ.

6. Rezerwat przyrody “Mewia Łacha”

“Mewia Łacha” została utworzona w 1991 roku po obu stronach ujścia Przekopu Wisły do morza. Na terenie Wyspy Sobieszewskiej rezerwat zajmuje 19 ha. Chroni kolonię rybitw lęgowych, ptaki siewkowate blaszkodziobe i rybitwy w okresie ich wędrówek. Jest to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w polskiej strefie przybrzeżnej. Wiedzie tędy ścieżka zwiedzania, na której znajdziecie platformę widokową z genialnym pejzażem wydm, łach i plaży. Czasami, wypatrzeć można nawet stado fok, wylegujących się na jednej z łach.

7. Przekop Wisły

W latach 1889-1895 przekopano nowe ujście Wisły, nazwane później “Przekopem Wisły”. Na 7 km długości, polecam Wam spacer do rezerwatu “Mewia Łacha”, już niedługo przejażdżkę rowerem wzdłuż ulicy Świbnieńskiej (droga rowerowa w budowie), znalezienie zielonego miejsca nad przekopem w okolicy portu dla lodołamaczy.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Poznając te miejsca, poznacie po części jaka jest Wyspa Sobieszewska. A jest świetna – zapewniam!

Już w kolejny czwartek opiszę trasę zwiedzania rowerem, oraz kilka tras pieszych po Wyspie Sobieszewskiej.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

  • Pisząc “Kamienna Grobla” (wielką literą) – sugerujesz, że to nazwa własna. A tak w przypadku wykonanej (pierwotnie) z kamienia grobli, która oddziela Ptasi Raj od rozlewiska Wisły Śmiałej – nie jest.
    Co gorsza – pisownia sugerująca, że wykonana niegdyś z kamienia budowla hydrotechniczna to “Kamienna Grobla” – wprowadza zamęt, ponieważ istnieje w Gdańsku ulica o nazwie Kamienna Grobla – położona jednak nie na Wyspie Sobieszewskiej, ale na Dolnym Mieście….

    Proponuję też, byś nieco popracował nad stylem… Wyrażania typu “w dużej mierze ciężko spotkać tutaj tłum ludzi” albo “Trakt spacerowy, zapewnia krajobraz na Wisłę” czy “kolonia rybitw lęgowych” przypominają przykłady z “humoru zeszytów szkolnych”…
    O interpunkcji na wszelki wypadek – nawet tu nie wspominam…

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa