7 miejsc na Oruni, które warto poznać (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę i Zabornię. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Jedenastą dzielnicą jest Orunia!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które wręcz powinno się zobaczyć na Oruni 🙂

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam z artykule:

1. Park Oruński

Park Oruński jest chlubą dzielnicy i jednym z piękniejszych miejsc w całym Gdańsku. Położony w dolince, dnem której płynie Potok Oruński, zaczyna się przy Kanale Raduni i ciągnie w głąb dolinki między wzgórzami.

Historia tego miejsca sięga XVI wieku, gdy stał tutaj dworek. Park powstawał w najbliższej okolicy dworku. Z biegiem lat zmieniał właścicieli, aż po walce Francuzów z Rosjanami w 1813 roku, teren przeszedł w ręce Fryderyka Hoene. W 1918 roku jego córka – Emilia Hoene – przekazała park miastu.

Park zachwyca krajobrazami nad dwoma stawami, kaskadą, altaną i otoczeniem wzgórz. Znajdziecie tutaj wiele miłych zakątków wśród zieleni, pięknych alejek oraz kwiatów.

Spacerując po Parku Oruńskim, warto zwrócić uwagę na zabytkowy Dworek, aleję lip, lodownie z XVII wieku, pomnik Tatara na koniu, amfiteatr, fontannę przy pierwszym stawie, mostki nad Potokiem Oruńskim.

2. Zbiornik wody “Stara Orunia” i punkt widokowy

Zbiornik wody “Stara Orunia” ukryty jest pod ziemią na wzgórzu na południe od Parku Oruńskiego. Wybudowany z cegły w 1869 roku zbiornik, był pierwszym takim w Gdańsku. TUTAJ możecie zapisać się na zwiedzenie i zobaczyć konstrukcję złożoną z naw i arkad.

Tuż obok, zaaranżowano punkt widokowy. Widać dobrze centrum miasta, a bliżej Orunię z Kościołem Św. Jana Bosko, tereny Żuław i położone na południe wzgórza i dolinki. Z tego miejsca doskonale widać dwa różnego rodzaju tereny, które występują na terenie Oruni.

3. Dolina Potoku Oruńskiego

Strefa krawędziowa Wysoczyzny Gdańskiej charakteryzuje się różnymi dolinami – jedną z nich jest Dolina Potoku Oruńskiego. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy obejmuje teren doliny Potoku Oruńskiego na Oruni i Łostowicach. To piękne miejsce na spacer, łączące Park Oruński ze zbiornikiem retencyjnym “Augustowska”. Dnem doliny biegnie wygodna alejka, wyposażona w elementy małej architektury, zaś po obu stronach sterasowane zbocza po uprawie rolniczej, gdzie obecnie jest dzika zieleń lub ogródki działkowe.

4. Punkt widokowy przy ulicy Platynowej

Gdańsk ze względu na położenie zaskakuje w wielu całkiem niespodziewanych miejscach WSPANIAŁYMI widokami. Na Oruni Górnej, przy końcu ulicy Platynowej obok szkoły, jest takie miejsce. Widoczna strefa krawędziowa Wysoczyzny Gdańskiej, dalej słynne budynki w centrum miasta, stocznie, port i inne dzielnice. Moim zdaniem jeden z ładniejszych widoków w tej części miasta.

5. Kanał Raduni

XIV-wieczny kanał zbudowany przez Krzyżaków, przepływa przez kilka dzielnic i jest atrakcją każdej z nich. Alejka nad kanałem daje możliwość pięknego spaceru przy dorodnych drzewach i nad wodą z super widokami. To również część świetnej trasy rowerowej w kierunku Pruszcza Gdańskiego.

6. Ulica Gościnna

Gościnna bywa nazywana “Oruńskim Rynkiem” bowiem właśnie tutaj spotkamy budynek dawnego Ratusza z XIX wieku, Kościół Św. Jana Bosko, zaprojektowany przez Karla Friedricha Schinkla a budowany w latach 1820-1823, bądź Kuźnię z 1801 roku czyli najmniejszy dom podcieniowy na Żuławach.

7. Ulica Żuławska

Możecie się zastanawiać dlaczego warto zobaczyć ulicę Żuławską. Odpowiadam – ze względu na granicę, jaką wyznacza między miejską zabudową a polami uprawnymi na terenie Żuław Gdańskich. Byliśmy zatem całkiem niedaleko na terenie wysoczyzny, by zakończyć w miejscu zupełnie innym, ale również na Oruni.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Poznając te miejsca, zobaczycie jaka jest Zabornia. A jest bardzo ciekawą częścią miasta.

Już w kolejny czwartek opiszę Wam trasę zwiedzania Oruni.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Piekne ujęcia zawsze jak coś nowego o Gdańsku muszę. przeczytać obejrzeć.
    Nieraz wiem więcej co na starym Chełmie robią lub będzie od mieszkających tam.
    Moje miejsce y dawnych lat.
    A Pan panie Kamilu miał pan rodzinę ul. Bitwy pod Leninno 4/4

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa