7 miejsc na Ujeścisku, które warto odwiedzić (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię i Brzeźno. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Trzynastą dzielnicą jest Ujeścisko!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Ujeścisku!

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam z artykule:

1. Zbiornik Retencyjny “Jeleniogórska”

Zbiornik retencyjny “Jeleniogórska” położony jest u zbiegu ulic Jeleniogórskiej i Człuchowskiej. Ma nieco ponad 1 ha powierzchni i 2460 m3 pojemności retencyjnej. Stanowi piękne miejsce tuż obok bloków mieszkalnych i zaplecze rekreacyjne dla mieszkańców. Na zbiorniku jest fontanna, a całość prezentuje się bardzo ładnie.

2. Zbiorniki przy ulicy Przemyskiej

Nieduże zbiorniki wodne przy Przemyskiej 41 i 43 stanowią urokliwe miejsce dające choć trochę wytchnienia pośród bloków. Mieszkańcy, mimo faktu mieszkania w bloku, mogą wyjść i posiedzieć na trawie nad wodą. Coś pięknego.

3. Zbiornik Retencyjny “Warszawska”

Zbiornik retencyjny “Warszawska” położony jest między ulicami Warszawską, Łódzką i Lubelską. Zajmuje około 7000 m2 (0,7 ha) a jego pojemność retencyjna wynosi 1562 m3. Najbliższy mojemu sercu, bowiem właśnie tutaj od dawna łowiłem ryby. Co więcej, złapałem swój największy okaz. Swego czasu jeździłem nad ów staw bardzo często. To było nasze miejsce. Wokół biegnie alejka spacerowa, są ławeczki i zieleń.

Całkiem niedaleko stawu, przy ulicy Cedrowej, znajduje się nieczynny od lat 60-tych XX wieku Cmentarz Ewangelicki. Został założony w połowie XVII wieku przy Kościele Św. Jerzego. Niestety kościół został zniszczony w 1945 roku.

4. Dziki punkt widokowy przy Człuchowskiej

Punkt widokowy jest nawet oznaczony na mapie google. Chodzi o teren między ulicą Człuchowską a II Brygady, który leży na styku trzech dzielnic – Ujeściska, Łostowic i Zakoniczyna. Wciąż niezabudowany teren pełen dzikiej zieleni z bardzo ładnymi pejzażami. Polecam koniecznie odwiedzić!

5. Widok z górki przy Jeleniogórskiej 15

Mały placyk przy bloku pod adresem Jeleniogórska 15 jest niepozornym, a jednak ciekawym punktem widokowym na Ujeścisku. Widać z niego położoną po sąsiedzku górkę, o której napisałem w punkcie wyżej, zaś dalej Łostowice.

6. Kozacza Góra

Kozacza Góra wznosi się 76 metrów n.p.m. i wraz z wieżą widokową o wysokości 17 metrów daje oglądać krajobraz dzielnic takich jak Ujeścisko, Chełm, Orunia, Łostowice, Zakoniczyn i jeszcze więcej. Widoczki są moim zdaniem bardzo ładne, zupełnie inne niż z Pachołka, ale pokazujące inny charakter tej części Gdańska.

7. Wzgórze Wonneberg

Wzgórze Wonneberg (nazwa z wikimapii) na terenie osiedla Pogodnego na Ujeścisku wznosi się na 83 metry ponad poziom morza. Rozpościera się z tego miejsca całkiem zacny widoczek, do którego poznania zachęcam.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Poznając te miejsca, zobaczycie jakie jest Ujeścisko. A jest bardzo ciekawą częścią miasta, choć traktowaną raczej jako sypialnie.

Już w kolejny czwartek opiszę Wam trasę zwiedzania Ujeściska.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa