7 punktów pokazujących jak RÓŹNORODNY jest Gdańsk

7

Cześć Przyjaciele!

Odkąd we wrześniu 2014 roku założyłem bloga, przyświeca mi pewna idea. Pragnę pokazać, że Gdańsk jest bardzo różnorodnym miastem. Składają się na to dzielnice o różnorakim charakterze i konkretne miejsca, dające odczuć, że stolica Pomorza jest jak skrzynia pełna skarbów.

Owe skarby, czyli piękne, zaskakujące, znane, tajemnicze, zaniedbane i tłumnie odwiedzane miejsca od siedmiu lat opisuje i pokazuje na blogu.

Dzisiaj SIEDEM kolejnych miejsc. By pokazać, że Gdańsk jest różnorodny architektonicznie i krajobrazowo. Byście ZOBACZYLI, że w tym jednym mieście, można TAK WIELE.

Miłej lektury! 🙂

1. Gdańsk sielankowy, spokojny i plażowy

W Gdańsku wcale nie trzeba jechać daleko od centrum, by zaznać spokoju, choć można… nawet 20 km! Gdańsk jest bardzo roooooozciągniętym miastem! W linii prostej z Osowej (zachód miasta) do Przegaliny (wschód miasta) jest około 34 km (normalnymi drogami pewnie bliżej 40 km). Z kolejnymi kilometrami zmieniają się krajobrazy.

W tym punkcie widzicie Wyspę Sobieszewską i okolicę ulicy Świbnieńskiej czyli najbardziej na wschód położoną ulicę w Gdańsku.

Jaki tutaj jest spokój… <3 Cisza, natura, zieleń, woda, zwierzęta. Do tego PRZEPIĘKNĄ plażę. Bo Gdańsk to ponad 20 km szerokich, piaszczystych plaż.

2. Gdańsk górzysty, zielony i widokowy

Wspomniałem o Osowej, zatem zmieniamy krajobraz. Było płasko, była rzeka, była rajska plaża. A tutaj? Wzgórza, punkty widokowe, doliny, potoki i jeziora.

Na pierwszym ujęciu widok z najwyższego punktu w Gdańsku (180 metrów n.p.m.) na Jezioro Wysockie. Dokładnie tak, w Gdańsku są TAKIE PEJZAŻE O.O

Drugie ze zdjęć przedstawia Jezioro Jasień, zatem również zróżnicowanie wysokości terenu i super widok.

Kolejna fotografia to widok z Pachołka, byście zobaczyli jak CUDOWNIE prezentują się morenowe wzgórza i miasto.

Ostatnie zdjęcie to Potok Strzyża w lasach obok Matemblewa. Urok, spokój i zieleń.

3. Gdańsk historyczny, turystyczny, znany i lubiany

Gdańsk to również miejsce, które odwiedzają turyści z całego świata. Co przyciąga tutaj ludzi? W dużej mierze historia miasta, które swego czasu było najludniejsze i najbogatsze w Polsce. Odbiciem tego są wyjątkowe zabytki.

Żuraw zbudowany w latach 1442-1444 jako największy wówczas dźwig portowy w Europie, Bazylika Mariacka budowana 159 lat – dzisiaj największa świątynia na świecie zbudowana z cegły, Bramy Złota i Zielona oraz inne. Wielka Zbrojownia z początku XVII wieku – czy gdzieś jest tak piękny magazyn broni? Wielki Młyn – największy średniowieczny zakład produkcyjny w Europie.

To tylko część wspaniałych zabytków Gdańska, które znajdziecie na Głównym i Starym Mieście.

4. Gdańsk rekreacyjny, zielony, parkowy

Kolejna zielona odsłona Gdańska, jednakże tym razem uporządkowana i przeznaczona dla rekreacji. W Gdańsku jest ponad 20 parków (z czego kilka szczególnie pięknych) i jeszcze więcej skwerów/zieleńców. Parki nadmorskie, parki zabytkowe, parki całkiem nowe. Można poznawać miasto szlakiem parków właśnie.

Na uwagę zasługuje największy Park Reagana (około 100 ha), najpiękniejszy nie tylko w Gdańsku Park Oliwski, równie urokliwy Park Oruński, nadmorski Park Brzeźnieński bądź skryty Park w Królewskiej Dolinie.

Park Reagana
Park Oliwski
Park Oruński
Park w Królewskiej Dolinie

5. Gdańsk portowy, stoczniowy, industrialny

Gdańsk to od samego początku miasto portowe. A skoro port, to nabrzeża, żurawie, magazyny, statki. Poza tym stocznie, które są nieodłącznym elementem miasta. Jest wiele miejsc na obszarze miasta, gdzie można zaznać tego wyjątkowego klimatu.

Na przykład Stocznia Cesarska, ulica Wiślna, Wyspa Ostrów lub Nowy Port.

6. Gdańsk zabytkowy, zaniedbany, rewitalizowany, autentyczny

Na Historyczne Śródmieście Gdańska składa się wiele mniejszych “dzielnic”. Myśląc o “centrum” myślimy o Głównym i Starym Mieście, tymczasem są takie miejsca jak Biskupia Góra, Dolne Miasto, Długie Ogrody lub Osiek.

Szukając oryginalnej zabudowy mieszkalnej trzeba się udać właśnie to tych miejsc. Jednocześnie przez długi czas są lub były one zaniedbane/zapomniane. Z tego względu spacerując po Dolnym Mieście lub Długich Ogrodach poczujecie zupełnie inny klimat miasta. Moim zdaniem bardziej autentyczny.

Biskupia Góra
Dolne Miasto
Długie Ogrody

7. Gdańsk miejski, kamieniczny, dzielnicowy

Gdańsk ma to do siebie, iż niektóre dzielnice wyglądają jak zapasowe centrum miasta bądź inne, mniejsze miasteczko. Najlepszym przykładem jest Wrzeszcz, który robi wrażenie bardziej “miejskiego” niż samo Śródmieście. Również Oliwa jest takim zapasowym centrum Gdańska, ale w wydaniu turystycznym. Z kolei takie miejsca jak Orunia, Nowy Port lub Brzeźno, wyglądają jak niewielkie miasteczka, które mogłyby żyć poza Gdańskiem.

Tak odsłona Gdańska jest najlepiej widoczna, gdy jednego dnia odwiedzimy kilka dzielnic i zwrócimy uwagę na to jak są one usytuowane, zabudowane i jaki jest klimat tych miejsc.

Wrzeszcz
Oliwa

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Piszę dla Was, zatem proszę dajcie mi znać czy takie artykuły są ok? A może macie jakieś propozycje tematów?

Odsłon Gdańska jest jeszcze więcej. Wy też zwracacie na to uwagę? Uważacie za atut?

Zapraszam na mojego FACEBOOK’a oraz INSTAGRAMA gdyż staram się tam udzielać 🙂

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa