Trasa dzięki której poznasz najciekawsze miejsca na Przymorzu (projekt dzielnicowy)

T

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko i Górki Zachodnie. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Piętnastą dzielnicą jest Przymorze!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam trasę dzięki której poznacie najciekawsze miejsca na Przymorzu 🙂

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z trasą, którą opisałem w artykule:

Zielony początek spaceru

Nasz spacer zaczynamy od terenów rekreacyjnych nad Potokiem Oliwskim między Żabianką a Przymorzem. Idąc od strony ulicy Chłopskiej, po prawej stronie widzimy wysokie bloki, zaś z drugiej niską zabudowę w postaci domków. Różne rodzaje zabudowy spaja zieleń, stawy i potok. Urokliwe miejsce.

Ulica Beniowskiego – stare i nowe

Na dalszą cześć spaceru wybieramy ulicę Beniowskiego. Tutaj również zakosztujemy zieleni, choć tej w wydaniu szpalerów drzew wzdłuż ulicy. Dodatkowym atutem jest przedwojenna zabudowa. Takie miejsca w mojej ocenie mają najwięcej klimatu. Idziemy dłuższy czas, aż po prawej stronie ulicy zobaczymy osiedle IDEA. Niemal tuż obok siebie możemy zobaczyć dwa zupełnie inne światy. Była przedwojenna zabudowa, jest nowoczesne osiedle. Tak jak w wielu przypadkach takowe osiedla wyglądają słabo, tak tutaj jest bardzo ładnie.

Mariaż różnorakiej zabudowy

Następnie wybieramy ulicę Śląską i dalej Zgody II. Blisko styku obu ulic, stoi Kościół NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku z wysoką na 83 metry wieżą. Idąc na północ ulicą Zgody II i skręcając w prawo w ul. Bora-Komorowskiego, znajdziemy się w ciekawej okolicy.

Zachęcam wejść w uliczkę Chociszewskiego! Urocze, drewniane domy kontrastują z 10-piętrowymi blokami z wielkiej płyty.

Wracamy do Bora-Komorowskiego, przecinamy ulicę Chłopską i wchodzimy na Obrońców Wybrzeża. Wzdłuż owej ulicy stoi słynny falowiec, czyli blok o długości niemal 900 metrów.

Tereny rekreacyjne – parki i plaża

Plaża i morze

Ulica Obrońców Wybrzeża wychodzi wprost na Park Reagana i jedną z głównych alejek. Nie oglądając się nic (poza super krajobrazami) docieramy do plaży przez wejście numer 58. Podziwiając widoki, warto przejść się choćby kawałek brzegiem morza.

Park Reagana i Park Przymorze

Wracamy do Parku Reagana wejściem numer 60 i śmigamy alejką przy osiedlu Neptun Park. Kawałek za owym osiedlem, skręcamy w prawo, spacerując cały czas przez park. Jeszcze przed ulicą Pomorską, będąc wciąż w Parku Reagana, skręcamy w lewo i dochodzimy do Parku Przymorze. W tym pięknym miejscu z historią kończymy nasz spacer po Przymorzu.

Małe podsumowanie

Cały spacer ma około 8 km długości. Wiedzie głównie chodnikami przy ulicach, parkowymi alejkami i kawałeczek plażą. W mojej ocenie miła i ciekawa trasa z super miejscami. Polecam!

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę kolejnego artykułu. Wierze, że skorzystacie z mojej trasy i poznacie Przymorze. To miejsce jest tego warte. Przekonacie się.

Więcej Gdańska jak zawsze na stronie na FACEBOOK’u oraz na profilu na INSTAGRAMIE. Serdecznie zapraszam.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa