Pomysł na spacer po Młyniskach i Letnicy (projekt dzielnicowy)

P

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi i Św. Wojciech oraz Lipce i Jasień. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dziewiętnastą i dwudziestą dzielnicą są Młyniska i Letnica!

W niniejszym artykule pokazuje trasę spacerową po Młyniskach i Letnicy. Pragnę, byście mogli tak jak ja poznać tę część miasta, która być może nie kojarzy się ze zwiedzaniem, ale nadaje się na solidny spacer w celu poszukiwania mniej znanych widoków i innego klimatu miasta.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczoną trasą, którą opisuje w artykule:

Zielony Trójkąt

Nasz spacer po Młyniskach i Letnicy zaczynamy od Młynisk, a dokładniej ulicy Zielony Trójkąt. Waszym zadaniem na sam początek spaceru jest odszukanie między blokami, w pobliżu Szkoły Podstawowej numer 69, uroczych domków mieszkalnych. Zdaje się, jakby nie pasowały do otoczenia, choć to one były tutaj pierwsze.

Dwór Młyniska

Podobnie jest z Dworem Młyniska. Stojący w pobliżu ulicy Swojskiej i Elektrociepłowni XIX-wieczny dworek jest obecnie siedzibą zarządu Elektrociepłowni “Wybrzeże”. Aby się do niego dostać, musicie iść ul. Swojską i spoglądać w lewo, znajdując przejście do dworku.

Najlepsze miejsce do obserwacji stoczni

Wracając na ul. Swojską, idziecie dalej na wschód, aż na most prowadzący na Wyspę Ostrów. Wiele z niego widać! To jeden z niewielu punktów, skąd możecie oglądać Historyczne Centrum Gdańska z perspektywy Stoczni. W dalszą trasę udacie się ulicę Wiślną, wiodącą nad Martwą Wisłą. Za rzeką widać Stocznie Remontową im. Piłsudskiego. Bardzo prawdopodobne, że będziecie świadkami remontu kilku statków, być może całkiem sporych rozmiarów. To WYJĄTKOWE uczucie, bowiem nie jest to widok, który ogląda się każdego dnia.

Letnica

Spacerując nad Martwą Wisłą odbijecie w lewo w ul. Wielopole. Wyjdziecie nią prosto na ogromne skrzyżowanie im. Tadeusza Mazowieckiego, za którym jest już ul. Starowiejska, czyli stara część Letnicy. Warto przejść się właśnie Starowiejską, bowiem zobaczycie tam dawną, odremontowaną zabudowę i poczujecie ten wyjątkowy mikroświat. Jak gdyby oddzielny mały świat w całym Gdańsku. Następnie przejdziecie przy ul. Michny przy Parku Ks. Kanonika Orkusza, dalej ul. Uczniowską i pod Stadion Energa.

Stadion

Przepiękny, bursztynowy stadion jest jedną z większych atrakcji Gdańska. Można go zwiedzać, ale nawet spacer dookoła niego zrobi wrażenie. Oczywiście na tym wspaniałym obiekcie mecze rozgrywa Lechia Gdańsk, więc zapraszam do uczęszczania na mecze i podziwiania stadionu od środka. Pod stadionem kończymy nasz spacer.

Małe podsumowanie

W tym miejscu, po przejściu nieco ponad 5 km kończymy spacer. Trasa jest dla każdego. Stosunkowo krótka, po równym terenie. Jedyną wadą są odcinki ulic bez chodników.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę kolejnego artykułu. Wierze, że skorzystacie z mojej trasy i lepiej poznacie Młyniska i Letnicę. Przekonacie się, że w każdym miejscu można znaleźć coś ciekawego.

Więcej Gdańska jak zawsze na stronie na FACEBOOK’u oraz na profilu na INSTAGRAMIE. Serdecznie zapraszam.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa