10 lat na mnie czekało – Muzeum Bursztynu ! :)

1

Cześć przyjaciele ! Ledwie wróciłem z Gdyni a Gdańsk przywitał mnie paradą żaglowców na Motławie oraz zachęcił do… zwiedzenia Muzeum Bursztynu ! 🙂 W tym roku Muzeum obchodzi 10-lecie istnienia. To już dekada a mnie wciąż nie było po drodze z Wieżą Więzienną i Katownią. Dzisiaj zamieniłem się w turystę i… zobaczcie sami 🙂

Zobaczyć Długą z wysokości…

    Stoję w tłumie nad Motławą, robię zdjęcia, podziwiam przepiękne żaglowce, które suną po wodzie ku uciesze wszystkich ustawionych wzdłuż rzeki po stronie Głównego Miasta, ul. Wartkiej, na Ołowiance czy Wyspie Spichrzów. Parada dobiega końca. Poszedłem na Długi Targ, zobaczyłem jak wiele osób wybrało się na spacer, wszedłem na przedproże Ratusza Głównego Miasta przy Długiej, co by lepiej przyjrzeć się “rzece” ludzi. To jednak nie było to i wówczas zobaczyłem Wieże Więzienną ! Przyznam, że magnesem, który przyciągnął mnie do Zespołu Przedbramia był widok z wieży ! Niejako trochę przy okazji zwiedziłem muzeum. Powiem szczerze, było warto !

Chcąc nacieszyć oczy, warto tutaj przyjść. 

    Mnóstwo bursztynów, mniejsze i większe bryły (do 4 kg) z różnych zakątków świata, inkluzje owadów i roślin. Mogłem przyglądać się każdemu bardzo długo, bowiem w zależności pod jakim kątem spojrzeć, tak bryła prezentuje się inaczej, wyjątkowo i pięknie. Nad niektórymi wiszą lupy, co by lepiej ujrzeć zatopioną we wnętrzu np jaszczurkę. Czym wspinałem się wyżej po schodach wieży tym ciekawość rosła jak słupek rtęci na rozgrzanym termometrze. Czułem się jak turysta, u siebie w mieście ! Tyle razy przechodziłem obok, całe 10 lat.  Być może musiałem dojrzeć do tego, by w pełni docenić ów kamień ? 

Piękne ! <3

Widok na północ 🙂

    Wystawie towarzyszą ceglane mury okna strzelnicze i drzwi np z XVI w. A nie brakowało niezwykle ładnych rzeczy z bursztynu ! Naszyjniki, małe figurki, statek czy gitara. Mnóstwo przepięknych przedmiotów, aż zamarzyłem by postawić choćby mniejszą bryłę bursztynu na biurku… 😉 Dotarłem na szczyt ! Skręciłem w prawo do pierwszego z trzech okien (trzech stron) i spojrzałem na Targ Węglowy ! Dalej Targ Drzewny i Stare Miasto z trzema wieżowcami oraz wieżą Kościoła Św. Katarzyny i stoczniowe żurawie. Patrząc w prawo na pierwszym planie widzę pierzeję kamienic przy ul. Wełniarskiej, dalej wieżyczki Zbrojowni od strony Piwnej, Kościół Św. Jana, Brabank (osiedle) a nawet biurowiec przy trasie Sucharskiego ! Cudownie prezentuje się Wielka Zbrojownia jak i Baszta Słomiana, dalej Baszta Jacek, Kościół Św. Mikołaja, wieże Muzeum II Wojny Światowej oraz dźwigi w terminalu kontenerowym DCT. Z góry ciekawie wygląda Teatr Wybrzeże, za teatrem można zobaczyć dach Wielkiego Młyna, przychodnie przy Wałowej czy Kościół Św. Brygidy. Bardzo podoba mi się skupisko kilku neorenesansowych budynków – Nowy Ratusz, Przychodnia Kolejowa i Dworzec a wraz z jasnym gmachem Prokuratury Apelacyjnej tworzy to całkiem miejski zakątek. Zieleniak stoi między Trytonem i skupiskiem najbardziej charakterystycznych żurawi KONE, do tego widać Kościoły Św. Elżbiety i Św. Józefa. Widok na północ i tyle elementów tworzących wspaniałą całość ! 🙂 

Drzwi z XVI wieku pozwalają dotknąć historii.
Zwróćcie uwagę ile ciekawych elementów składa się na ten widok 🙂

Widok na zachód 🙂

    Ok, podchodzę do drugiego okna wychodzącego na zachód. W dole widać cudownie zdobioną Katownie i dalej Bramę Wyżynną, po lewej Narodowy Bank Polski zaś po prawej budynek słynnego “lotu”. Za ulicą rozkopany teren “Forum Gdańsk”, obok trzy szczyty budzącego podziw gmachu Sądy Rejonowego przy Nowych Ogrodach, nie można nie zauważyć tzw. “fortów” oraz bloków Suchanina. No i została ostatnia strona… zdecydowanie najlepsza ! 

Przed wojną Gdańsk był wielkomiejski i piękny… Jak zapełni przestrzeń Forum Gdańsk ?

Długa i Główne Miasto z wysokości !

    Powiem szczerze, ten widok przerósł moje oczekiwania ! 🙂 W dole Złota Brama a za nią ujęta w kamieniczki ul. Długa zalana spacerującymi, przy Długiej smukła wieża Ratuszowa, dalej w głębi Długi Targ i Brama Zielona. Między czerwonymi dachami Główno-miejskich kamieniczek wyrasta masywna wieża Bazyliki Mariackiej, na jej tle widać Św. Jerzego, który poskramia smoka, dalej Most im. Jana Pawła II i nowy kolejowy zaś na prawo od wieży Rafineria. Patrząc w prawo można dojrzeć np. Kościół ŚŚ. Piotra i Pawła, budynki Aura Island i Chmielna Park na Wyspie Spichrzów. Za Bramą Zieloną wygląda wieża Kościoła Św. Barbary oraz kilka bloków. Jeden z ciekawszych, a może najciekawszy przy wieży Kościoła Św. Katarzyny punkt widokowy w centrum ! Od kilku innych jak wieża Św. Katarzyny czy Bazyliki Mariackiej bądź Ratuszowej różni się wysokością oraz umiejscowieniem. Wieże Bazyliki Mariackiej czy Ratusza stoją w środku Głównego Miasta zaś Wieża Więzienna na jego zachodnim skraju przez co mamy przepiękny miejski krajobraz. Niewiele jest punktów widokowych, z których widoki układałyby się tak ciekawie i fascynująco, skąd byłaby możliwość obserwacji tylu świetnych i ważnych elementów miasta. Jakże się cieszę, że tutaj wszedłem 🙂

Wspaniały widok na Główne Miasto <3
Ciekaw jestem ile osób przemierza dziennie Długą i Długi Targ 🙂

Ciarki na plecach…

    Po zwiedzeniu Muzeum Bursztynu oraz obejrzeniu widoków ze szczytu wieży zszedłem. Już wcześniej przy gablotach z bursztynem mogłem zapoznać się z XVI-wiecznymi drzwiami, otworem strzelniczym czy ceglanymi ścianami, które są tłem dla wystawy. Wieże Więzienną z Katownią łączy tzw “szyja”. To właśnie tutaj można zapoznać się z historią powstania “zespołu przedbramia” oraz przyjrzeć zachowanemu wyposażeniu w gablotach. Dalej warto zajrzeć do celi “Zając” oraz “Kain i Abel” – obie dla groźnych przestępców. Rzeczywiście stojąc chwilę między murami, które niejedno słyszały włos jeży się na głowie… Wszystko potęguję fakt obrazków przedstawiających sposoby tortur i przeraźliwy jęk płynący z głośników. Półmrok wprowadza w niezwykły klimat dawnego więzienia i wypluwa zwiedzających na zewnątrz… Niesamowita zmiana klimatu. Przed chwilą w celi dla groźnych przestępców, teraz między ludźmi przy locie.

Jest mrocznie… 😉

Czy warto odwiedzić Muzeum Bursztynu ? Owszem, warto. Przepiękne bryły bursztynu cieszą oczy każdego, małego dziecka jak i doświadczonego wiekiem człowieka, widok z Wieży Więziennej jest nad wyraz ciekawy zaś dawne cele przeniosą nas kilka stuleci wstecz. Gorąco polecam i nie bierzcie ze mnie przykładu, nie czekajcie kolejnej dekady 😉

Po więcej ciekawych wpisów i zdjęć zapraszam na facebook 🙂 

https://www.facebook.com/7zdjeczgdanska/

Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym ! Pozdrawiam, Cześć 😉

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa