Aniołki – moja propozycja trasy zwiedzania (projekt dzielnicowy)

A

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 kolejne tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np w Nowym Porcie nie ma).

Czwartą dzielnicą są Aniołki!

Co ważne! Możecie zobaczyć pierwszy wpis o Aniołkach, gdzie opisałem i pokazałem ciekawe miejsca tej dzielnicy.

W niniejszym artykule, opisałem propozycję trasy zwiedzania Aniołek. Łączy ona większość z miejsc, które widzieliście w poprzednim artykule, pozwalając dobrze zapoznać się z dzielnicą.

Pokazałem Wam również Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Szadółki, Rębowo, Żabiankę, Jelitkowo, Biskupią Górę, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej, Stare Przedmieście, Dolne Miasto, Długie Ogrody, Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowiankę i Wyspę Spichrzów. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Zapraszam na spacer po Aniołkach!

Poniżej macie zaznaczoną trasę na mapce 🙂

Góra Suchańska i ulica Tuwima

Nasz spacer zaczynamy przy ul. Cygańska Góra, odbijając na niezabudowany teren ROD im. Sucharskiego. Po chwili łatwo dostrzeżemy piękny widok na zieleń, las żurawi oraz morze.

Kierujemy się ścieżką w dół, tak aby trafić obok Collegium Biomedicum GUMed. W ten sposób, wychodzimy na wprost ul. Tuwima.

Piękna ulica zachęca do spaceru i nim się obejrzymy, spokojna, klimatyczna ulica, zmienia się w szeroką, pełną samochodów i tramwajów aleję.

Wielka Aleja Lipowa i Plac Dr. Michalaka

To Wielka Aleja Lipowa. Aby przyjrzeć się jej lepiej, można wejść na pobliski przystanek tramwajowy “Uniwersytet Medyczny”.

Tuż obok niego, bierze swój początek ulica Skłodowskiej-Curie, biegnąca na Plac Dr. Michalaka. W tym miejscu możemy odsapnąć w parku i coś zjeść.

Wronia Góra

Dalsza trasa wiedzie ulicami Dębinki, Orzeszkowej i Wronią. Na końcu tej ostatniej, znajdziemy dość mocno zużyte schody (obecnie remontowane!), zatem należy zachować ostrożność, a właśnie nimi dostaniemy się na Wronią Górę. Po wejściu na górę, wystarczy się odwrócić i podziwiać krajobraz. Można również usiąść na ławeczce i spędzić sam na sam z widokiem kilka chwil.

Miejsce z ciekawym widokiem

Przechodząc przez ów zielony teren na południe, łatwo odnajdziemy ul. Świdnicką. Na drugim jej końcu, u zbiegu z ulicami Kozietulskiego i Dziekuć-Maleja, wchodząc pod blok (adres: Księcia Józefa Poniatowskiego 1), znajdziemy się w miejscu z ciekawym widokiem.

Cmentarze

Ostatnia część wędrówki biegnie ulicami Dziekuć-Maleja i Dąbrowskiego, pod bramę zabytkowego Cmentarza Garnizonowego. Klimatyczne miejsce z ciekawymi pomnikami i zaułkami. Z drugiej jego strony, znajdziemy Cmentarz Żołnierzy Radzieckich.

Podsumowując

Trasa ma około 5,5 km. Nie powinna stanowić specjalnych trudności, choć warto wziąć pod uwagę przewyższenia. Dzięki niej poznacie choć trochę tę wspaniałą dzielnicę, której warto poświęcić więcej uwagi.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Już niedługo będę opisywał i pokazywał kolejne dzielnice. Bądźcie czujni 😉

Aby być na bieżąco z nowymi artykułami na blogu, zachęcam do dołączenia do społeczności bloga. Możecie to zrobić klikając niżej “lubię to”.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa