7 wartych odwiedzenia miejsc w Nowym Porcie (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Siódmą dzielnicą jest Nowy Port!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, jakie można spotkać w Nowym Porcie.

Pokazałem Wam również Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Szadółki, Rębowo, Żabiankę, Jelitkowo, Biskupią Górę, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej, Stare Przedmieście, Dolne Miasto, Długie Ogrody, Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowiankę i Wyspę Spichrzów. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniłem w tym wpisie.

1. Nabrzeże Zbożowe

Nabrzeże Zbożowe jest jednym z tych miejsc, które mocno sobie upodobałem w Nowym Porcie. Krótki bulwar spacerowy z przystankiem tramwaju wodnego, zapewnia widok na Martwą Wisłę i przepływające przeróżne statki. Tuż obok stoją ponad 100-letnie Elewatory Zbożowe, niemal vis-a-vis wspaniała Twierdza Wisłoujście, dalej widoczne są portowe i stoczniowe żurawie, tworzące typowo Gdański, morski krajobraz.

2. Nabrzeże Kapitana Ziółkowskiego

Bulwar spacerowy przy ujściu Kanału Portowego do Zatoki Gdańskiej. Niewątpliwie ładniej zagospodarowany, aniżeli Nabrzeże Zbożowe, zmienia się również otoczenie. Główną rolę gra XIX-wieczna Latarnia Morską, którą w normalnych warunkach (przed pandemią) można zwiedzać i spojrzeć na tę jakże ważną dla Gdańska i całej Polski część miasta z góry. Po drugiej stronie kanału doskonale widać półwysep Westerplatte z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. To również świetne miejsce dla wędkarzy, których można spotkać.

3. Falochron Zachodni

Falochron Zachodni znajduje się w granicach Nowego Portu, jednak by do niego dojść, potrzeba iść kawałek przez sąsiednie Brzeźno. Przesuwamy się cały czas do ujścia Kanału Portowego do morza i właśnie będąc na Falochronie Zachodnim, możemy to ujście ujrzeć. Prowadzi do niego alejka nad samym morzem, są ławeczki, wspaniałe krajobrazy i możliwość obserwowania statków. Miejsce warte zobaczenia!

4. Ulica Władysława IV

Były trzy miejsca nad wodą, zatem wejdźmy w głąb zabudowy. Pierwszym miejscem, które moim zdaniem warto w Nowym Porcie zobaczyć jest ul. Władysława IV. Dlaczego? Łączy ona zabytkową XIX-wieczną Zajezdnię Tramwajową z położoną na drugim końcu ulicy (choć już przy ul. Oliwskiej) Kościołem Morskim. Ulica zabudowana jest solidniejszymi kamienicami, jak i skromniejszym zabytkowym budownictwem. Przez jej część śmigają tramwaje, co osobiście uwielbiam! Bardzo ciekawa i jakże fajna krajobrazowo ulica.

5. Ulica Rybołowców i Plac Gustkowicza

Drugą przestrzeń w Nowym Porcie, którą chciałbym, byście poznali i zobaczyli jest ulica Rybołowców i Plac Gustkowicza. Wzdłuż ulicy Rybołowców (ulica przed wojną nosiła nazwę Fischerstrasse i była poświęcona Richardowi Fischerowi, właścicielowi drugiego co do wielkości browaru w Gdańsku, niestety po wojnie niefortunnie przetłumaczono nazwę na Robołówców) stoją miejskie, kilkupiętrowe, ciekawe architektonicznie kamienice. Druga kwestia to ładny bruk, słupy podtrzymujące trakcję tramwajową i chodniki. Do tego jeżdżą tędy tramwaje, co dodaje miejskiego klimatu oddalonej przecież o jakieś 8 km od centrum Gdańska dzielnicy.

Plac Gustkowicza jest takim momentem przejścia i łącznikiem między “starym” a “nowym” Nowym Portem. Z jednej strony kamienice z końca XIX wieku oraz początku kolejnego stulecia, z drugiej zaś strony falowiec i inny bloki, zbudowane po ostatniej wojnie. Plac został wyremontowany w ramach rewitalizacji dzielnicy. Jest gdzie usiąść, latem działa fontanna.

6. Ulica Oliwska

Ulica Oliwska, położona jest w północnej części dzielnicy. Spacerując ową ulicą, po jednej stronie mamy zabudowę mieszkalną, z drugiej zaś tereny portu. Myślę, że właśnie tutaj najlepiej czuć charakter Nowego Portu. Znajdziemy wzdłuż ulicy Oliwskiej kamienice, Kościół Św. Jadwigi Śląskiej z roku 1858 oraz na jej końcu Kościół Niepokalanego Serca Maryi z początku XX-go wieku.

7. Falowiec

Dlaczego wymieniam tutaj falowiec? Zbudowany w 1978 roku blok jest jedynym takim w Gdańsku poza Przymorzem. Miałem okazje być w dwóch klatkach schodowych i szczerze mówiąc, mało jest miejsc, skąd są tak świetne widoki! Jeśli będziecie mieli okazje, sprawdźcie sami. Tymczasem zapraszam do mojego wpisu, o TUTAJ, gdzie opisałem ten świetny krajobraz.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Za tydzień opiszę trasę zwiedzania po Nowym Porcie.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa