Cześć Przyjaciele!
Być może jesteś w Gdańsku od lat, ale masz wrażenie, że tak na prawdę nie znasz miasta? A może jesteś w Gdańsku nowy i chciałbyś dobrze poznać miasto?
Poniższy artykuł Ci w tym pomoże. W dziesięciu punktach opisałem jak możesz poznać Gdańsk na na prawdę dobrym poziomie.
Oczywiście, czym dalej w las, tym więcej drzew, zatem mimo tego, iż będziesz znał zasoby miasta dużo dużo dużo lepiej niż przecietny mieszkaniec, dowiesz się, że wciąż wiele zostało do odkrycia.
Te 10 punktów nie odkryje przed Tobą totalnie całego Gdańska, jednakże od takiej listy bym zaczął, ponieważ da Ci to solidny fundament wiedzy o Gdańsku, o tym jakie jest to miasto, jakimi krajobrazami dysponuje, z jaką architekturą się spotkasz, jaką energię mają przeróżne dzielnice.
Potraktuj to jako małe wyzwanie, a nawet nie takie małe, ponieważ ogarnięcie każdego z 10-ciu punktów, przy normalnym trybie życia (rodzina, praca, inne obowiązki), zajmie Ci rok lub więcej.
Jednak nie zrażaj się! Po prostu, przy wolnym czasie, zacznij to robić. Zobaczysz jak wiele się zmieni w Twoim postrzeganiu Gdańska i wiedzy o zasobach miasta.
1. Przejść skrajem wysoczyzny
Chcąc poznać zasoby naturalne Gdańska, wiele naturalnych punktów widokowych, ukształtowanie terenu, polecam Ci trasę (rozłożoną na co najmniej kilka dni) skrajem wysoczyzny. Od Świętego Wojciecha, przez Lipce, Orunie, Stare Szkoty, Chełm, Biskupią Górę, Górę Gradową, Aniołki, Wrzeszcz, Strzyżę, VII Dwór, aż po Oliwę. Uwierz, że ta trasa da Ci poznać mnóstwo nowego spojrzenia na miasto, otworzy oczy na nowe miejsca, nauczy również więcej o tym jaki pod kątem położenia naturalnego jest Gdańsk.
2. Przejść wzdłuż plaż
Gdańsk to ponad 20 km plaż. Zapewne każdy jakąś odwiedził, ale czy przeszedłeś wszystkie? Począwszy od Świbna, przez całą Wyspę Sobieszewską, wyspę portową (Górki Zachodnie, Stogi i Westerplatte), aż po Brzeźno, Przymorze i Jelitkowo. Przy tym poznasz najbliższe okolice plaż, lasy, wydmy, grupy starej i nowej zabudowy, miejsca rekreacji, parki, promenady.
Wyspa Sobieszewska Przymorze Wyspa Sobieszewska Bursztyny z Wyspy Sobieszewskiej Górki Zachodnie
3. Zdobyć wszystkie oficjalne i mniej oficjalne punkty widokowe w Śródmieściu
Co jasne, pierwszą kwestią jest ogarnąć turystyczną część Historycznego Śródmieścia z poziomu ulic i placów, jednak później, zachęcam Cię, abyś poznał wiele różnych perspektyw z wysokości. Wejdź na Wieże Więzienną, wieże Ratusza Głównego Miasta, wieże Bazyliki Mariackiej, wieże Domu Przyrodników, wieże Kościoła Św. Katarzyny, koło widokowe, ale również na dach “Forum Gdańsk”, taras “Sassy”, restauracji “Cała Naprzód” bądź jednego z bloków przy ul. Szopy. Kiedy po latach odkrywania Gdańska, uda mi się zdobyć taki nowy dla mnie punkt widokowy, poznaje miasto na nowo, takie jakiego nie znałem, zatem warto to robić.
Widok z klubu Sassy Widok z Wieży Więziennej Widok z wieży Kościoła Mariackiego Widok z wieży Domu Przyrodników
4. Odkryć Gdańsk obronno-wojenny
W tym punkcie mam na myśli odkrywanie Gdańska na zasadzie miejsc, związanych z jego obroną lub nawet walkami w czasie wojen. Możesz zacząć od Głównego Miasta i murów obronnych oraz baszt i bram, następnie przejść do dawnej fosy Starego Przedmieścia i Dolnego Miasta i bastionów, zajrzeć na Górę Gradową i zwiedzić cały fort, pojechać zwiedzić Twierdzę Wisłoujście i Westerplatte.
Jedna z baszt Głównego Miasta Fort Góry Gradowej Fosa i Kamienna Śluza Westerplatte Twierdza Wisłoujście
5. Przejść od Oruni do Oliwy
Chcąc dobrze poznać Gdańsk, powinieneś poznać jego dzielnice. Rozłożyć na kilka spacerów obszar, o którym mowa. Poczynając od Oruni, przez Aniołki, Wrzeszcz i, na Oliwie kończąc. Oczywiście tym razem nie idziesz skrajem wysoczyzny, a zagłębiasz w uliczkach, przyglądasz zabudowie i odkrywasz niezbadane przez Ciebie zaułki.
Wrzeszcz Orunia Centrum miasta Oliwa
6. Zaliczyć chociaż połowę zbiorników retencyjnych
W Gdańsku jest ponad 50 zbiorników retencyjnych, wybierz zatem 25 i pozwól je sobie odkryć. Zazwyczaj są w zupełnie innym otoczeniu, aniżeli tym które odkryjesz na podstawie poprzednich punktów, więc poznasz inną twarz Gdańska.
Zbiornik Retencyjny “Kiełpinek” Zbiornik Retencyjny “Wileńska” Zbiornik Retencyjny “Srebrzysko”
7. Popływać kajakiem i tramwajem wodnym
Gdańsk to woda i chcąc poznać to miasto, niewątpliwie powinieneś się z wodą zetknąć. Polecam Ci popływać kajakiem pod Historycznym Śródmieściu, wzdłuż długiego nabrzeża, Ołowianki, po Nowej Motławie przy Dolnym Mieście oraz po dawnej fosie i rejonach między Olszynką a Orunią. Z kolei tramwajem wodnym odkryjesz przemysłowe, stoczniowe i portowe oblicze miasta, z drugiej strony popłyniesz totalnie naturalnymi rejonami, poznając wodne zasoby miasta.
Żuraw i Długie Nabrzeże Tramwaj wodny obok Westerplatte Motława między Olszynką a Oruńską Bastion Żubr
8. Odwiedzić wszystkie oddziały Muzeum Gdańska, Narodowego, ECS i MIIWŚ
Gdańsk dysponuje kilkoma serio ciekawymi muzeami, które polecam Ci odwiedzić. W zasadzie od tego punktu wypadałoby zacząć, biorąc pod uwagę fakt chęci zapoznania się z miastem. Warto wejść i zobaczyć cudowne wnętrza Ratusza Głównego Miasta (szczególnie Salę Czerwoną), zajrzeć do Dworu Artusa, zobaczyć jak mieszkał Uphagen, jaką mamy kolekcje bursztynów, poznać historię II Wojny Światowej i okresu komunizmu i wyjściu z niego, dodatkowo zapoznać z dziełami sztuki – rzeźbami i obrazami.
Muzeum II Wojny Światowej Ratusz Głównego Miasta Muzeum Narodowe – Oddział Sztuki Dawnej Dom Uphagena
9. Przejść z Chełmu na Niedźwiednik
Podobnie jak w punkcie piątym, zachęcam do odkrycia kilku dzielnic. Droga z Chełmu, przez Suchanino, Morenę, aż po Niedźwiednik, pozwoli Ci poznać Gdańsk po kątem ukształtowania terenu, ale również innego rodzaju zabudowy (domy, bloki).
Widok z Niedźwiednika Widok z Moreny Suchanino Przystanek tramwajowy “Odrzańska”
10. Zwiedzić Śródmieście poza Głównym Miastem
Dziesiąty i ostatni punkt, dzięki któremu dobrze poznasz Gdańsk, jest Śródmieście poza Głównym Miastem. Mam na myśli takie dzielnice jak Długie Ogrody, Dolne Miasto, Biskupia Góra. Jeśli poznasz właśnie te rejony Gdańska, mocno dopełnisz obraz całego miasta.
Biskupia Góra Dolne Miasto Nowe Ogrody Długie Ogrody
Kilka (ważnych) słów na koniec
Gdańsk jest bardzo zróżnicowanym, ciekawym i nietypowym miastem. Z tego względu, aby dobrze Gdańsk poznać, potrzeba mnóstwo czasu, chęci i uporu.
Myślę, że jeśli powoli przejdziesz przez każdy z tych punktów, nawet w okrojonej wersji, poznasz Gdańsk na dobrym poziomie.
Jednocześnie jestem pewien, że po tym zauważysz, że wciąż jest wiele do odkrycia i nadal możesz poznawać Gdańsk.
Bo z tym miastem tak właśnie jest. Możesz poznać je na prawdę dobrze, mieć swoje zdanie oparte na wiedzy i doświadczeniu, ale i tak prędzej czy później, Gdańsk pokaże Ci kolejne oblicze i, będziesz zmuszony ponownie się zastanowić – to jaki jest Gdańsk?
Dziękuję serdecznie za lekturę tego wpisu i zapraszam do ponad 600 innych na blogu 🙂
- Zielone osie widokowe w Gdańsku – 7 najpiękniejszych
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Aniołki – o cmentarzach, parkach i pomnikach
- Pomysł na dzień w Gdańsku #2 – przeciekawe Brzeźno, wieczorne Główne Miasto i syty obiad
- Czy Gdańsk jest wyjątkowy i nie ma takiego drugiego miasta? 7 argumentów na TAK!
- Zwiedzamy 7 miejsc w Gdańsku – architektura, natura, widoki – miejskie inspiracje #114
Dołącz do społeczności bloga na facebooku – 7 zdjęć z Gdańska (klik)
Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!
Cudowny opis Gdańska i jego miejsc które ukazują różne oblicze tego urokliwego miasta. Jestem pod wrażeniem! pozdrawiam. Monika.
Dziękuję za bardzo miły komentarz! Zapraszam również do innych artykułów.
Bardzo ciekawie przedstawiona marszruta po Gdańsku! Dziękuję!
Cieszę się, że pomysły się podobają. Proszę korzystać, ale przede wszystkim szukać swoich ulubionych miejsc i poznawać miasto poprzez swoje upodobania, gdyż to daje największą frajdę. 🙂