7 miejsc, które warto odwiedzić w Oliwie (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port i Wyspę Sobieszewską. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dziewiątą dzielnicą jest Oliwa!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które wręcz powinno się zobaczyć w Oliwie!

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniłem w tym wpisie.

1. Park Oliwski

Park Oliwski ma długą historię. Pierwsza była część francuska, zwana inaczej barokową, dopiero później, zaaranżowano część angielską. Park zajmuje ponad 11 ha i jest jednym z ładniejszych w Polsce.

Na czym polega jesto niezwykły urok? W moim przekonaniu jest to zasługa wielu (ciekawych) krajobrazów na stosunkowo niewielkim obszarze. Przejdźmy zatem wspólnie (wirtualnie) przez park, aby się o tym przekonać.

Wchodząc od strony Zaułka Kanapariusza mamy trawniki rekreacyjne, widok na Katedrę Oliwską, dalej parter kwiatowo-trawnikowy przed Pałacem Opatów, obok wspaniała lipowa aleja, geometryczne stawy i dwie alejki “tunele” a między nimi “Książęcy Widok”. Następnie mamy fragment parku o charakterze romantycznym – dolinka pełna kwiatków zwana “rajem”, groty szeptów, nieco pofałdowany teren, uroczy staw, przy wodospadzie kolejny ciekawy obszar parku angielskiego z nieregularnymi alejkami, ogromnymi drzewami z różnych stron świata, stawem, mostkami oraz altaną. Takie bogactwo krajobrazów daje mocne poczucie piękna, od początku do końca spaceru “otula” obrazami, które się podobają.

2. Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny w Parku Oliwskim został utworzony w 1956 roku. Mimo swojego młodego wieku szczyci się przepięknymi drzewami jak Magnolie, Orzech Włoski, Sekwoję czy Tulipanowiec amerykański. Palmiarnia z bogatą kolekcją roślin egzotyczny jest w przebudowie, ale już niedługo mam nadzieję zostanie udostępniona do zwiedzania. Całkiem niedawno (kilka lat wstecz), zaaranżowano Ogród Japoński. Ogród Botaniczny zajmuje około 3 ha i jest częścią Parku Oliwskiego.

3. Archikatedra Oliwska

Katedrę w Oliwie należy odwiedzić ze względu na jej niesamowitą wartość architektoniczną oraz kulturalną w Gdańsku i nie tylko. Świątynia w układzie bazylikowym ma 107 metrów długości i jest najdłuższym zabytkowym kościołem w Polsce. Wnętrze kryje dzieła sztuki sakralnej, np.: 23 ołtarze, barokowy ołtarz główny, epitafia, grobowiec książąt pomorskich czy słynne XVIII-wieczne wielkie ograny (później przebudowywane).

4. Staw Młyński

Staw Młyński, położony jest w Dolinie Potoku Oliwskiego. Niegdyś piętrzył wodę na potrzeby stojącego obok Młyna IX, dzisiaj służy za zbiornik retencyjny. Teren nad stawem to świetne miejsce rekreacyjne na spacer w uroczym otoczeniu zalesionych morenowych wzgórz i wody.

5. Ogród Zoologiczny

Gdański Ogród Zoologiczny, założony został w 1954 roku. Położony jest na terenie aż 126 ha, co czyni go największym w Polsce. Położenie w otoczeniu wzniesień Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego sprawia, że to nie tylko spacer od wybiegu do wybiegu, ale przepiękna krajobrazowo przygoda, której częścią jest podziwianie zwierząt. Obecnie w ZOO mieszkają 823 zwierzaki, reprezentujące 162 gatunki. Ogród już od kilka ładnych lat odwiedza między 420 000 a 490 000 osób, jedynie zeszły rok, ze względu na pandemię, przyniósł spadek i Oliwskie ZOO odwiedziło około 370 tyś. osób.

Walorem, jak wspomniałem, jest położenie. Powierzchnia ogrodu, pozwoliła na urządzenie w wielu przypadkach dużych, naturalnych wybiegów, co dla zwierząt jest bardzo komfortowe. Warto odwiedzić ZOO i samemu się przekonać o jego walorach.

6. Ulice i zabytkowa zabudowa mieszkalna

Oliwa to przepiękna dzielnica również poza parkiem, ZOO i Katedrą. Warto przejść się takimi ulicami jak Obrońców Westerplatte, Leśna, Stary Rynek Oliwski, Kaprów lub Podhalańska. Urocza willowa zabudowa, bardzo ozdobna, z elementami drewnianymi, świetnie współgra ze szpalerami równo strzyżonych drzew.

7. Dolina Radości, Zgniłych Mostów, Ewy, Wężowa

Między morenowymi wzgórzami wiją się przepiękne doliny. Ogromnym urokiem Oliwy jest połączenie zabytków i kultury materialnej z terenami zielonymi. Warto przespacerować się w każdej z wymienionych dolin, choć na pierwszy raz polecam Dolinę Radości. Spotkacie tam Kuźnię Wodną, stawy, Potok Oliwski, widoki jakby wyjęte z południa Polski.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Poznając te miejsca, poznacie po części jaka jest Oliwa. A jest wspaniała – zapewniam!

Już w kolejny czwartek opiszę punkty widokowe, jakie znajdziecie na terenie Oliwy.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

A tutaj możecie wesprzeć mnie i “postawić” kawę 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa