7 miejsc na Przymorzu, które warto poznać (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko i Górki Zachodnie. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Piętnastą dzielnicą jest Przymorze!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Przymorzu! To wspaniała nadmorska dzielnica Gdańska, z różnorodną zabudową

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam z artykule:

1. Plaża

Przymorze jako dzielnica nadmorska ma swoją plażę. To około 1,5 km plaży między Brzeźnem a Jelitkowem. Plaża na Przymorzu jest szeroka, piaszczysta i przepiękna. W sezonie jest tutaj znacznie luźniej, aniżeli w wyżej wymienionych Brzeźnie i Jelitkowie.

2. Park Reagana

Park Nadmorski im. Ronalda Reagana znajduje się między gęstą zabudową mieszkaniową Przymorza i plażą. Jest on największym Gdańskim parkiem (około 100 ha powierzchni) oraz jeden z ciekawszych miejsc rekreacji w Gdańsku jak i całym trójmieście. Hektary trawników do piknikowania, place zabaw. skate park. wybiegi dla psów, drogi dla rowerów, dwa stawy, kilometry alejek. Wspaniałe miejsce na mapie Gdańska.

3. Park Przymorze

Park Przymorze założony został w XVIII wieku na terenie posiadłości “Konradshammer” przy Potoku Oliwskim. Obecnie zajmuje około 5 ha powierzchni. Jest jednym z tych parków, które mocno sobie cenię. Dorodne, stare drzewa wyznaczają ładne alejki, a pobyt w parku przenosi do świata spokoju i izoluje od miasta.

4. Falowiec

Falowiec na Przymorzu przy ul. Obrońców Wybrzeża jest budynkiem wyjątkowym. Zaprojektowany przez Tadeusza Różańskiego, Danutę Olędzką i Janusza Morka i zbudowany w latach 1970-1973 falowiec, ma niemal 900 metrów długości! To najdłuższy budynek w Polsce i drugi w Europie. Oficjalnie zamieszkuje w nim około 3500 osób, aczkolwiek licząc wynajmujących może to być nawet 6000 osób.

Zdjęcie zrobione z 10-go piętra w Falowcu

5. Osiedle IDEA

Osiedle Idea Eurostylu jest w mojej ocenie jednym z ładniejszych w całym Gdańsku. Stąd w tym zestawieniu.

Przede wszystkim, NIE JEST OGRODZONE. W przeciwieństwie do położonych tuż obok innych osiedli, poprzegradzanych z każdej strony. Druga kwestia, to nowoczesna, ale miła w odbiorze architektura z elementami cegły. Trzecia sprawa, urządzenie przestrzeni między blokami na najwyższym poziomie. Zieleń, chodniki, miejsca do siedzenia i leżenia, do tego latarnie, śmietniki, rzeźby, słupki, są zwyczajnie piękne i pomysłowe.

6. Teren zielony nad Potokiem Oliwskim

Potok Oliwski płynie na pograniczu Przymorza i Żabianki. Tak samo można traktować park i stawy, znajdujące się wzdłuż potoku. Urokliwy teren zielony jest świetnym zapleczem rekreacyjnym dla mnóstwa osób mieszkających w pobliżu. A niektóre z miejsc wyglądają wyjątkowo ładnie.

7. Ulica Beniowskiego

Beniowskiego warto przejść ze względu na uroczą, również starszą zabudowę oraz piękne, solidne drzewa. Coraz mniej w Gdańsku takich ulic, a uważam, że to one stanowią o uroku miasta.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Poznając te miejsca, zobaczycie jakie jest Przymorze.

Już w kolejny czwartek opiszę Wam trasę zwiedzania Przymorza.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa