7 pięknych i tajemniczych miejsc w Gdańsku, które poznasz na jednym spacerze #1 – od Wielkiej Alei do Fontanny z 1909 roku

7

Cześć Przyjaciele!

Spacerować można zawsze. Jesienią, którą mamy aktualnie, ale również zimą, oraz co dość oczywiste wiosną i latem. Spacerując po Gdańsku, po różnych jego dzielnicach, macie możliwość poznawać piękne i tajemnicze miejsca.

Mam dla Was propozycję spaceru, na trasie którego napotkacie 7 pięknych i tajemniczych miejsc w Gdańsku.

Dla niektórych z Was będą to miejsca dobrze znane, ale może dawno nie odwiedzane, dla innych zupełne odkrycia. Jestem pewien, że poznacie lepiej Gdańsk.

Dla ułatwienia, dodaję mapę z trasą i miejscami:

Zabieram Was na Aniołki i do Górnego Wrzeszcza i od razu mówię, to tylko część pięknych miejsc, jakie można tutaj zobaczyć 🙂

1. Wielka Aleja

Spacer zaczynamy od Wielkiej Alei, czyli czterorzędowej alei lip holenderskich, założonej w drugiej połowie XVIII stulecia. 2 km aleja połączyła Historyczne Śródmieście z Wrzeszczem. Obecnie właśnie tędy biegnie jedna z popularniejszych tras rowerowych w Gdańsku. Mimo, iż oryginalnych drzew z 1400 zostało może 1/4 to aleja i tak robi POWALAJĄCE wrażenie. Wystarczy dodać, że przebija długością słynną Unter den Linden w Berlinie oraz Avenue des Champs-Élysées w Paryżu. To robi wrażenie.

Na wysokości ukrytego między jezdniami Alei Zwycięstwa pomnika ku czci Daniela Gralatha, odbijamy w lewo do Parku Zielonego, za którym znajdziecie ulicę Smoluchowskiego. Po lewej szpital GUMED-u, zaś po prawej dawny stadion Lechii Gdańsk (Traugutta 29). Kawałek za stadionem skręcamy w prawo i dochodzimy do…

2. Góra Szubieniczna

Góra Szubieniczna (55 m n.p.m.) jest jednym ze wzgórz nad Królewską Doliną. W XVI wieku postawiono tam szubienicę, stąd nazwa. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na PRZEPIĘKNĄ panoramę miasta, jaka się z tego miejsca rozciąga. Jeśli już nacieszycie oczy widokiem, musicie wiedzieć o dwóch rzeczach. Otóż pod ziemią jest zbudowany w 1911 roku Zbiornik Wody “Stary Sobieski”, zaś obok bezwyznaniowy cmentarz urnowy.

W dalszą drogę wybierzcie alejkę do ulicy Sobieskiego. Skręcicie w lewo, by dalej udać się na prawo w ul. Wileńską. A tam…

3. Diabełkowo

Pod tą mało sympatyczną nazwą kryje się osiedle zbudowane w latach 30-tych XX wieku przez hitlerowski związek zawodowy Deutsche Arbeitsfront (DAF). Niezależnie od tego kto zbudował osiedle, obecnie jest miejscem bardzo ładnym. 34 bliźniacze domki z okiennicami wśród zieleni przenoszą każdego do innego świata. Polecam mocno.

Po przejściu ulic Wileńskiej i Grodzieńskiej, wracamy w kierunku Sobieskiego, skręcając jeszcze przed ogródkami działkowymi w lewo. Bowiem kawałek dalej jest…

4. Park w Królewskiej Dolinie

To pięknie ukryte i spokojne miejsce. Fragment dawnego założenia, które miało aż 12 ha. Dzisiaj mamy 2 ha parku – podobnie jak w Oliwie – z częścią francuską i angielską. W zabytkowym Dworze działa przedszkole. Miejsce godne polecenia szczególnie jesienią.

Z parku wchodzimy do lasu, a właściwie…

5. Park Jaśkowej Doliny i Jaśkowa Dolina

Ścieżką przez Park Jaśkowej Doliny dochodzimy do ulicy Na Wzgórzu. Skręcamy w prawo w Jaśkową Dolinę. Ulica kryje piękne wille z XIX i początku XX wieku, które szczególnie warto odkryć. Jaśkowa biegnie w dolinie, po obu stronach są zalesione wzniesienia Parku Jaśkowej Doliny, założonego w pierwszej połowie XIX wieku. Jeśli chodzi o ten typ ulicy, nie ma chyba w Gdańsku ładniejszej.

Przed kamienicą pod numerem 74 skręcamy w prawo do lasu i…

6. Widok nad Kaczym Dołkiem

Docieramy do jednego, moim zdaniem najlepszego, z okolicznych punktów widokowych. Miejsce robi wrażenie spokojem oraz widokiem na Wrzeszcz, jak również położone dalej dzielnice Gdańska i Zatokę Gdańską.

Po obejrzeniu świetnego widoku na miasto, wracamy do Jaśkowej Doliny. Spacerując w kierunku Al. Grunwaldzkiej, dochodzimy do…

7. Dawny Wrzeszczański Rynek

Na początku Jaśkowej Doliny, tuż obok Al. Grunwaldzkiej i centrum handlowego “Manhattan” znajdował się wrzeszczański Rynek. Jedyną jego pozostałością jest kamienna fontanna z 1909 roku. Najstarsza fontanna w dzielnicy i druga po Neptunie w całym Gdańsku.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę artykułu oraz wizytę na blogu. Cieszę się, że jesteście i liczę, że zostaniecie na dłużej.

Gdańsk jest świetny na spacery, bo co rusz napotyka się ciekawe miejsca. Widoki, ulice, zabudowę, fontanny, parki. Niedługo postaram się o trasę kolejnego spaceru.

Zapraszam do “lajkowania” i obserwowania mojej strony na FACEBOOK’u oraz profilu na INSTAGRAMIE.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa