Pomysł na spacer po Górkach Zachodnich (projekt dzielnicowy)

P

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno i Ujeścisko. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Czternastą dzielnicą są Górki Zachodnie!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam propozycję trasy spacerowej po Górkach Zachodnich, tak byście zobaczyli jak największą ilość interesujących miejsc i widoków 🙂

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z trasą, którą opisałem w artykule:

Komunikacja miejska na Górki Zachodnie

W pierwszej kolejności trzeba na Górki Zachodnie dojechać. Jeśli chodzi o komunikacje miejską to macie do dyspozycji jedną linię autobusową o numerze 111. Wsiądziecie w nią i przy Dworcu Głównym i przy Bramie Wyżynnej. Wysiadacie na przystanku “Łęczycka” i wówczas zaczyna się przygoda z Górkami Zachodnimi.

Mało znana ulica nad Martwą Wisłą

Gdy wysiądziecie z autobusu, przejdźcie kawałeczek w tę stronę, w którą pojechał autobus i skręćcie w prawo w ul. Łęczycką. Dojdziecie nią do ul. Kutnowskiej, Skręcając w lewo w Kutnowską, zobaczycie uroczy widok uliczki nad samą Martwą Wisłą. Kutnowska jest ślepą uliczką, ale polecam tutaj zajść ze względu na ciekawe widoki. Z powrotem do Łowickiej możecie wrócić ponownie Łęczycką bądź innym przejściem.

Ulica Stogi pełna zieleni

Dalsza trasa wiedzie ulicą Stogi, która zaczyna swój bieg w miejscu, gdzie wysiedliście z autobusu. Idziecie więc cały czas ową ulicą (poznacie ją po takich ażurowych, mało wygodnych płytkach) będąc w otoczeniu zieleni. Gdy ulica Stogi łączy się z ulicą Przełom, po prawej stronie pokaże się Wam użytek ekologiczny “Zielone Wyspy”.

W lesie po lewej jest “Bursztynowe Jeziorko”, aczkolwiek sam ledwie raz tam trafiłem, więc nie chcę byście sami zabłądzili. Choć jeśli macie pewność, że traficie, to możecie odbić od ulicy w leśną drogę i szukać tego uroczego miejsca.

Plaża nad Wisłą Śmiałą

W dalszym ciągu poruszacie się ulicą Stogi, dochodząc do wejścia na plażę numer 20 tuż obok Narodowego Centrum Żeglarstwa. Na początek zachęcam by podejść nad Wisłę Śmiałą, gdzie jest plaża nad rzeką i widok na falochron na Górkach Wschodnich oraz Kamienną Groblę z XIX wieku.

Jeden z piękniejszych widoków w Gdańsku

Następnie podejdźcie nieco na północ w okolice ujścia Wisły Śmiałej i falochronu, skąd jest FANTASTYCZNY widok na kamienie, falochron, plażę i całą niemal Zatokę Gdańską. Moim zdaniem jeden z piękniejszych widoków w Gdańsku.

Plaża obowiązkowo

Oczywiście nie może zabraknąć czasu spędzonego na plaży. Warto właśnie tutaj zaplanować zjedzenie kanapek z widokiem na morze. Z plaży wyjdziecie wejściem numer 21 i dotrzecie z powrotem do ulicy Stogi. Idziecie tam samo jak w pierwszą stronę, natomiast tak jak na mapie, odbijacie w lewo w ulicę Przełom. W ten sposób dotrzecie do pętli autobusowej linii 111.

“Źródlana Góra”

Za pętlą jest wydma – “Źródlana Góra” z której jest FANTASTYCZNY widok na okolicę. Warto wejść, mimo, iż jest dość trudno ze względu na piasek.

I dodatkowo…

W tym miejscu możecie skończyć wędrówkę mając za sobą 7 km. Jednakże zachęcam do spaceru do końca ulicy Przełom i z powrotem do pętli autobusowej. Dołożycie w ten sposób dodatkowe 1,7 km.

Podsumowując

Podsumowując cała trasa ma około 9 km. Na spokojnie do przejścia przez większość osób. Trudnością może być wejście na “Źródlaną Górę”. Po drodze bardzo dużo natury, spokoju, sielskich widoków.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę kolejnego artykułu. Wierze, że skorzystacie z mojej trasy i poznacie Górki Zachodnie. To miejsce jest tego warte. Przekonacie się.

Więcej Gdańska jak zawsze na stronie na FACEBOOK’u oraz na profilu na INSTAGRAMIE. Serdecznie zapraszam.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

 • Drobnostka taka – ulica Stogi nie “łączy się” z ulicą Przełom.
  Nigdzie.
  Nie sposób zatem znaleźć “użytku ekologicznego” w miejscu połączenia tych ulic, ani “odbić w lewo” w ulicę Przełom z ulicy Stogi.

   • Nie muszę patrzeć na mapę, by wiedzieć jak wygląda trasa, którą systematycznie pokonuję.
    Ulica Przełom kończy się przy Jachtklubie im. Conrada, dalej brzegiem wije się jedynie gruntowa ścieżka. Ergo – ulica Przełom z ulicą Stogi – nie “łączy się”.

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa