7 miejsc w Gdańsku związanych z Ukrainą

7

Cześć Przyjaciele!

24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę. Rozpętała się prawdziwa wojna, ofiar przybywa. To tragedia, która dotyka również nas. Bowiem od dłuższego czasu w naszym kraju i naszym mieście mieszka wielu obywateli Ukrainy. W pracy poznałem mnóstwo osób z tego jakże wspaniałego kraju. Zobaczyłem jak są pracowici i chcą normalnie żyć. Pomagać rodzinom, cieszyć się i żyć. Zawsze są mi życzliwi, zawsze możemy porozmawiać. W niektórych przypadkach spotykaliśmy się poza pracą, korzystając z uroków Gdańska.

Obywatele Ukrainy tak bardzo przeniknęli do naszego życia, że nie sposób pozostać obojętnym na to co się dzieje od kilku dni.

Postanowiłem, że dzisiaj napiszę o Gdańsku z perspektywy miejsc związanych właśnie z Ukrainą. Chciałbym byśmy mijając owe miejsca pomyśleli o naszych sąsiadach.

Zapraszam do lektury!

1. Konsulat Ukrainy

Obecnie Konsulat Ukrainy w Gdańsku znajduje się przy ulicy Chrzanowskiego na Strzyży. Wcześniej w latach 1994-2007 mieścił się we Wrzeszczu w pięknej Willi Kirsch przy Jaśkowej Dolinie. Strzyża to spokojna, zielona dzielnica przytulona do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Konsulat Ukrainy mieści się blisko linii PKM oraz terenów leśnych.

2. Pomnik Jana III Sobieskiego

Pomnik Jana III Sobieskiego, który dobrze znamy z gdańskiego Targu Drzewnego został ufundowany w 1898 roku przez miasto Lwów. Autorem pomnika jest lwowski rzeźbiarz Tadeusz Barącz. Stał we Lwowie ponad 50 lat, po czym został przekazany Polsce. W Gdańsku od 1965 roku. Jest niewątpliwie jednym z efektowniejszych pomników w naszym mieście.

3. Odessa – miasto partnerskie

Odessa od 1996 roku jest miastem partnerskim Gdańska. To miasto również jest położone nad morzem, stanowiąc dla Ukrainy “okno na świat”. Przed tzw. “Nowym Ratuszem” stoi tabliczka z miastami partnerskimi i ilością kilometrów, która dzieli je od Gdańska. Będąc w okolicy warto spojrzeć.

4. Ulica Lwowska

Mamy w Gdańsku również ulicę Lwowską. Znajduje się ona w mało eksponowanym miejscu we Wrzeszczu na północ od ulicy Kościuszki. Niewątpliwie jednak fajnie pod pretekstem zobaczenia gdzie jest i jak wygląda ulica Lwowska, przyjrzeć się okolicy zabudowanej w okresie międzywojennym.

5. Pomnik Św. Włodzimierza

Pomnik Św. Włodzimierza znajduje się przed dawnym Kościołem Św. Bartłomieja a obecnie Konkatedrą Św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Bogurodzicy. Autorem pomnika jest pochodzący z Czernihowa Giennadij Jerszow. Właśnie w Czernihowie została odlana figura z brązu. Pomnik stoi w naszym mieście od 2015 roku.

6. Siedziba pierwszego konsulatu Ukrainy

Konsulat Ukrainy w Gdańsku powstał w 1920 roku. Co ciekawe, na samym początku mieścił się w budynku Towarzystwa Ubezpieczeń od Ognia przy Wałach Jagiellońskich. Mijamy ów budynek w samochodach, autobusach i tramwajach każdego dnia. Warto spojrzeć na ów budynek również pod tym kątem.

7. Lechia Gdańsk

Klub piłkarski Lechia Gdańsk mocno nawiązuję do najstarszego Polskiego klubu – Lechii Lwów, założonego w 1903 roku we Lwowie. Nazwa klubu oraz barwy nawiązują właśnie do Lechii Lwów.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam moi Drodzy za lekturę nowego wpisu. Mamy w Gdańsku trochę miejsc i nawiązań do Ukrainy. Wierzę, że będzie lepiej.

Więcej Gdańska jak zawsze na stronie na FACEBOOK’u oraz na profilu na INSTAGRAMIE. Serdecznie zapraszam.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa