Spacer po centrum Gdańska? – Oto 7 miejsc, skąd miasto prezentuje się NAJLEPIEJ

S

Cześć Przyjaciele!

Zapewne gdy spacerujecie po Gdańsku bądź w podróży przemierzacie ulice miast, od czasu do czasu chcecie zakrzyknąć – WOW! Są bowiem takie miejsca (ulice, place, parki, punkty widokowe) skąd widać bardzo wiele i bardzo ładnie.

Chodzi mi o widoki, które zawierają więcej aniżeli jeden obiekt, które można eksportować w formie pocztówek za granice i wzbudzą ciekawość, które pokazują, że miasto jest interesujące, ładne i miłe dla oka.

Mogą to być ulice, nabrzeża, place, punkty widokowe, skwery lub parki. Najważniejsze jest to, by wzbudzały poczucie piękna, pokazywały cechy charakterystyczne miasta oraz dawały poczucie, że to właśnie tutaj jest wyjątkowo.

Wymieniłem 7 takich miejsc w Gdańsku. Ściślej, w centrum Gdańska. Dajcie proszę znać czy macie podobne typy, a może zupełnie inne?

Zapraszam do lektury 🙂

1. Ołowianka

Nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć Ołowianki. Spacerując nabrzeżem nad Motławą spotykamy tak wiele przepięknych i mocno Gdańskich widoków, że nie sposób przestać robić zdjęcia. Jednakże nie myślę o całej wyspie, tylko konkretnym miejscu.

To nabrzeże w południowej części Ołowianki, przy którym cumuje niewielki prom “Motława”. Właśnie stąd widać bardzo dużo i bardzo ładnie. Stając przodem do Wyspy Spichrzów mamy ją w centralnej części nadrzecznego krajobrazu. Po lewej Szafarnia, las masztów, głównie nowe zabudowania (prócz Spichlerza “Nowa Pakownia” z 1750 roku). Po prawej zaś słynny waterfront – Długie Nabrzeże i Żuraw oraz miejskie bramy. Dookoła woda, czyli Stara i Nowa Motława.

Warto odwiedzić Ołowiankę, zatrzymać się i poznać jeden z lepszych widoków na miasto.

2. Brabank

Zostajemy nad Motławą, przechodząc kawałek dalej w kierunku Martwej Wisły. W miejscu gdzie Kanał Raduni uchodzi do Motławy jest FANTASTYCZNY widok na miasto.

Patrząc wzdłuż Motławy, na pierwszym planie po prawej stronie Most Wapienniczy zbudowany w końcu XIX wieku, dalej nabrzeże i zabudowa ul. Wartkiej. Po lewej stronie Filharmonia Bałtycka mieszcząca się w gmachu byłej elektrowni oraz miejsce dowodzenia kładką zwodzoną na Ołowiankę. W centralnej części owego widoku trzy majestatyczne wieże Głównego Miasta – Ratusza Głównego Miasta, Bazyliki Mariackiej oraz Kościoła Św. Jana.

Warto za dnia jak i wieczorkiem usiąść nad Motławą przy osiedlu Brabank i oglądać jeden z najlepszych widoków na Gdańsk.

3. Góra Gradowa

Skąd oglądać Gdańsk jak nie z Góry Gradowej prawda? To jeden z popularniejszych punktów widokowych w Gdańsku. Miejsce, skąd rozciąga się WSPANIAŁY widok na miasto. Usytuowany bardzo blisko Dworca PKP, zapewnia widok na tereny, które zajmują stocznie, ale przede wszystkim na Stare i Główne Miasto.

Ileż można stąd zobaczyć! Mniejsze i większe, smukłe i masywne, z hełmami i bez, zegarami lub carillonami wieże kościołów oraz ratusza. Do tego masa innych znanych i nieznanych budynków. Z wysokości więcej i inaczej widać.

Wejście na Górę Gradową i oglądanie miasta z tej perspektywy to przyjemność. To jeden z lepszych widoków na Gdańsk.

4. Nowy Targ Sienny

Nowy Targ Sienny czyli plac przy Forum Gdańsk odtworzył trochę dawną oś komunikacyjną oraz widokową w Gdańsku. Niegdyś bowiem ruch w mieście odbywał się ze wschodu na zachód (i odwrotnie) z uwzględnieniem ulicy Długiej i Długiego Targu. Po wojnie postawiono na poszerzenie ul. Okopowej, Wałów Jagiellońskich oraz Podwala Grodzkiego biegnących z południa na północ.

Co widać z owego placu? W centralnej miejscu stoi zbudowana w XVI wieku przez Willema van den Blocke Brama Wyżynna, zaraz za nią Wieża Więzienna, przepiękna wieża Ratusza Głównego Miasta, po lewej zaś masywna, ceglana wieża Bazyliki Mariackiej i po prawej neorenesansowy gmach Narodowego Banku Polskiego.

Warto obejrzeć Gdańsk z tej perspektywy. To jeden z lepszych widoków na miasto.

5. Ulica Rajska

Ulica Rajska jest bardzo ciekawa ze względu na otoczenie, to jakie widoki oferuje oraz różnorodność architektoniczną miasta na tak małym skrawku terenu. Najlepszym miejscem na oglądanie miasta jest okolica fontanny na Zieleńcu Heweliusza.

Patrząc na zachód mamy wspomniany Zieleniec Heweliusza, na którego osi stoi manierystyczny Ratusz Starego Miasta. Również przy Zieleńcu Heweliusza, ale również przy ulicy, stoi Wielki Młyn, który obecnie jest siedzibą Muzeum Bursztynu. Naprzeciw Kościół Św. Katarzyny! Z kolei patrząc w kierunku Głównego Miasta mamy przepiękny “gotycki widok” – Hala Targowa, Kościół Św. Mikołaja, Bazylika Mariacka i Baszta Jacek.

Niewiele jest miejsc w Gdańsku, skąd widać tak wiele przepięknych zabytków. Warto odwiedzić ul. Rajską i zobaczyć jeden z ładniejszych widoków na miasto.

6. Ul. Wartka

Wracamy nad wodę. Stajemy ponownie nad Motławą, ale tym razem przy Hotelu Hilton, Targu Rybnym i ul. Wartkiej przy której działa najstarsza obecnie restauracja w Gdańsku – Kubicki (1918 rok). Jeśli ktoś przyjezdny idzie ul. Podwale Staromiejskie i w końcu dotrze nad Motławę musi mieć uciechę.

Ołowianka z Filharmonią i Sołdkiem, nowoczesna zabudowa Wyspy Spichrzów, słynny Żuraw, Motława po której pływają przeróżne stateczki, łodzie, kajaki, jachty, zwodzona kładka, która być może właśnie się podnosi.

To jeden z ładniejszych widoków na miasto. Warto się mu dobrze przyjrzeć. A można usiąść np. na przystanku tramwaju wodnego i stąd podziwiać Gdańsk.

7. Most na ul. Elżbietańskiej

Ostatnim miejscem w tym zestawieniu jest mostek łączący ul. Elżbietańską z Garncarską. To doskonałe miejsca na oglądanie Gdańska! Stojący tuż obok Dom Opatów Pelplińskich i widoczna w oddali przy ul. Elżbietańskiej świątynia pod wezwaniem Św. Elżbiety. Najlepszy widok jest wzdłuż Kanału Raduni, nad którym widać Most Ław Chlebowych, dalej Dom Cechu Młynarzy, Wielki Młyn i Kościół Św. Katarzyny.

Polecam to miejsce wieczorem na spacer na randkę 🙂


Lokalizacja miejsc na mapie


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę kolejnego artykułu i zachęcam do częstszych odwiedzin na blogu. W sumie ponad 700 wpisów czeka na odkrycie.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa