7 ładnych i ciekawych miejsc na Chełmie i Wzgórzu Mickiewicza (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi i Św. Wojciech, Lipce i Jasień oraz Młyniska i Letnicę. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dwudziestą i dwudziestą pierwszą dzielnicą są Chełm i Wzgórze Mickiewicza!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Chełmie i Wzgórzu Mickiewicza! Połączyłem owe dzielnice ponieważ sąsiadują ze sobą i razem mają więcej ciekawych miejsc do pokazania.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:

1. Ulica Lubuska

Ulica Lubuska to wyłożona “kocimi łbami” ulica w północnej części Starego Chełmu. Zawsze gdy wracałem z miasta i było już ciemno, właśnie z Lubuskiej mogłem ujrzeć Kościół Św. Katarzyny. Jednakże najlepszy widok jest kawałek dalej z wiaduktu na przedłużeniu ul. Stoczniowców. Owszem, ów wiadukt nad Al. Armii Krajowej leży już za tabliczką “Siedlce”, choć wg “wikimapii” to Al. Armii Krajowej jest granicą obu dzielnic. A widok? Spójrzcie sami! Jest pięknie.

2. Stary Chełm

Tutaj mam na myśli zabudowę, która tworzy Stary Chełm. W dużej mierze są to bloki zbudowane w latach 40-tych XX wieku. Taka zabudowa plus zieleń w postaci drzew jest miła w odbiorze.

3. Cmentarz Żydowski

Cmentarz Żydowski na Chełmie został założony prawdopodobnie w połowie XVI wieku. Chowano tutaj mieszkańców wyznania mojżeszowego z całej zjednoczonej gminy żydowskiej. Po II Wojnie Światowej podupadł. Wiele nagrobków zniszczono. Do naszych czasów przetrwało około 500 nagrobków. Wśród pochowanych warto wymienić Lessera Giełdzińskiego – kupca, mecenasa sztuki i kolekcjonera.

4. Pawilon przy ul. Biegańskiego

Naprzeciw bloku pod adresem Biegańskiego 15 stoi piętrowy pawilon handlowy. Warto wejść na pierwsze piętro i przejść na “zaplecze”. Po co? Gdyż właśnie z tego miejsca roztacza się świetny widok na Siedlce, Suchanino i centrum miasta.

5. Jar Wilanowski

Wąwóz między Chełmem a Ujeściskiem jest jednym z ważniejszych miejsc rekreacji dla jednej jak i drugiej dzielnicy. Zbiornik retencyjny oraz wiele alejek służą całej masie mieszkańców. Wystarczy przejść się po jarze w słoneczny dzień. Miejsce jest urocze, widokowe i warte poznania.

6. Ulica Pana Tadeusza

Ulica Pana Tadeusza od strony ul. Pobiedzisko biegnie mocno w górę. Spacerując od tej strony, kiedy w końcu dotrzemy na górę i się odwrócimy, dostaniemy w zamian widok na jakże ciekawe gmachy. Znaliście ów widok?

7. Park Na Zboczu

Park “Na Zboczu” położony na granicy Wzgórza Mickiewicza i Siedlec to miejsce wspaniałe ze względu na ten jakże świetny widok! W moim odczuciu doskonałe miejsce, by odpocząć i po prostu patrzeć.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc na Chełmie i Wzgórzu Mickiewicza. Myślę, że możecie odwiedzić któreś z wymienionych miejsc.

W kolejny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania, obejmującą kilka ciekawych miejsc na Chełmie i Wzgórzu Mickiewicza.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa