Matarnia – 7 pięknych i ciekawych miejsc (projekt dzielnicowy)

M

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę i Wisłoujście oraz Olszynkę i Rudniki. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dwudziestą dziewiątą dzielnicą jest Matarnia!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć w Matarni. Matarnia kojarzyć się może z Portem Lotniczym oraz Parkiem Handlowym, tymczasem cała dzielnica ma wiele więcej do zaoferowania. Mało znane zabytki, zbiorniki retencyjne bądź śliczne pejzaże na końcu miasta. Tak jak w przypadku innych dzielnic, których się “nie zwiedza”, będziecie zaskoczeni. Zapraszam.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:

1. Zbiornik retencyjny “Klukowo”

Zaczniemy z wysokiego C! Najpiękniejsze moim zdaniem miejsce w Matarni – zbiornik retencyjny “Klukowo”. Znajduje się niemal przy zachodnim krańcu miasta i choć trudno się do niego dostać, warto spróbować. Jeden z najładniej położonych zbiorników w całym Gdańsku (a musicie wiedzieć, że nasze miasto ma ponad 50 takich stawów!), super ustronne miejsce, pełnia spokoju. Otoczenie powoduje, że widoczki są niczego sobie.

2. Zbiornik retencyjny “Rębiechowo 3”

Bliżej Portu Lotniczego znajduje się inny zbiornik o nazwie “Rębiechowo 3”. Być może aż tak uroczy jak poprzedni nie jest, ALE również warto się tutaj wybrać. Choćby ze względu na bliskość lotniska. Samoloty lądują i startują stosunkowo często, więc widok wody, zieleni i wzbijającego się samolotu w tle jest jak najbardziej prawdopodobny. Pejzaże również napawają spokojem.

3. Zbiornik retencyjny “Kiełpinek”

Trzeci zbiornik retencyjny na terenie Matarni to “Kiełpinek”. Znajduje się w południowej części dzielnicy tuż obok Trójmiejskiej obwodnicy oraz linii PKM-ki. Tutaj również niełatwo się dostać, choć “Kiełpinek” jest zdecydowanie bliżej ludzi, aniżeli powyższe zbiorniki. Ma to odzwierciedlenie w zagospodarowaniu terenów wokół zbiornika – mamy alejki i ławeczki, siłownię i plac zabaw.

4. Stawek przy ul. Sąsiedzkiej

Były trzy zbiorniki retencyjne, przyszedł czas na ukryty przy ul. Sąsiedzkiej stawek. Miejsce jest raczej rzadko odwiedzane gdyż nie każdy wie o istnieniu niewielkiego stawu pośród łąk i drzew. Uważam, że to super miejsce dla tych z Was, którzy lubią mało znane i ukryte urokliwe miejscówki.

5. Zespół Dworski Roemerów

Tajemniczy budynek wraz terenem wokół niego przy ul. Jesiennej jest jednym z tych miejsc w Gdańsku, które DAJĄ DO MYŚLENIA. To miejsce robi wrażenie szczególnie wówczas, kiedy dotrzemy tutaj od strony ul. Budowlanych bądź Słowackiego. Nagle okolica robi się spokojna, pod nogami stary kamienny bruk, zaś obok zagadkowy budynek. Gdy sam po raz pierwszy go zobaczyłem (a było to około 12 lat temu) od razu pomyślałem, że musi być zabytkiem. Nie pomyliłem się. Otóż Zespół Dworski Roemerów to Dwór z 1890 roku oraz teren parkowy. Miejsce z klimatem, lekko odosobnione i czarujące. Do 1945 roku właścicielami owego miejsca byli Roemerowie. Obecnie w dworze mieści się Ośrodek Rehabilitacyjny i Readaptacyjny dla dzieci i młodzieży „Monar”.

6. Kościół Św. Walentego

Kościół Św. Walentego jest ozdobą Matarni. Skryty w nieco tajemniczym miejscu budynek pochodzi z przełomu XIV i XV stulecia. Później był kilkukrotnie odbudowywany.

Wartością świątyni jest fakt, iż przetrwała II Wojnę Światową, zaś we wnętrzu zachowało się zabytkowe wyposażenie. Trzy ołtarze z XVIII wieku, barokowa ambona, organy z 1850 roku bądź malowidła przedstawiające świętych.

Na ceglanym szczycie nad prezbiterium latem gniazdują bociany. Kościół Św. Walentego wraz z najbliższą okolicą są namiastką spokoju, wsi i natury w dużym mieście.

7. Stanowisko obserwacyjne “Szybowcowa”

W pobliżu Portu Lotniczego znajdują się punkty obserwacyjne, skąd każdy chętny ma widok na płytę lotniska. Również na terenie Matarni jest takie miejsce. Super sprawa dla rodziców, którzy chcą pokazać startujące lub lądujące samoloty swym pociechom, jak również dla fotografów bądź po prostu dla każdego kto chciałby miło spędzić kilka chwil.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc w Matarni. Unikalne położenie, spokojne i sielskie miejsca nad wodą, zaskakujące zakątki.

W kolejny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania tego obszaru miasta.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa