Żabianka i Jelitkowo – pomysł na spacer mało oczywistym szlakiem (projekt dzielnicowy)

Ż

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór oraz Szadółki i Rębowo. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dzielnicami numer trzydzieści sześć i siedem są Żabianka i Jelitkowo!

W niniejszym wpisie, zaprezentuje Wam trasę spacerową prowadzącą przez Żabiankę i Jelitkowo. Połączymy sobie osiedle wielkiej płyty z piękną plażą, będzie trochę nieoczywistych miejsc, dużo wody oraz trochę historii. Zapraszam serdecznie na spacer!

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z przebiegiem trasy przez Żabiankę i Jelitkowo:

Zielona Żabianka

Świetnym miejscem na start spaceru będzie początek deptaku na Żabiance przy stacji SKM-ki “Żabianka AWFiS”. Łatwo tutaj dotrzeć pociągiem z całego trójmiasta. Deptak jest miejscem spacerów, spotkań i spędzania czasu mieszkańców Żabianki. To miejsce pośród wysokich na 30 metrów bloków, jednakże nie są one “natarczywe”, gdyż na pierwszy plan wychodzi zieleń i tereny rekreacyjne.

Zachęcam, aby po przejściu całą długością deptaku, przejść w stronę ulicy Chłopskiej i zajrzeć choćby na Potok Oliwski i zbiornik retencyjny. Teren zielony nad potokiem stanowi granicę między Przymorzem a Żabianką właśnie.

Mało znany zbiornik retencyjny

Ulicą Pomorską udajemy się w stronę Jelitkowa, skręcając wcześniej w ulicę Orłowską. Prowadzi ona w okolicę dość mało znanego zbiornika retencyjnego “Orłowska II”. Wówczas idziemy dalej, wybierając ulicę Husytów i Jelitkowską.

Park i plaża – niezwykły zasób niewielkiej dzielnicy Gdańska

Tuż obok rozpościera się zabytkowy Park Jelitkowski, który daje miły cień latem i jest takim “przedsionkiem” plaży. Najlepiej iść śladem Potoku Oliwskiego i w tym miejscu wejść na plażę, która właśnie tutaj jest najładniejsza.

Jelitkowo z dawnych czasów

Nacieszywszy się piaskiem i morskim krajobrazem, udajemy się na promenadę (ul. Jantarowa) i odbijamy w kierunku ulicy Bałtyckiej. Właśnie tutaj poczujemy dawny klimat Jelitkowa. Stare domy rybackie przenoszą do XIX wieku. Na koniec ulicą Kapliczną docieramy nad zbiornik retencyjny “Jelitkowska” i tutaj kończymy nasz spacer.

Małe podsumowanie

Cała trasa ma nieco ponad 5 km i jest zdecydowanie dla każdego. Nie ma przewyższeń, nawierzchnia twarda i wygodna. Obejmuje sporo znanych miejsc, jak również kilka nieoczywistych.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że znajdzie się tutaj choćby jedna osoba, która przejdzie taką trasę. Nietypowe widoczki, inne spojrzenie na miasto, ale również interesujące i ładne miejsca na Was czekają.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa