Gdańsk się zmienia – 7 interesujących inwestycji w centrum miasta

G

Cześć Przyjaciele!

Kilka dni temu udałem się na spacer przez Stare i Główne Miasto. Wędrując nad Motławą zdałem sobie sprawę, iż w okolicy toczą się prace przy czterech ciekawych i ważnych inwestycjach. Zastanowiłem się nad innymi zmianami ścisłym centrum Gdańska. Bez problemu nazbierało się siedem takowych inwestycji.

Mam na myśli te remonty/budowy, które są istotne pod kątem wyglądu miasta i jego atrakcyjności. Uważam, że każda ze zmian, które opisze w tym artykule, wpłynie pozytywnie na nasze miasto.

Zapraszam serdecznie do przeglądu 7 interesujących inwestycji, które mają miejsce w centrum Gdańska!


1. Dworzec Główny

Remont jednego z ładniejszych dworców w kraju miał się zakończyć pod koniec 2021 roku, a wciąż trwa. Prawdopodobnie na wiosnę skorzystamy z wyremontowanego Dworca Głównego w Gdańsku. Owszem, trochę to wszystko się ciągnie, ale ja i tak jestem szczęśliwy ze zmian, które widać z zewnątrz. Elewacja została oczyszczona, odtworzono spadziste dachy, uwagę zwraca kolor dachówek oraz piękny witraż nad wejściem głównym. Budynek ma być iluminowany, czego brakowało mi przed remontem. Nie mogę się doczekać wejścia do środka, bowiem nim zabrano się za remont wnętrze było kiczowate i z lekka “zagracone”.

Uważam, że Dworzec Główny w Gdańsku po remoncie stanie się perełką naszego miasta i w końcu podróżni zostaną w stolicy Pomorza należycie przywitani.

2. Długie Nabrzeże nad Motławą

Remont przechodzi najważniejszy bulwar nadrzeczny w Gdańsku – oficjalnie Długie Pobrzeże, a prawidłowo – Długie Nabrzeże. Nie ukrywam, że długo czekałem na start prac, ponieważ stan nabrzeża wołał o pomstę do nieba. Tak ważne miejsce z perspektywy historii i gości naszego miasta i w tak lichym stanie. Całe szczęście to się zmienia! Jak będzie po remoncie? Można zobaczyć na Rybackim Nabrzeżu (odcinek od Bramy Straganiarskiej do Baszty Łabędź). Prace polegają oczywiście na wzmocnieniu nabrzeża, które będzie wyposażone w typowe dla takich miejsc urządzenia jak pachoły cumownicze. Efekt wizualny i odbiór całego waterfrontu Głównego Miasta mocno zyska, zatem czekam na koniec prac, który ma nastąpić w przyszłym roku.

3. Żuraw

Najważniejszy nad Motławą zabytek – Żuraw – również jest w trakcie remontu. Przebudowywana jest konstrukcja słynnego portowego dźwigu, zaś wnętrza wypełni na nowo zaaranżowana wystała stała. Żuraw jest charakterystycznym elementem Gdańskiego krajobrazu, zatem powinien świecić pełnym blaskiem. Po remoncie niewątpliwie tak będzie! Nie mogę się doczekać efektu końcowego i nowej iluminacji.

4. Muzeum Archeologiczne (Dom Przyrodników)

Wciąż jesteśmy przy Długim Nabrzeżu nad Motławą. Widoczna nad wodą manierystyczna wieżyczka należy do Domu Przyrodników, który zajmuje Muzeum Archeologiczne. Wystała stała znajdująca się w muzeum miała ponad 30 lat! Po remoncie zabytku, wystawa zostanie na nowo zaaranżowana. Cieszę się, gdyż ciekawe eksponaty powinny być należycie pokazane. Dzięki przebudowie wnętrza Domu Przyrodników, muzeum będzie mogło odwiedzić więcej osób (w tym niepełnosprawni bądź rodzice z dzieckiem w wózku).

5. Zabudowa północnego cypla Wyspy Spichrzów

Wybaczcie zdjęcie, choć nie ono jest tutaj najważniejsze. Najistotniejsze jest bowiem to, że powoli do końca dobiega zabudowa północnego cypla Wyspy Spichrzów. To obecnie zdecydowanie najmocniejsze miejsce w Gdańsku. Powstała dotychczas zabudowa mieści oblegane restauracje, nabrzeże od strony Głównego Miasta tętni życiem. Co do architektury można się spierać, aczkolwiek zmiana na PLUS jest widoczna w porównaniu z tym, co było tutaj przed remontem nabrzeży. Obecnie powstają kolejne kwartały zabudowy, które wypełnią nam tę cześć wyspy. Jestem ciekaw tego miejsca już po zbudowaniu nowych gmachów.

6. Ulica Ogarna

Ogarna jest jedną z ważniejszych ulic na Głównym Mieście. Biegnie z zachodu na wschód ku Motławie. Liczne, nierzadko piękne kamieniczki, tworzą koronkowe pierzeje. Niestety do tej pory nawierzchnia nie dorastała do rangi miejsca… Aktualnie się to zmienia! Prowadzony jest remont Ogarnej na długości od Bramy Krowiej do ulicy Garbary. Ulice pokryje bruk, co wraz zabudową stworzy miły, historyczny klimat.

7. Teatr Wybrzeże

Ostatnią z inwestycji, które pragnę tutaj wymienić jest remont Teatru Wybrzeże przy Targu Węglowym. Przebudowie została poddana duża scena, foyer i szklana fasada. Cieszę się z tego remontu ze względu na nieciekawy wygląd Targu Węglowego. Plac co nieco zyska, choć największą jego bolączką jest południowa pierzeja oraz brak pomysłu na zagospodarowanie przestrzeni publicznych.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Myślę moi Drodzy, że powyższe inwestycje, wpłyną pozytywnie na odbiór miasta. Oczywiście Gdańsk zmienia się na wielu polach, więc mam nadzieję, że niedługo powrócę z kolejnym zestawieniem.

Zapraszam niezmiennie na socialmedia – FACEBOOK’a, gdzie niemal każdego dnia pokazuje ciekawe miejsca w Gdańsku oraz INSTAGRAMA, gdzie również staram się dzielić interesującymi miejscówkami i wiedzą na temat grodu nad Motławą.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa