Stare Przedmieście, Dolne Miasto i Długie Ogrody – 7 pięknych i ciekawych miejsc (projekt dzielnicowy)

S

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Ważna informacja! Historyczne Śródmieście podzielę na trzy części. W niniejszym artykule druga część – Stare Przedmieście, Dolne Miasto i Długie Ogrody.

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę i Wisłoujście, Olszynkę i Rudniki, Matarnie, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Rębowo, Szadółki, Żabiankę, Jelitkowo oraz Biskupią Górę, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dzielnicą numer trzydzieści dziewięć jest Historyczne Śródmieście, a dokładniej Stare Przedmieście, Dolne Miasto i Długie Ogrody!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Stare Przedmieście, Dolne Miasto i Długie Ogrody. Południowo-wschodnia część Historycznego Śródmieścia jest NIEZWYKLE interesująca, a z perspektywy turysty wciąż nieodkryta. Ciekawe zabytki, piękna zieleń, architektura obronna, zachowana tkanka miasta i wiele więcej czeka Was właśnie w tym rejonie miasta.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:


1. Kościół Św. Trójcy i Muzeum Narodowe

Trzy przepiękne ceglane szczyty witają wjeżdżających do Gdańska pociągiem lub samochodem. To niezapomniany widok! Oto Kościół Św. Trójcy – późnogotyckie dzieło z XV oraz początku XVI wieku. ZDECYDOWANIE najbardziej imponujący zabytek Starego Przedmieścia i jeden z bardziej niesamowitych w całym Gdańsku. Kościół Św. Trójcy jest częścią większego kompleksu. Wraz z Kaplicą Św. Anny, ryglowym domem galeriowym i zabudowaniami dawnego klasztoru, stanowi architektoniczne i kulturalne dziedzictwo naszego miasta.

W budynku klasztoru od 1872 roku działało Muzeum Miejskie, zaś od 1948 roku Muzeum Pomorskie, obecnie oddział sztuki dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Najsłynniejszym nie tylko w gdańsku dziełem jest tryptyk “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga z drugiej połowy XV wieku. Warto odwiedzić muzeum również dla wielu obrazów, rzeźb, ołtarzy i innych.

2. Plac Wałowy i okolica

Plac Wałowy położony jest w południowej części Starego Przedmieścia. Choć wciąż zaniedbany, niezwykle jest ciekawy! Przy Placu Wałowym można obejrzeć zachowaną pierzeje kamienic, co w Gdańsku nie jest wcale takie oczywiste, jednakże uwagę “kradną” inne obiekty. Od zachodu plac zamyka Mała Zbrojownia zbudowana w latach 1643-1645. Nieco młodszy od Wielkiej Zbrojowni gmach, zaprojektowany został przez Jerzego Strakowskiego (zwróćcie uwagę na piękny herb Gdańska!). Od południa Plac Wałowy ma zabudowę w postaci dawnego miejskiego lombardu (Urząd Pożyczkowy) z 1867 roku. Z kolei od północy mamy największy budynek, dawne Koszary zbudowane w XIX wieku wg. proj. Adama Wiebego.

3. Nabrzeże nad Motławą (Żabi Kruk)

Wschodnia część Starego Przedmieścia opiera się o brzeg Motławy. Na odcinku od ul. Pod Zrębem do Toruńskiej funkcjonuje przystań “Żabi Kruk” oraz bulwar spacerowy z ławeczkami. Z nad Motławy zobaczycie ruiny Baszty pod Zrębem z 1487 roku oraz dawne Koszary, o których napisałem w poprzednim punkcie. Nadwodny widok obfituje w dużej mierze we współczesną zabudowę, jak również kilka spichlerzy na Wyspie Spichrzów.

4. Bastiony i fosa

Południowo-wschodnią granicę Historycznego Śródmieścia bardzo klarownie wyznacza linia bastionów i miejskiej fosy – element XVII-wiecznych fortyfikacji Gdańska. To razem 4 km zieleni i wody, można rzec w centrum miasta. Wzdłuż fosy napotkacie NIEPRZECIĘTNE zabytki! Wspomniane bastiony – Św. Gertrudy i Żubr z początku XVII wieku, Kamienne Śluza z tego samego okresu, Brama Nizinna z 1629 roku. Zachwycająca natura w połączeniu z architekturą i zabytkami obronnymi to unikat na skale Polski.

5. Ulica Łąkowa

Ulica Łąkowa na Dolnym Mieście to główna arteria tej części miasta. Dwie jezdnie przedzielone alejką z dwoma szpalerami drzew są pochodną kanału, który płynął środkiem ulicy. Nie tylko tutaj, gdyż Dolne Miasto położone jest blisko zera metrów n.p.m. Ulica ubrana w zachowane kamienice, daje pospacerować i nacieszyć lokalnym klimatem.

6. Szafarnia

Ulica Szafarnia położona jest na Długich Ogrodach nad Nową Motławą. Biegnie wzdłuż rzeki od Mostu Stągiewnego do Mostu Kamieniarskiego, stanowiąc jedno z PIĘKNIEJSZYCH miejsc do obserwowania zabytków nadrzecznego Gdańska. Przy samej Szafarni znajdziemy jeden zabytek – spichlerz Nowa Pakownia z XVIII wieku. Jeden z dwóch w Gdańsku, który stoi równolegle do nabrzeża. Jednakże główną rolę gra widok zacumowanych w marinie jachtów, zabudowa Wyspy Spichrzów oraz waterfront Głównego Miasta.

7. Dziedziniec Dworu Uphagena

Wracamy na Dolne Miasto, bowiem jest tutaj jeszcze jedno miejsce WARTE odkrycia. To Dwór Uphagenów z 1800 roku, który później wraz z ceglaną zabudową wzdłuż ul. Kieturakisa, stanowił kompleks szpitalny. Obecnie, za sprawą firmy Arche, całość została wyremontowana i przeznaczona na hotel. Efekt renowacji jest PRZECUDNY. Zajrzyjcie koniecznie na dziedziniec.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc w południowo-wschodniej części Historycznego Śródmieścia. Oczywiście nie wyczerpałem potencjału miejsca, dlatego zachęcam by na własną rękę dowiedzieć się więcej nt. Dolnego Miasta, Starego Przedmieścia i Długich Ogrodów.

Dochodzimy do końca „projektu dzielnicowego”, gdyż Historyczne Śródmieście jest ostatnią w dzielnic. Będziecie mieli za moment listę około 300 pięknych, ciekawych i ważnych miejsc w dzielnicach w całym Gdańsku, kilkadziesiąt naturalnych punktów widokowych oraz 40 propozycji tras spacerowych.

W kolejny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania tego obszaru miasta.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa