Piękna architektura poza Historycznym Śródmieściem – 7 mało znanych, a ładnych budynków w Gdańsku

P

Cześć Przyjaciele!

W niniejszym artkule pragnę pokazać Wam siedem ciekawych architektonicznie i zwyczajnie ładnych budynków, które leżą poza utartymi szlakami. Gdańsk również poza Głównym Miastem ma ciekawe zabytki. Zabytki nie tak znane, pewnie nie aż tak wartościowe, ale piękne i tworzące atmosferę.

Uwielbiam moje miasto właśnie za to, że nie tylko w centrum można znaleźć coś ciekawego. A czasami myślę, że głównie poza centrum jest najpiękniej. Niech te siedem budynków stanie się dla Was punktem wyjścia do zwiedzenia okolicy, w której się znajdują.

Życzę miłej lektury i samych dobrych inspiracji 🙂


1. Willa na Aniołkach

Aniołki są dzielnicą Gdańska wciśniętą między Historyczne Śródmieście a Wrzeszcz. Pod kątem zabudowy Aniołki są dobrym wstępem do Wrzeszcza, a Wrzeszcz do Sopotu. Mowa o willach i pałacykach, takich jak ta na zdjęciu. Malownicze i urokliwe domy znajdziemy przy kilku ulicach, choć ja polecam ulicę Tuwima. Ładna, zielona, ozdobiona cudnymi kamienicami w formie pałacyków. Warto tutaj zajrzeć.

2. Cegła i drewno, czyli malownicze połączenie

Skoro już jesteśmy na Aniołkach, trzymajcie inny typ zabudowy. Powyżej mieliśmy przykład wystawnej, zdobnej kamienicy zbudowanej zapewne przez kogoś zamożnego, tutaj mamy zabudowę ryglową, pojawiającą się w mniej bogatych rewirach miasta. Mimo tego taka architektura budzi same miłe odczucia! Przy ulicy Orzeszkowej zachowało się kilka budynków, które wzniesiono w tym stylu. Drewniane belki wypełniono cegłą, co daje malowniczy efekt. Warto tutaj przyjść, bowiem wszystko przemija i takie budynki niestety nierzadko lubią być burzone.

3. Architektura przemysłowa

ZNTK – zakłady naprawcze taboru kolejowego i miejskiego na Przeróbce założono w 1910 roku. Obecnie przeróżne hale, magazyny lub miejsca pracy nie mają żadnej wartości architektonicznej. Kiedyś było inaczej. Przykładem hale, w których dawniej prowadzono naprawy taboru kolejowego. Lizeny z cegły, powtarzający się szczyty i budynek przemysłowy ma swój urok, jest ładny i miło się na niego patrzy. Można? Można!

4. Oruńska perła

Ów gmach wzniesiono w 1867 roku w stylu neogotyckim. Ceglana elewacja ozdobiona jest płaskorzeźbami greckich bogiń – Temidy i Demeter. Dawny Oruński ratusz jest piękny! Przez długi czas taka perełka niszczała, lecz całe szczęście udało się ów zabytek uratować. To jeden z kilku urokliwych zabytków Oruni, którą polecam Ci odwiedzić.

5. Willa w nadmorskiej dzielnicy

Brzeźno bezsprzecznie kojarzymy z Zatoką Gdańską. Turyści jadący do Brzeźna tylko omyłkowo mogą wysiąść przystanek przed końcem. Wszyscy mkną na plażę. Tymczasem jest w Brzeźnie kilka willi, które mogą zaskoczyć swym pięknem, ciekawą architekturą oraz klimatem. Jedna z bardziej okazałych stoi na rogu ulic Gdańskiej i Sterniczej. Wzniesiona w XIX wieku z żółtej cegły ma szereg ozdób i ozdóbek. Uwagę zwraca schodkowy szczyt. Eklektyczna willa i inne w okolicy mogą być świetnym wstępem do plażowania.

6. Dwór ruinka pośród masy nowych bloków

Zakoniczyn jest jedną z tych dzielnic Gdańska, gdzie buduje się najwięcej nowych osiedli. Bardzo często bez ładu i składu, mało ambitne jeśli chodzi o architekturę. Nowe budownictwo zdominowało okolicę. O dawnych czasach, na przykład takich sięgających XIX wieku, przypomina zaś Dwór Zakoniczyn. Obecnie ruinka, choć ma być remontowany i przeznaczony na przedszkole. Mimo zaniedbania, widać jak ciekawy architektonicznie jest ów dworek. Przebija swym urokiem wszystkie osiedla wokół.

7. W takiej szkole to można się uczyć… 😉

Ostatnim ciekawym architektonicznie, choć mało znanym budynkiem jest obecne LO nr 8 na Siedlcach. Szkoła dla chłopców została zbudowana w 1902 roku. Po niedawnym odświeżeniu elewacji prezentuje się zacnie! W takiej szkole to można się uczyć… 😉


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. To kolejne nasze spotkanie i cieszę się niezwykle, że od pomysłu, który zakiełkował w mej głowie w 2014 roku, urósł fajny blog. Ponad 850 artykułów, niezliczona ilość cudnych miejsc w Gdańsku, masa inspiracji na spacery lub rowery, dużo historii i współczesności oraz ciekawe i inne spojrzenie na to miasto. Zostańcie ze mną na dłużej.

Zapraszam niezmiennie na swoje socialmedia. Na FACEBOOK’a oraz INSTAGRAM’a.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Świetny artykuł. W trakcie poszukiwania w sieci pożądanych informacji znalazłam ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na ten temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Czuję, że powinienem wyrazić uznanie za Twoją pracę. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i częściej wpadał, by poczytać nowe posty.

    • Dziękuję pięknie. Cieszę się, że artykuł przypadł Panu do gustu i docenia Pan moją pracę. Zachęcam serdecznie do lektury innych artykułów. Na mym blogu jest ponad 850 wpisów pokazujących maaaaaasę miejsc w Gdańsku. Oczywiście będą nowe, tak jak cały czas od ponad 8,5 roku 🙂

  • Masz bardzo ciekawy blog.
    Też jestem z Gdańska i lubię zwiedzać swoje miasto, zarówno stare jak i nowe jego części.
    Kiedy nie wiem, dokąd tym razem się udać, często otwieram Twój blog, żeby zobaczyć, co polecasz ostatnio.
    Wiosną byłem dzięki temu kilka razy na Osowej.

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa