7 najpiękniejszych zabytkowych wnętrz w Gdańsku. Zabytki, które ROBIĄ WRAŻENIE!

7

Cześć Przyjaciele!

Jeśli śledzicie mojego bloga i treści, które tutaj udostępniam to wiecie, że w dużej mierze skupiam się na pokazywaniu ogólnodostępnych przestrzeni publicznych. Skwery, parki, ulice, plaże, punkty widokowe, zbiorniki retencyjne, doliny i wzgórza.

Nie brakuje rzecz jasna architektury, którą uwielbiam i bez której żadne miasto nie miałoby racji bytu, jednakże najczęściej widzianej z ulicy bądź któregoś z punktów widokowych jako element panoramy.

Postanowiłem to zmienić. Zebrałem, pokazałem i opisałem 7 w moim mniemaniu najciekawszych zabytkowych wnętrz w Gdańsku.

Wartość każdego z tych miejsc tkwi w dużej mierze w nieprzeciętnej, zjawiskowej architekturze, jak również nagromadzeniu najróżniejszych zabytków sztuki.

Co ważne, ten wpis nawet w 7 procentach nie wyczerpuje tematu owych zabytkowych wnętrz. Budowle, o których wspomniałem, są bowiem na tyle cenne, że każda mogłaby dorobić się swojego własnego bloga.

Bez przedłużania, zapraszam do lektury!

Oto 7 najpiękniejszych zabytkowych wnętrz w Gdańsku!


1. Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka nazywana jest “koroną Gdańska” i nic w tym dziwnego. Spoglądając na miasto z Góry Gradowej, doskonale widać, że to ona gra główną rolę w panoramie Starego Miasta, Głównego Miasta i Starego Przedmieścia. Przyciąga wzrok swym ogromem, bowiem kubaturowo bije na głowę inne świątynie w Polsce, zaś biorąc pod uwagę kościoły zbudowane z cegły, mamy do czynienia z trzecią największą budowlą sakralną na świecie.

Bazylika Mariacka imponuje skalą, architekturą, ale i w środku budzi podziw u zwiedzających. Być może nie jest naszpikowana malowidłami (choć kilka znajdziecie i to datowane na XV wiek), lecz właśnie biel wielkich powierzchni ścian, filarów i sklepień powoduje, że zaraz po wejściu mamy efekt WOW. Zwiedzając wnętrze zobaczycie dzieła malarstwa i rzeźby gotyckiej, ołtarz główny datowany na lata 1511-1517 bądź słynny Zegar Astronomiczny z drugiej połowy XV stulecia.

Jest się czym zachwycać!

2. Dwór Artusa

Dwór Artusa to jeden z ważniejszych zabytków w Gdańsku. Renesansowa fasada ozdobiona najróżniejszymi rzeźbami, kryje budynek o dużo starszym rodowodzie. Z resztą, wystarczy podejść na ulicę Chlebnicką i zobaczyć ceglaną fasadę, bowiem dawniej i taka zdobiła Dwór Artusa od frontu. Dawnej miejsce spotkań patrycjatu miejskiego oraz bogatego mieszczaństwa, obecnie reprezentacyjne wnętrze, w którym władze miasta najczęściej przyjmują znamienitych gości.

Wnętrze Dworu Artusa zachwyca obszerną salą w stylu gotyckim, której ściany gęsto zapełnione są dziełami malarskimi. Uwagę kradnie ustawiony w narożniku wysoki na niemal 11 metrów piec kaflowy (najwyższy w Europie). Do wnętrza wpada światło przed trzy wysokie okna od strony Długiego Targu, ożywiając wiszące pod sklepieniem modele statków.

Jest się czym zachwycać!

3. Ratusz Głównego Miasta (Sala Czerwona)

Jeśli miałbym wymienić tylko jedno zabytkowe wnętrze, które warto, byście zobaczyli, byłaby to Sala Czerwona w Ratuszu Głównego Miasta.

Macie godzinkę na zwiedzanie Gdańska? No to szybko na Długą i do Ratusza! To miejsce pozostawi w Was zachwyt na długi czas.

Otóż Sala Czerwona, inaczej Wielka Sala Rady, jest kufer pełen znakomitych skarbów! Wnętrze (ściany) zdobią obrazy niderlandzkiego artysty Hansa Vredemanna de Vriesa, natomiast wystrój stropu to dzieło Szymona Herle (snycerka) i Izaaka van den Blocke (obrazy). Warto przyjrzeć się stropowi, na który składa się 25 przedstawień malarskich, w tym słynna “Apoteoza Gdańska.

Widziałem możliwość położenia się i oglądania z tej pozycji wszystkich obrazów. Polecam!

Jest się czym zachwycać!

4. Kościół Św. Mikołaja

W 1945 roku pod koniec II Wojny Światowej Gdańsk został niemal doszczętnie zniszczony. Krajobraz miasta prezentował się tragicznie, a ocalało ledwie kilka budowli. Jedną z nich był Kościół Św. Mikołaja! Owa świątynia i okolica (kamienice, Hala Targowa, Baszta Jacek) cudem uniknęły katastrofy. Tym bardziej wnętrze świątyni jest WARTE odwiedzenia.

Kościół Św. Mikołaja jest gotycką budowlą, jednakże w środku kipi od baroku i rokoka, choć nie brakuje wyposażenia gotyckiego i renesansowego. Ołtarze boczne w liczbie dwunastu oraz ołtarz główny nadają wyjątkowej oprawy całemu wnętrzu. Warto odwiedzić to miejsce i zdać sobie sprawę, że to jeden z nielicznych tak sporych rozmiarów budynek, który przetrwał w Gdańsku wojenne zniszczenia.

Jest się czym zachwycać!

5. Ratusz Starego Miasta

Stare Miasto w Gdańsku rozciąga się na północ od ulicy Podwale Staromiejskie. Obecnie główną ulicą tej części miasta jest Rajska, natomiast dawniej te rolę pełniła dzisiejsza ulica Korzenna. Właśnie przy niej w drugiej połowie XVI wieku wzniesiono przepiękny, manierystyczny gmach Ratusza, w którym rajcą był słynny Jan Heweliusz. To kolejny z nielicznych zabytków w Gdańsku, który cudem uniknął zniszczenia pod koniec drugiej wojny światowej.

Z tego względu wnętrza Ratusza Staromiejskiego są wyjątkowo WARTOŚCIOWE. Głównym reprezentacyjnym pomieszczeniem jest Sala Mieszczańska z oryginalnym drewnianym stropem i obrazami. Na początku XX wieku Ratusz stał się miejscem, do którego przenoszono elementy z najróżniejszych kamienic. I tak na przykład we wnętrzu znajdziemy renesansową trójarkadową kamienną ścianę z wielkiej sieni Domu Schumannów (kamieniczka przy Długiej 45).

Jest się czym zachwycać!

6. Kościół Św. Trójcy

Na Starym Przedmieściu stoi jeden z najbardziej imponujących w Gdańsku zabytków zakralnych. To późnogotycki Kościół Św. Trójcy. Wewnętrzne wymiary – 50 metrów długości, 29 metrów szerokości oraz 22,5 metra wysokości sprawiają, iż wejście do kościoła robi wrażenie. Godne podziwu jest również wyposażenie! Stalle z początku XVI wieku, ambona z 1541 roku, PRZEPIĘKNE ograny, epitafia i inne.

Jest się czym zachwycać!

7. Kościół Św. Jana

Gotycki Kościół Św. Jana dość długo po wojnie trwał w letargu. Stosunkowo niedawno wzniesiona w XIV-XV wieku świątynia stanęła na nogi. Wnętrze Kościoła Św. Jana ma moim zdaniem wyjątkowy klimat, lekko przenoszący w czasie. Zabytkiem GODNYM uwagi jest kamienny, renesansowy Ołtarz Główny. To prawdziwe CUDO, dzieło Abrahama van den Blocke. Z jednej strony ołtarz, z drugiej scena! Obecnie kościół jest nie tylko miejscem gromadzącym wiernych na nabożeństwach, a również sceną koncertów i innych wydarzeń artystycznych.

Jest się czym zachwycać!


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu oraz wizytę na blogu. Dajcie znać jakie zabytkowe wnętrza w Gdańsku zrobiły na Was największe wrażenie.

Pamiętajcie, że mój blog to setki artykułów, z których każdy jest godny uwagi. Jednym ze sposobów na wyszukiwanie wpisów jest rozwinięcie bocznego paska i kliknięcie w przykładowy miesiąc. W każdym miesiącu od października 2014 roku do teraz znajdziecie wartościowe treści na temat Gdańska.

Jak zawsze zachęcam do lajkowania strony na Facebook’u oraz obserwowania profilu na Instagramie.

A poniżej możecie mnie wesprzeć stawiając symboliczną kawkę. 🙂 Bardzo dziękuję! 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa