7 ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #28

7

CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią artykułów na temat ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to jedna z lepiej wyświetlanych serii wpisów na tym blogu.

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, DWUDZIESTE ÓSME JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!


1. Ulica Szewska – Historyczne Śródmieście (Główne Miasto)

Ulica Szewska jest jedną z wielu krótkich uliczek na terenie Głównego Miasta, ma jednak cechę szczególną, biegnie wprost na potężną bryłę Bazyliki Mariackiej, a konkretniej na jej wieżę. Myślę, że nawet na ul. Lawendowej ten efekt nie jest tak dobrze odczuwalny! Zestawienie krótkiej uliczki około 40 metrów długości) z majestatyczną i wysoką na niemal 80 metrów wieżą ROBI WRAŻENIE. Szewska łączy ul. Św. Ducha z Bazyliką Mariacką, od północy zabudowana jest uroczymi kamieniczkami (różnorodność i spójność jednocześnie stanowi o ich pięknie), zaś od południa mamy wolną działkę (przed wojną zabudowaną).

2. Ulica Wilków Morskich – Nowy Port

Ulica Wilków Morskich w Nowym Porcie łączy Plac Przyjaciół z ul. Oliwską, będąc jedną z ciekawszych w całej dzielnicy. O charakterze ulicy stanowi brukowana jezdnia, stara zabudowa – skromne, acz pełne uroku ceglane domy i kamienice oraz zieleń. Warto zwrócić uwagę na dom z zielonymi okiennicami w południowej części ulicy, gdyż jest to budynek wzniesiony przez Fundacje Abegga. Niedawno ulica i niektóre budynki zostały odremontowane w ramach rewitalizacji Nowego Portu, co przyczyniło się do uatrakcyjnienia tego miejsca.

3. Ulica Na Szańcach – Olszynka

Ulica Na Szańcach zaczyna swój bieg przy skrzyżowaniu z ulicami Zawodników i Wąskotorową, by dalej zygzakiem dotrzeć do skrzyżowania z ulicami Pustą, Wspólną i Łanową. Dlaczego Na Szańcach jest tak poprowadzona? Otóż ulica prowadzi nad Opływem Motławy, a mówiąc inaczej, dawną miejską fosą, której zygzakowaty przebieg wynika z kształtu bastionów. Początkowy fragment ulicy pozwala na swobodne oglądanie krajobrazu wypełnionego wodą i zielenią. Kawałek dalej Na Szańcach przebiega między terenami zielonymi (parkiem) nad Opływem Motławy a zabudową (domki) Olszynki. Zupełnie inny klimat, aniżeli w przypadku dwóch poprzednich ulic.

4. Ulica Zagórna – Siedlce

Ulica Zagórna znajduje się ledwie 200 metrów na północ od ulicy Kartuskiej na Siedlcach, a tak właściwie kto o niej słyszał, prócz mieszkańców? 😉 Uliczka ma kapitalną scenerię! Jezdnia wyłożona “kocimi łbami”, do tego kilka domów wzniesionych w konstrukcji ryglowej i kilka otynkowanych budynków, a poza tym zieleń ogródków. W tego typu miejscach, które są przecież ogólnodostępne, czuje jak gdybym wchodził do czyjejś prywatnej przestrzeni.

5. Ulica Mamuszki – Kokoszki (Kiełpino Górne)

Ulica Mamuszki jest gruntową drogą łączącą ul. Otomińską z Niegocińską w Kiełpinie Górnym. Na krajobraz ulicy składa się kilka ledwie domów, jednak w większości jest to zieleń (pola, drzewa). Obszar, przez który przebiega ulica Mamuszki, lekko faluje, co możecie zobaczyć na zdjęciu, a co daje fajne możliwości widokowe. A kim właściwie jest patron ulicy? Otóż Pan Franciszek Mamuszka to nauczyciel i krajoznawca, autor wieluset przewodników i planów miast, szczególnie tych z Pomorza. Zdecydowanie zasłużył, by mieć w Gdańsku swoją ulicę. Może właśnie jego nazwisko Was tutaj przyciągnie?

6. Ulica Pienińska – Łostowice

Zmieniamy otoczenie, bowiem w tej serii zależy mi na tym, aby poprzez ulice pokazać, jak różnorodny jest Gdańsk. Ulica Pienińska jest jedną z ulic w dzielnicy Łostowice. Zaczyna swój bieg przy ul. Karkonoskiej, docierając do Wielkopolskiej. Znajdziecie przy niej głównie zabudowę mieszkalną (domy), ale nie tylko. Pienińska przebiega również nad zbiornikiem retencyjnym Wielkopolska i właśnie ten jej fragment jest najładniejszy.

7. Ulica Karłowicza – Strzyża

Na koniec zabieram Was na Strzyżę, a dokładniej ulicę Karłowicza. Biegnie ona od ul. Szymanowskiego do Chrzanowskiego. Na jednym z końców mamy Osiedle Garnizon, na drugim widok na zielone morenowe wzgórza. Ulica Karłowicza i cała okolica została zabudowana w latach 20-tych XX wieku. Architekci zaprojektowali domy szeregowe i bliźniaki z ogródkami, co było wówczas modnym rozwiązaniem. To konkretne osiedle powstało dla gdańskich policjantów, którzy zajmowali koszary (obecnie osiedle Garnizon) od początku lat 20-tych XX wieku. Spokojna okolica, sporo zieleni, ładna zabudowa. Jak widać dawniej potrafiono budować na ludzką skalę.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już DWUDZIESTE ÓSME zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk. A powyższe dobitnie o tym świadczą!

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u oraz obserwowania profilu 7 zdjęć z Gdańska (klik) na instagramie. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa