Cześć Przyjaciele!
Mevo, czyli publiczny system wypożyczania rowerów miejskich, działa od dłuższego czasu w Gdańsku, jak i na całym obszarze metropolitalnym. Wypożyczyć można rower tradycyjny bądź ze wspomaganiem elektrycznym, ułatwiającym jazdę.
Wykupując abonament za 29.99 zł na miesiąc (więcej informacji o całym systemie TUTAJ), można każdego dnia odbyć godzinną podróż rowerem elektrycznym oraz dwugodzinną na rowerze tradycyjnym (po przekroczeniu tego czasu, płatność zgodnie z taryfą – rower standardowy – 15 groszy za 1 minutę, rower ze wspomaganiem elektrycznym – 30 groszy za 1 minutę).
W niniejszym artykule przygotowałem 7 tras i miejsc, które zdołacie odwiedzić na rowerze w ciągu godziny, rozpoczynając podróż w centrum Gdańska! Jeśli macie wykupiony abonament, a chcecie dobrze wykorzystać daną Wam godzinę dziennie, zapraszam do lektury.
Jako punkt startu/powrotu, przyjmijmy Hucisko. Każde z opisanych miejsc, zdołacie zobaczyć rowerkiem w ciągu godzinki. Sam to sprawdziłem.
Niezależnie od tego czy mieszkasz w Gdańsku bądź przyjechałeś pozwiedzać stolicę Pomorza, skorzystaj proszę z wymienionych niżej opcji. Poznasz lepiej swoje miasto lub poznasz lepiej miasto, które zwiedzasz, mając pełniejszy jego obraz.
Nie przeciągając, zapraszam do lektury!
1. Park Oruński
Park Oruński, znajdujący się na Oruni, oddalony jest o kilka kilometrów od centrum miasta. Trasa z Huciska do Parku Oruńskiego i powrót to zaledwie 8 km! Musielibyście jechać 8 km/h, by wykorzystać całą godzinę. A więc na spokojnie, znajdziecie też kilkanaście minut, by nacieszyć się tym CUDOWNYM krajobrazowo miejscem.
Park Oruński, położony między wzgórzami w Dolinie Potoku Oruńskiego, zapewnia naturalne krajobrazy, które w zależności od pory roku, prezentują się inaczej, choć zawsze pięknie. Nie ma co ukrywać, że wiosną i jesienią jest bajkowo!

2. Tereny postoczniowe
Decydując się na odwiedzenie terenów postoczniowych, a więc obszarów po części wyłączonych z produkcji statków, zrobicie między 4-6 km. Rowerkiem do przejechania na spokojnie, więc możecie też bez problemu zajrzeć tu i ówdzie, uatrakcyjniając wizytę w tym miejscu.
A co warto zobaczyć? Okolice Żurawia M3, ulicę Narzędziowców, osiedle Doki, przystań Cesarską, ulicę Elektryków. Postindustrialny krajobraz i nowe życie tego miejsca, robią wrażenie.

3. Bastiony
Bastion Św. Gertrudy i Bastion Żubr to zachowane elementy fortyfikacji nowożytnych, zbudowanych w XVII wieku. Dawniej broniły dostępu do miasta od południa, dzisiaj są punktem widokowym, parkiem i przemiłym terenem zielonym nad wodą (dawna fosa). Przejazd z Huciska rowerem w to miejsce i powrót to między 5 a 7 km.
Wyobraźcie sobie, zamienić choćby na chwilę głośne centrum Gdańska na widok jak niżej. Brzmi kusząco, prawda?

4. Olszynka
Olszynka – dzielnica sąsiadująca z Historycznym Śródmieściem Gdańska, położona na Żuławach Gdańskich, rzeką Motławą, na równinnych terenach (po części w depresji).
Gdańsk jest nietypowym miastem, które dosłownie 2,5 km od centrum, wygląda jak senna wieś gdzieś w głębi Żuław. Przejazd na Olszynkę rowerem i powrót na Hucisko to kwestia 7-8 km, zatem na spokojnie do zrobienia w godzinkę. Na trasie zobaczycie również bastiony, o których wspomniałem w punkcie trzecim.

5. Aniołki
Zmieniamy kierunek i tym razem jedziemy na północ od centrum Gdańska. Tuż za granicą Historycznego Śródmieścia, rozciąga się dzielnica o ciekawej nazwie – Aniołki. Przejechać się XVIII-wieczną Wielką Aleją, odpocząć w Parku im. Daniela Gralatha lub odkryć najpiękniejsze wille – to wszystko możecie zrobić na rowerze. Przykładowa trasa nie przekracza 6 km.

6. Wrzeszcz
Wrzeszcz jest już nieco dalej, za Aniołkami, ale to wciąż blisko, tym bardziej przy jeździe rowerem elektrycznym. Trasa obejmująca ulicę Wajdeloty, Sobótki, Politechnikę i Park Akademicki, ma 10 km długości. Świetna, by zobaczyć jak wygląda zabudowa dzielnicy, jak żyje ta część miasta i jak ciekawie ułożony jest Gdańsk (Wrzeszcz to można powiedzieć drugie centrum miasta).

7. Przeróbka
Ostatnią propozycją jest Przeróbka, jak również to, co można zobaczyć po drodze. Otóż trasa przez ulicę Ogarną, Stągiewną i Długie Ogrody, przejazd po Przeróbce i powrót na Hucisko, to 8 km długości. Co istotne, aktualnie Most Siennicki jest wyłączony z użytku, więc na drugą stronę rzeki dostaniecie się promem.
Na samej Przeróbce przejedziecie się nad Martwą Wisłą, a na trasie zobaczycie również turystyczne miejscówki.

Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję Wam za lekturę artykułu i wizytę na blogu. Niezależnie od tego czy mieszkasz w Gdańsku bądź przyjechałeś pozwiedzać stolicę Pomorza, skorzystaj proszę z wymienionych wyżej opcji. Poznasz lepiej swoje miasto lub poznasz lepiej miasto, które zwiedzasz, mając pełniejszy jego obraz.
A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę
Dziękuję!
