Cześć Przyjaciele!
W niniejszym artykule zebrałem dla Was siedem krótkich, a świetnych tras spacerowych. Możecie bez problemu z nich skorzystać, gdyż znajdują się w łatwo dostępnych rewirach Gdańska.
Po pierwsze, na stosunkowo niedługim odcinku, znajdziecie co najmniej kilka PIĘKNYCH miejsc/widoków, a po drugie, to trasy ulokowane tuż obok uczęszczanych arterii, które lepiej zamienić na spokojniejsze uliczki.
Architektura, woda, zieleń i jeszcze więcej czeka po drodze. Wybierzcie swoją ulubioną opcję i korzystajcie!
Podobają Ci się moje wpisy? Możesz postawić mi kawę i w ten sposób wesprzeć pracę na blogu 🙂
A zatem, zapraszam do lektury i zgapiania tras!
1. Ciąg ulic od „Krewetki” do Długiej
Ulice Elżbietańska i Garncarska, następnie Targ Drzewny, uliczki Teatralna i Wełniarska. Ciągiem tychże ulic/placów dojdziecie spod „Krewetki” vis-a-vis Dworca PKP, aż do ulicy Długiej. Na samym początku piękne świątynie – Kościół Św. Elżbiety i Św. Józefa, dalej oryginalny Dom Opatów Pelplińskich i widok nad Kanałem Raduni (jeden z fajniejszych w mieście!), pomnik Jana III Sobieskiego, który dawniej stał we Lwowie, cudowny herb Gdańska na Starej Aptece, wartościowa fasada Wielkiej Zbrojowni, Baszta Słomiana i wejście na Długą. Na odcinku 650 metrów tyle cudowności!
To alternatywna trasa dla ulicy Wały Jagiellońskie, dużo cichsza i ciekawsza.






2. Przejście przez Biskupią Górkę
Blisko rozbudowanych węzłów: Unii Europejskiej i Groddecka, które zostały zawładnięte przez samochody, skrywa się świat cudem wyjęty z przeszłości. To Biskupia Górka i część ocalałego z wojennej pożodze Gdańska. Wejść na górę ulicą Biskupią, następnie ulica Na Stoku i spacer nad Kanałem Raduni to nieco ponad 1 km długości. Po rewitalizacji Biskupia Górka mocno wypiękniała i czeka na gości.





3. Park Poforteczny
Wzdłuż ulic Powstańców Warszawskich i Dąbrowskiego ciągnie się założony na terenach pofortecznych park. Można więc iść nad zbiornikiem „Mokra Fosa”, następnie poszukać ciekawych pomników (o czym więcej TUTAJ), spojrzeć z alejki na wieże Bazyliki Mariackiej i na deser wejść na Górę Gradową. Taka trasa, od Nowych Ogrodów do ulicy Gradowej, to nieco ponad 1 km. Wokół zieleń i dużo historii.

4. Park nad Strzyżą i ulica Wajdeloty
Przenosimy się do Wrzeszcza, gdzie mam dla Was propozycje miłej trasy spacerowej. Zaczynacie od ulicy Hallera i Parku nad Strzyżą, skąd blisko jest do ulicy Wajdeloty i Parku Kuźniczki. Na długości 1 km mamy dwa parki, ulice z ładnymi kamienicami, mniejszy ruch niż w okolicy i ciekawe wrażenia, bowiem mało kto (z innych części Gdańska) wędruje po Dolnym Wrzeszczu.




5. Ulica Obrońców Westerplatte
Oliwa to jedna z najładniejszych i najciekawszych dzielnic Gdańska. Można ją zwiedzać na różne sposoby. W niniejszym artykule proponuje przejście ulicą Obrońców Westerplatte i ewentualnie kontynuacje trasy ulicą Alfa Liczmańskiego. Całość zamyka się w 1 km długości. Pełne piękne kamienice i wille, dużo zieleni, spokój i klimat wspaniałej okolicy, a w tle morenowe wzgórza. Blisko znajdują się znacznie bardziej zatłoczone miejsca, dlatego warto być sprytnym i iść tam, gdzie ładnie, ale luźniej.


6. Nabrzeże Ołowianki
Chcąc ujrzeć DUŻO PIĘKNYCH OBRAZKÓW, warto przejść się nabrzeżem Ołowianki nad Motławą. Idąc od kładki, mijacie po drugiej stronie rzeki Zamczysko (widoczny fragment muru dawnego zamku krzyżackiego) i Główne Miasto. Baszta Łabędź, kolejne gotyckie bramy, słynny i piękny Żuraw, nowocześnie urządzona Wyspa Spichrzów. Aparaty będą same cykały zdjęcia. Taka trasa to tylko 350 metrów, więc każdy sobie poradzi.





7. Gościnna i Park Oruński
Na koniec zostawiłem Orunie, którą uważam za jedną z ciekawszych części Gdańska. Tutaj również nie trzeba iść długo, aby zobaczyć dużo. Zaczynamy na ulicy Gościnnej, przy której znajduje się kilka świetnych zabytków jak np. dom podcieniowy z około 1800 roku. Za Traktem Św. Wojciecha znajduje się z kolei jeden z ładniejszych parków w Gdańsku – Park Oruński. Cały spacer zamknie się w 1,5 km.




Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę kolejnego artykułu. Jeśli jesteś tutaj nowy, kliknij poniżej w jeden z linków i sprawdź inne wpisy. Z kolei jeśli jesteś stałym czytelnikiem, cieszę się i zachęcam do regularnych odwiedzin strony.
- Siedem krótkich, a świetnych tras spacerowych w Gdańsku
- Ciekawe uliczki, stare osiedla, nieoczywiste punkty widokowe i tereny spacerowe – miejska podróż przez Siedlce, Suchanino i Wrzeszcz
- 7 (nie)znanych miejsc w Gdańsku, które WARTO odwiedzić wiosną (mapka z lokalizacjami)
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – OLSZYNKA – zagadkowa budowla, wodne skrzyżowanie i wyjątkowe położenie
- 7 znanych miejsc w Gdańsku, które WARTO odwiedzić wiosną
A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!
