Ile mamy w Gdańsku fontann? :)

I

Cześć Przyjaciele!

Powoli zaczynają być uruchamiane Gdańskie fontanny o czym pisze między innymi portal trojmiasto.pl. Przeczytałem tam ciekawe zdanie – “W Gdańsku znajduje się obecnie 10 fontann”. No właśnie, czy to prawda? Udowodnię Wam za moment, że nie. Mamy w Gdańsku więcej niż dziesięć fontann. Domyślam się, że wymienia się tylko te miejskie, a co z pozostałymi? Chodzi mi o takie, które z inicjatywy (pieniędzy) miasta nie powstały, a są dostępne dla każdego chętnego. Na oficjalnej stronie miasta Gdańska mamy artykuł pt. “Gdańskie fontanny uruchomione!”. W tekście wymienionych jest 11 fontann. No i chronologicznie są to:

– Fontanna Neptuna uruchomiona w 1633 roku 
– Fontanna dawnego Rynku we Wrzeszczu z 1909 roku, 
– Fontanna “Grenadierów” z 1933 roku, która powstała w dawniejszym pomniku Regimentu Grenadierów, 
– Fontanna na Skwerze przy ulicy Szerokiej z 1965 roku
– Fontanna Bremeńska z 1999 roku
– Fontanna na Placu Wybickiego we Wrzeszczu powstała w 2002 roku
– Fontanna na Skwerze między ulicami Grunwaldzką i Partyzantów z 2007 roku
– Fontanna Czterech Kwartałów z 2009 roku
– Fontanna na Zieleńcu Heweliusza z 2014 roku
– Fontanna w tzw Mokrej Fosie na terenie Parku Pofortecznego z 
  2014 roku 
– Fontanna na Placu Gustkowicza w Nowym Porcie również z 2014 roku


Mamy 11 fontann, o których pisze oficjalny portal miasta. Jakie są kolejne fontanny, o których nie można przeczytać w takich zestawieniach?

Fontanna przy Filharmonii


Chociażby Fontanna muzyczna stojąca na Ołowiance przy Filharmonii. Powstała w 2006 roku fontanna wykonana jest w okrągłej niecce obłożonej brązowo-czerwonym szlifowanym kamieniem o średnicy na oko 4 metrów. W środku jest woda, na której środku stoją elementy przypominające piszczałki organów. Bardziej na zewnątrz są płyty z kamienia (granit?) i mosiądzu (?). Na nich są pięciolinie z nutkami oraz klawiatura organów. Między tym wszystkim tryska 9 dysz pieniących na wysokość około 80 cm. Dodatkową atrakcją jest puszczana muzyka przed koncertami w Filharmonii.

Fontanna na dziedzińcu OBCKolejna taka fontanna to ta na dziedzińcu OBC. Jest to fontanna wbudowana w nawierzchnie placu. Składa się z 18 dysz, które ułożone są w dwóch rzędach po 9 dysz każdy. Możliwości puszczania wody jest wiele. Np wszystkie dysze na raz idą do góry i na dół w szybkim tempie bądź najpierw jeden rząd a później drugi. Po zmroku jest iluminowana jasnym światłem.

Fontanna przy Amber ExpoWraz z oddaniem budynku Amber Expo na Letnicy, tuż obok powstał ładnie urządzony plac i fontanna właśnie. Posiada kilkanaście dysz, które tryskają prosto z nawierzchni. Podświetlenie jest różnokolorowe a możliwości całkiem ciekawe. Jako, że dysze są w jednym, długim rzędzie układają się od tej, która tryska najniżej, do tej najwyższej lub np tryskają jedna po drugiej.

Fontanna w nowej części Parku OliwskiegoW zeszłym roku doszła nam kolejna ciekawa fontanna, tym razem w Oliwie. Na terenie nowej części Parku Oliwskiego, który urządza Doraco powstała 17-to dyszowa fontanna. Podczas dnia otwartego była możliwość podejścia pod sam Dworek Saltzmanna. Niestety w kolejnych dniach wejście było zamknięte z uwagi na trwającą budowę. Jednak jesli wierzyć firmie Doraco, teren ma być udostępniony każdemu chętnemu.

Fontanna przy Centrum NanotechnologiiNo i dochodzimy do piątej nie wymienianej fontanny, która została uruchomiona na pięknym wodnym placu na terenie Politechniki we Wrzeszczu. To już 4 fontanna w tejże dzielnicy. Plac przy Centrum Nanotechnologii (B) urozmaicony jest nieregularnym zbiornikiem wodny, gdzie tryska 6 pieniących dysz, raz niżej, raz wyżej, na oko do metra wysokości.

Fontanna przy ECS-ieNa koniec zostawiłem najbardziej okazałą i chyba najciekawszą (z tych nowoczesnych, Neptun to klasa sama w sobie) fontannę przed gmachem Europejskiego Centrum Solidarności. Tutaj również mamy wodny plac, który poprzecinany jest chodnikiem z płyt granitowych. Bliżej ECS-u mamy 40 dysz pieniących tryskających cały czas na tą samą wysokość ok. 70 cm. Nieco dalej 23 dysze strumieniowe tryskające na wysokość 3,5 metra. Tutaj możliwości jest na prawdę wiele. Ja naliczyłem 14 różnych sposobów. Z górnej części placu na dół woda spływa tworząc niesamowitą “wodną ścianę”. Dwa główne kolory podświetlania to czerwony i niebieski.


Tak wygląda moim zdaniem Gdański spis fontann, których w sumie jest 17. Co jakiś czas będę przyglądał się kolejnym fontannom i dokładniej je opisywał. Tymczasem zapraszam Was do zdjęć i odwiedzenia każdej z 17-tu fontann w Gdańsku 😉

Fontanna na terenie Politechniki Gdańskiej. Oby powstawało coraz więcej tak urządzonych miejsc. Serce się raduje 🙂
Fontanna na “mokrej fosie” na terenie Parku Pofortecznego. Tryska na około 5 metrów w górę. Jak na razie nie wiem jak i czy jest iluminowana, ale to jest właśnie pretekst na spacer 😉23 dysze tryskające na około 3,5 metra przed Europejskim Centrum Solidarności. Tutaj pierwszy raz prócz wody dużą rolę odgrywa iluminacja.
Dziedziniec OBC to ogólnodostępne miejsce. Miejsce w Oliwie, w Gdańsku. Dlaczego zatem nie wymienia się tejże fontanny?Kawałek fontanny muzycznej w pobliżu Filharmonii. Kocham zapach tego miejsca…

 Dwie spośród kilkunastu dysz, które tworzą fontannę przy Amber Expo. 

Nasza Gdańska duma, Fontanna Neptuna. Najstarsza w Gdańsku i w Polsce bo uruchomiona w 1634 roku. Jednak sam basen, trzon i figura powstały do 1615 roku a pierwsza fontanna powstała tutaj w połowie XVI wieku. 

Kilka (ważnych) słów na koniecWielkie dzięki za przeczytanie tego co mam Wam do przekazania, za obejrzenie zdjęć oraz za każdy komentarz 🙂 Jednak największe dla mnie podziękowania możecie wyrazić odkrywając Gdańsk na swój indywidualny sposób 🙂

Zapraszam również na mój fanpage 7 zdjęć z Gdańska (klik).

Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa