Wrzeszcz w budowie, jakiego jeszcze nie było. Część druga.

W

Witam serdecznie 😉 Kilka dni temu przeszliśmy się ulicą Wajdeloty, która zmieniła swoje oblicze. Wajdeloty to tylko część zmian jakie zaszły i nadal zachodzą w okolicy. Zapraszam na dalszy spacer 😉


Osiedle na terenie dawnego Browaru.

    …Deweloper PB Górski stawia nowe budynki oraz remontuje niektóre stare. Plany są bardzo ambitne, wizualizacje obiecujące. Gdy wjechałem do Parku Kuźniczki, od razu zobaczyłem, iż usunięto płot dzielący park od osiedla. Za parkiem z prawej strony stoją bloki postawione w ramach pierwszego etapu inwestycji. Przede mną zaś wyrosły dwa budynki z łącznikiem etapu szóstego. Gdy ostatnio tutaj byłem, miały one dwie kondygnacje. Można rzec, iż osiedle jest otwarte na park a ja pomyślałem na miejscu – “Osiedle z własnym parkiem”. Co ważne, park jest nadal publiczny, z resztą to samo dotyczy “Browaru”. Można wchodzić między kolejne budynki, nie jest to osiedle ogrodzone jakich wiele np na Zakoniczynie lub Szadółkach. Kolejne bloki mają na elewacji płytki imitujące cegiełkę a dodatkowo wyłożone są grafitowymi w kolorze płytami. Uliczka wyłożona jest drobną, szarą kostką a chodniki oddzielone są słupkami. Muszę przyznać, że ładnie to wygląda, szczególnie połączenie terenu “Browaru” z Parkiem Kuźniczki. Oczywiście całe osiedle będzie budowane/remontowane kolejne kilka(naście) lat. Bardzo istotne jest, że deweloper remontuje dawne zabudowania browaru. W piwnicach ma się znaleźć klub muzyczny, aż 8 restauracji, browar rzemieślniczy czy łaźnie. 

“Metropolia” z własnym peronem.

    Vis-a-vis – po drugiej stronie ulicy – powstaje Galeria Handlowa Metropolia. Za tą budowę odpowiedzialne jest również PB Górski. Zagęszczenie centrów handlowych we Wrzeszczu rośnie, więc Pan Górski musiał wymyślić coś innego, niestandardowego. Będzie więc hotel, kino, oczywiście sklepy (150 ?) miejsce na jedzenie. Co ciekawe, budowany jest peron od strony galerii tak aby jadący w stronę Gdyni mogli wysiąść niemal od razu z pociągu na zakupy. Z istniejącego peronu można będzie dojść zbudowaną kładką nad torami. Pod CH zbudowano zbiornik retencyjny, który razem z kanałem ulgi będzie odciążał Strzyżę, która choć mała, potrafi siać spustoszenie gdy mocniej podleje.

Zmiana wizerunku Dworca.

    Będąc na peronach, warto podkreślić, iż dużo się również działo na terenie Dworca. Zbudowany został nowy peron dalekobieżny a przeobraził się obecny peron nr 2. Lekki lifting przeszedł budynek Dworca. Obecnie każdy peron ma podobny design, jest estetycznie, mnie się podoba.  Od strony Kilińskiego mamy mieć mały placyk z fontanną. Między “Metropolia” a “Browarem” biegnie ulica Kilińskiego…

Budynek pierwszego etapu osiedla “Browar”.Przyjemna zabudowa, “cegiełka” na elewacji dodaje klimatu 😉Teren “Browaru” ładnie łączy się z parkiem 🙂Ciesze się, że ulice nie są wylane asfaltem tylko ułożono taką kostkę 🙂

Z lewej strony kładka, którą dojdzie się do “Metropolii”, gdy robiłem zdjęcie prace na sąsiednim peronie jeszcze trwały.Nowy peron. Wiaty mają taki sam wygląd 😉Elewacja Galerii “Metropolia” od strony Kilińskiego. 
Ostatnie zdjęcie już nieco odsłania ulicę Kilińskiego, którą przejdziemy w ostatniej, trzeciej części pokazującej metamorfozę Wrzeszcza 😉 Warto czekać, bo moim zdaniem to największa zmiana. 


Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym ! Pozdrawiam, Cześć ! 🙂

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa