Siedem zdjęć z Gdańska – przemyślenia i refleksje. Odsłona trzydziesta czwarta.

S
Cześć przyjaciele 🙂 
Cieszę się na ponowne “spotkanie” w kolejnej odsłonie przemyśleń i refleksji. Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na przyzwyczajenia. Do tej refleksji skłonił mnie widok tramwaju nr 2 na Hucisku. 
Jak wszyscy wiemy, od niedawna tramwaje jadące na Chełm kursują przez Hucisko oraz 3 Maja. Przyzwyczajony do poprzedniej, “zwykłej” trasy, “dwójka” na Hucisku wygląda dziwnie. Lecz do czasu… Pomyśl, ile było do tej pory remontów torowisk i zmian tras kursowania tramwajów ? Za każdym razem początek był “dziwny”, zaś później przyszło przyzwyczajenie i kiedy tramwaje wróciły na stałe trasy, wówczas było jakoś tak “dziwnie” 😉 Też tak masz ? Daj znać ! 
A teraz zapraszam do zdjęć 🙂
1. Spojrzenie z góry doskonale pokazuje jak wielki obszar zajmuje budowa Forum Gdańsk. Jak sądzisz ? To dobre wykorzystywanie przestrzeni w centrum miasta ? Moim zdaniem znika kolejna szansa na budowę Gdańska na miarę jego możliwości. 
2. To jest to ! Idę, elementy krajobrazu układają się w przeróżne formy, mijam mnóstwo możliwych kadrów, aż nagle zatrzymuje mnie… miasto mnie zatrzymuje i nie daje iść dalej. Nawet jeśli poszedłem kawałek dalej, wracam się uwiecznić kadr, który został mi przed oczyma. Tak było z tym poniżej.
3. Jakie to szczęście mieć zróżnicowane wysokościowo miasto. W Gdańsku nawet w obrębie śródmieścia mamy spore różnice wysokości. To daje możliwości “wyglądania” z różnych miejsc, punktów charakterystycznych miasta. A jaka to frajda 🙂
4. Jak stare spotyka się z nowym. Południowa część Wyspy Spichrzów (choć północna również) nadal w wielu miejscach prezentuje krajobraz jak gdyby wojna skończyła się kilka dni wcześniej. To powoli się zmienia dzięki nowym inwestycjom, które wypełniają coraz więcej działek na wyspie.
5. Takie widoki oglądam kilka razy w tygodniu kiedy biegam. Lecz ten konkretny kadr doskonale nadaje się do tego by napisać coś o blokach 😉 Odwiedziłem już około dziesięciu bloków, wszedłem na najwyższe piętro i w ten sposób mogłem oglądać niebywałe widoki. Niedawno zacząłem zapisywać adresy takich wysokich bloków, szczególnie tych fajnie położonych. W samym VII Dworze, Oliwie i niecałym Wrzeszczu naliczyłem kilkadziesiąt bloków. Będzie gdzie robić zdjęcia i co opisywać 😉
6. Spojrzenie w stronę centrum. Kadr łączy ze sobą niespotykane elementy ! Mamy Kościół Św. Bartłomieja, wieże Dworca, szczyty dawnej Szkoły Wojennej, elewacje gmachu Kasy Chorych, żuraw ten bliższy oraz te wielkie w terminalu kontenerowym. Niezłe zestawienie, prawda ? 😉
7. To było jakoś na początku roku 2015, tak więc około dwa lata temu. Przeglądałem tak jak zwykle co kilka dni forum architektoniczno-inwestycyjne “skyscrapercity” i dostrzegłem zdjęcia z góry tego biurowca. 
Postanowiłem napisać maila i zapytać, czy aby sam nie mógłbym tam wejść. Dość szybko dostałem odpowiedź, jaka była ? Zdjęcie wiele wyjaśnia 😉 Jednakowoż pogoda nie dopisała, ponowiłem wizytę na wiosnę. 
Na fotografii widać jak wykańczany jest 55 metrowy biurowiec Olivia Six. Obecnie piąty budynek kompleksu Olivia Business Centre od dłuższego czasu działa. Za to patrząc z tej strony wyrasta nowy, szósty budynek całego kompleksu i to nie byle jaki ! 
Będzie posiadał 156 metrów do dachu i 180 metrów z masztami. Dla porównania, wyższa wieża Sea Towers w Gdyni ma 126 metrów do dachu i 141 z masztem. Co ważne, jedno z najwyższych pięter będzie udostępnione dla chętnych obejrzeć wspaniałe widoki ! Nie mogę się doczekać 🙂
Dziękuję za wizytę na blogu. Zapraszam na facebook’a, gdzie znajdziesz jeszcze więcej przemyśleń i refleksji oraz ciekawych zdjęć.
Link do FB – https://www.facebook.com/7zdjeczgdanska/
Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym ! Pozdrawiam, Cześć ! 🙂

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa