Nowości z Oliwy.

N

Cześć Przyjaciele !

Dzisiaj pragnę pokazać i opisać kilka miejsc w Oliwie, które niedawno się zmieniły. 

Do rzeczy 🙂

Park Oliwski – brama i groty szeptów.

W Oliwie w przeciągu niedługiego czasu pojawiło się kilka nowości. Dwie z nich dotyczą Parku Oliwskiego. 

Pierwszą jest odnowiona brama główna Parku Oliwskiego. Brama została oczyszczona i pomalowana, dzięki czemu spacery po Oliwie stają się jeszcze piękniejsze.

Kawałek dalej wyremontowano Groty Szeptów. Niedawno jedno z wstydliwych miejsc w parku, bowiem robiło za toaletę. Całe szczęście obecnie groty są odnowione, do tego podniesiono i wyłożono kostką alejkę prowadzącą między grotami. W środku mamy ławki. Można szeptać 😉

Nowa fontanna.

Idąc w stronę Pachołka mijamy Staw Młyński przy ul. Spacerowej. Teren nad wodą zmienił się w ostatnim czasie nie do poznania, a do tego niedługo dojdzie nowa fontanna. 

Szóste i siódme “spojrzenie na Gdańsk”.

Z kolei wczoraj udostępniono szósty i siódmy widok z programu GZDiZ pt. “Spojrzenie na Gdańsk”. 

Pierwszy znałem wcześniej, znajduje się obok pomnika Bitwy pod Oliwą, na wzgórzu Luizy. Szczerze mówiąc nie zauważyłem różnicy jeśli idzie o widoczność, która od dłuższego czasu jest zadowalająca. W “zielonej ramie” oglądamy panoramę od Żabianki po Port Północny, różnoraka zabudowa nadmorskich dzielnic z Bałtykiem w tle. Coś pięknego.

Z kolei drugi z udostępnionych krajobrazów totalnie mnie zaskoczył i zauroczył. Spacery po Gdańskich wzgórzach można porównać do odwiedzin w galerii sztuki. Z tą różnicą, że ramy dzieł sztuki mają gałęzie i liście, a same dzieła to żywy miejski organizm oglądany z góry.

Nowy punkt widokowy znajduje się zaraz obok znanej wieży widokowej na wzgórzu Pachołek. Oczywiście z wieży widok jest pełniejszy i bardziej imponujący, lecz niech to Was nie zniechęca to nowego “spojrzenia na Gdańsk”. 

Wzrok skacze od Stawu Młyńskiego, poprzez klimatyczną zabudowę Oliwy poprzetykaną zieloną siatką, czerwone dachy Strzyży, bloki we Wrzeszczu aż po zielone wzgórza za Al. Żołnierzy Wyklętych. Środkowa część krajobrazu jest jeszcze ciekawsza… Co powiecie na to, że w jednym obrazku oglądacie starą zabudowę Oliwy, nowoczesne biurowce, wieżowce we Wrzeszczu a na końcu znane budynki w Śródmieściu ? Genialny widok ! 

Ogród Sensoryczny.

Ostatnią Oliwską nowością, którą chciałbym Wam pokazać jest Ogród Sensoryczny na tyłach dawnej Zajezdni Tramwajów Konnych przy ul. Pomorskiej. Ogród został dzisiaj otworzony i ma działać na zmysły przechodzących tędy osób. Cieszę się, że kolejny fragment miasta został ucywilizowany.

Kilka (ważnych) słów na koniec 🙂

I jak ? Sporo się ostatnio działo w Oliwie, prawda ? 🙂

Jeśli podoba się Wam taki przekaz, zapraszam do polubienia mojej strony na FACEBOOK’u. Wówczas nie przegapicie kolejnych. Dodam również, że na stronie będzie więcej zdjęć widoków.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym ! Pozdrawiam, Cześć ! 😉

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa