Cztery mało znane i doceniane parki w Gdańsku

C
Cześć Przyjaciele!

W lipcu 2017 roku opublikowałem artykuł o mojej subiektywnej liście siedmiu najpiękniejszych parków w Gdańsku (klik).

Tym razem wybrałem cztery parki, które być może tak piękne nie są (w mojej ocenie), lecz zasługują na uwagę i warto je odwiedzić.

To miejsca znane raczej okolicznym mieszkańcom, nie istniejące w szerszej świadomości mieszkańców Gdańska, a tym bardziej turystów.

Zapraszam serdecznie do lektury.

1. Park Millenium

Kilkunastohektarowy zieleniec na Zaspie został zagospodarowany, jak sama nazwa wskazuje, w końcu lat 90-tych. Wcześniej były tutaj ogrody warzywno-kwiatowe. Park oferuje alejki wyłożone kostką z usytuowanymi obok ławkami, wiele miejsc do rozłożenia się z kocykiem czy plac zabaw lub wybieg dla piesków. Warto go odwiedzić zwiedzając pobliski Cmentarz Ofiar Hitleryzmu, gdzie pochowani są również Obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku.

2. Park ks. kanonika Kazimierza Orkusza

Niewielki zieleniec zlokalizowany jest wokół Kościoła ŚŚ. Anny i Joachima na Letnicy. Jego ogromnym walorem jest fakt, iż znajduje się w spokojnej okolicy, a widać stąd bursztynową bryłę Stadionu Energa. Warto zajrzeć przed lub po meczu. Jest gdzie usiąść, zaś sąsiedztwo świątyni pobudza do przemyśleń.

3. Park na Kozaczej Górze

Park leśny powstał z inicjatywy dewelopera. Ten w zamian za urządzenie terenu rekreacyjnego, dostał możliwość postawienia w pobliżu osiedla mieszkaniowego. Leśne alejki z ławeczkami, place zabaw, tor do ekstremalnej jazdy na rowerze, ścieżka zdrowia czy 17-metrowa wieża widokowa to główne atuty tego miejsca.

 

4. Park Przymorze

Usytuowany w pobliżu Parku Reagana, Jelitkowskiego i plaży, odnoszę wrażenie nieco pomijany w spacerach. A szkoda ! Lubię tego typu parki, które są najzwyklejsze. Alejki, wysokie drzewa, dużo ławek, staw. Warto tutaj zajść, odpoczynek gwarantowany.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Myśląc o parkach w Gdańsku, wciąż mówimy – Oliwski, Oruński, Reagana. Te które wymieniłem powyżej stanowią dla wielu z nas tajemnice, a myślę, że to jest najpiękniejsze w kontakcie z przestrzenią, w której żyjemy.

Nie zapomnijcie podzielić się opinią o tych miejscach i udostępnić tego wpisu.

Zachęcam również do polubienia mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FACEBOOK’u, gdyż tam codziennie dziele się zdjęciami i przemyśleniami odnośnie miasta.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa