7 ciekawostek o Gdańsku

7

Cześć Przyjaciele!

Przygotowałem dla Was siedem ciekawostek o Gdańsku, są to fakty mniej i bardziej znane, które w pewien sposób pokazują wyjątkowość grodu nad Motławą.

Co istotne, Ci z Was, którzy znacie Gdańsk na lepszym niż przeciętnym poziomie, owe ciekawostki uznacie za żadne odkrycie. Postanowiłem podzielić się tymi ciekawostkami ze względu na osoby, które być może “nie ogarniają” tak bardzo Gdańska, a mogą tym sposobem się czegoś interesującego dowiedzieć 🙂

No dobrze, zapraszam na 7 ciekawostek o Gdańsku!

Ciekawostka numer 1 – W Gdańsku są aż 3 ujścia Wisły!

Będąc w Krakowie lub Warszawie, przechadzamy się nad Wisłą, być może nie myśląc, w którym miejscu królowa Polskich rzek ma swoje ujście do Bałtyku.

A ma, oczywiście, w Gdańsku. Jednak to nie jest takie proste 😉

Pierwszym jest ujście między dzielnicą Nowy Port a półwyspem Westerplatte i tutaj mamy Wisłę Martwą oraz dalej Kanał Portowy. Jednak w XIX wieku, dokładnie w 1840 roku, przez zator lodowy, utorowała sobie Wisła drugie ujście przez wieś “Górki” (stąd obecnie Górki Zachodnie i Wschodnie, na obu brzegach rzeki). Owe ujście Wincenty Pol nazwał Wisłą Śmiałą. Również w XIX wieku, a dokładniej w latach 1891-1895, dokonano ogromnej inwestycji – Przekopu Wisły. Obecnie właśnie tam, między Świbnem a Mikoszewem, jest główne ujście Wisły.

Każde z tych ujść jest wyjątkowe, piękne krajobrazowo i każde warto odwiedzić. W ciągu jednego dnia może być o to ciężko (chyba, że samochodem), ale będąc w Gdańsku nieco dłużej, polecam pokusić się o taką wyprawę.

Ciekawostka numer 2 – Mamy w Gdańsku największe/najdłuższe…

Mamy w Gdańsku kilka budynków “rekordów” na skalę Polski lub Europy. Np słynny “falowiec” na Przymorzu, zbudowany w latach 1970-1973 jest najdłuższym budynkiem mieszkalnym w Polsce (860 metrów), Bazylika Mariacka największym ceglanym kościołem w Europie, zaś Katedra Oliwska, najdłuższym kościołem w Polsce.

Ciekawostka numer 3 – Właśnie w Gdańsku po raz pierwszy w Europie wykonano publiczną sekcję zwłok!

Stało się to 27 lutego 1613 roku w Gdańskim Gimnazjum Akademickim, a wykonał ją doktor Joachim Oelhaf na dziecku urodzonym w Pruszczu Gdańskim.

Więcej przeczytacie TUTAJ.

Ciekawostka numer 4 – W Gdańsku stało ponad 300 spichlerzy!

Na Gdańskiej Wyspie Spichrzów stało ponad 300 spichlerzy, w 1809 roku ta liczba wyniosła aż 359 magazynów. Te niestety trawiły pożary, w końcu kres zdecydowanej większości przyniosła II Wojna Światowa. Obecnie, kiedy mamy ledwie namiastkę tego co było dawniej, trudno przypuszczać, że stało ich tutaj tak wiele. W żadnym Europejskim mieście nie wyodrębniono w dawnych czasach tak wielkiej dzielnicy magazynów portowych.

Ciekawostka numer 5 – Gdańsk ma najdłuższe plaże w Polsce

Gdańsk jest największym miastem w Polsce, leżącym nad morzem. Mamy tutaj łącznie około 21 km plaż i jest to najdłuższa linia plaż ze wszystkich miast i miejscowości, leżących nad Bałtykiem w Polsce. Do tego jedna z Gdańskich plaż, ta na Stogach, jest najszerszą (132 metry) plażą w naszym kraju.

Ciekawostka numer 6 – Gdańsk ma najwięcej zachowanych historycznych bram

Dawniej miasta wyglądały zgoła odmiennie niż obecnie. Ciasne, zamknięte murami obronnymi z basztami, przez które do miasta prowadziły bramy. Mamy w Gdańsku zachowanych aż 14 takich bram! To wyjątkowa liczba w skali Polski, bowiem w innych miastach kilka bram to już sporo.

Ciekawostka numer 7 – Właśnie w Gdańsku urodził się Daniel Gabriel Fahrenheit

Człowiek, którego nazwisko, używane jest przez kilkaset milionów osób na świecie do określenia temperatury, przyszedł na świat w Gdańsku. Daniel Gabriel Fahrenheit urodził się w 1686 roku w grodzie nad Motławą i przeżył tutaj 15 lat swojego życia. Właśnie on wynalazł termometr rtęciowy oraz skalę temperatur, którą dzisiaj nazywa się od Jego nazwiska.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Mam nadzieję, że tych kilka ciekawostek wyostrzyło Wam apetyt na Gdańsk i zajrzycie do mojego miasta 🙂

Jeśli chcecie kolejne siedem ciekawostek, dawajcie znać!

Po więcej ciekawego, nietuzinkowego Gdańska, zapraszam na fanpage 7 zdjęć z Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa