Różnorodność Wrzeszczańskich ulic – 11 przykładów

R

Cześć Przyjaciele!

W najbardziej poczytnej serii na tym blogu pt. “Siedem ulic świadczących o tym jak ciekawy jest Gdańsk”, opisuje przeróżne ulice, chcąc pokazać jak różnorodnym, ciekawym i pięknym miastem jest Gdańsk.

W kilku przypadkach pojawiały się tam również ulice znajdujące się we Wrzeszczu, gdzie wspominałem, że “mógłbym zrobić takie zestawienie ulic tylko z Wrzeszcza”.

No i jest!

Wybrałem w sumie 11 przeróżnych ulic we Wrzeszczu, chcąc pokazać jak szerokim spektrum obrazów dysponuje ta dzielnica. Dodatkowo jak jest różnorodna architektonicznie, jak ciekawa i godna uwagi.

Zapraszam na przegląd 11 ulic, pokazujących jaki jest Wrzeszcz. A jest bardzo CIEKAWY!

1. Al. Grunwaldzka

Aleja Grunwaldzka w czasie swojego istnienia była drogą wiodącą do Oliwy, reprezentacyjną ulicą zabudowaną dostojnymi kamienicami i obecnie główną trasą przelotową z Gdańska do Gdyni. Patrząc na nią dzisiaj, przeważa zabudowa z lat 50-tych, kiedy to budowano Grunwaldzką Dzielnicę Mieszkaniową i jest to zabudowa 4-piętrowa z lokalami użytkowymi w parterach. Przebijają się również kamienice, biurowiec Officyna, dwa wieżowce (“Dolarowiec” i “Neptun”), centrum handlowe Manhattan, stary budynek poczty. Przelotówka to słabo kojarzące się określenie i rzeczywiście, mamy tutaj po 3 pasy ruchu w każdą stronę plus torowisko tramwajowe, mało przejść dla pieszych. Jednakże z biegiem lat podnosi się estetyka chodników, remontowane są skwery i placyki tuż obok, są dwie fontanny. Ważnym czynnikiem aktywizującym pierzeje ulicy są przeróżne sklepy i inne punkty usługowe, dzięki którym za dnia chodzi tam sporo osób. Mimo, że to wciąż wielopasmowa “przelotówka”, daje poczucie, że jestem w mieście, dodatkowo jest kilka architektonicznych smaczków.

2. Jaśkowa Dolina

Jaśkowa Dolina to zgoła odmienna jeśli chodzi o klimat ulica. Swój początek bierze od opisanej wyżej Al. Grunwaldzkiej i na pierwszych kilkuset metrach mamy właśnie taki miejski klimat, tworzony przez ładne, zachowane kamienice. Dalej robi się zupełnie inaczej. Otóż po obu stronach ulicy wznoszą się morenowe wzgórza porośnięte drzewami, zaś przy niej samej stoi kilka(naście) nieprzeciętnej urody pałacyków. Nie ma co ukrywać, że na Jaśkowej Dolinie znajdziecie wiele takich krajobrazów, które Was zachwycą.

3. De Gaulle’a

Ulica De Guella to kolejny typ ulicy we Wrzeszczu. Łącząca Al. Grunwaldzką i ul. Partyzantów, zabudowana jest obustronnie kamienicami z końca XIX i początku XX wieku. “Podłoga” póki co nie robi wrażenia, za to ściany owej przestrzeni jak najbardziej, gdyż sukcesywnie remontowane są kolejne elewacje kamienic, co już dało bardzo miły efekt. Jednocześnie w porównaniu do obu poprzednich ulic, De Guella jest wiele spokojniejsza.

4. Dubois

Dubois to kolejna odsłona ulic Wrzeszcza. Odchodząca od ul. Mickiewicza, zabudowana obustronnie szeregowymi, ceglanymi domami z XX-lecia międzywojennego. Panuje tutaj zupełnie inny klimat aniżeli w trzech poprzednich przypadkach, jest kameralnie, spokojnie.

5. Saperów

Ulica na Dolnym Wrzeszczu, zabudowana wolno stojącymi domami z przełomu XIX i XX wieku. Warto je zobaczyć ze względu na piękne detale. Cały krajobraz ulicy jest odmienny od tych, które wymieniłem do tej pory.

6. Kościuszki

Wytyczona i zabudowana w dwudziestoleciu międzywojennym. Przed wojną nosiła nazwę Ring Strasse, na zdjęciach z tamtego okresu widać jak ciekawa i “czysta” to architektura. Obecnie na wielu odcinkach elewacje pokryte są styropianem i pomalowane na różne kolory. Mimo wszystko można znaleźć widok taki jak ze zdjęcia niżej. Ceglana pierzeja i zieleń robią robotę.

7. Zygmunta Wróblewskiego

Ul. Zygmunta Wróblewskiego to jedna z uliczek na Osiedlu Abegga. Osiedle zostało zbudowane na przełomie stuleci. Krajobraz uliczki tworzą ceglane, szeregowe domki, jednakże inne niż w przypadku ul. Dubois. Klimat zupełnie nie do podrobienia, świetne miejsce.

8. Narutowicza

Ulica Gabriela Narutowicza jest wyjątkowa, ze względu na zakończenie osi widokowej. Wzdłuż ulicy mamy szpaler równo przystrzyżonych drzew, na osi których wyrasta gmach główny Politechniki Gdańskiej. Genialny krajobraz ulicy, który staram się zawsze dostrzec jadąc tramwajem lub samochodem.

9. Róży Ostrowskiej

Wrzeszcz to również bloki. No dobrze, nie ma ich tyle jak na Zaspie czy Przymorzu, jednak stoją to tu, to tam. Kilka z nich stoi przy ul. Róży Ostrowskiej i to one nadają owej ulicy rytmu.

10. Kilińskiego

Ulica Kilińskiego to przykład niesamowitej zmiany wyglądu ulicy na przestrzeni kilku lat. Mamy tutaj z jednej strony wielki gmach Galerii Metropolia, z drugiej Park Kuźniczki, potok Strzyża, nowe budynki osiedla Browar Gdański oraz widoczne również wyremontowane starsze zabudowania. Na dalszym odcinku architektura ulega ujednoliceniu, bowiem po obu stronach ulicy w pierzejach stoją bloki z okresu międzywojennego.

11. Wajdeloty

Ostatni typ ulicy, jaki chciałbym pokazać jeśli chodzi o Wrzeszcz, to ulica Wajdeloty. Ulica zabudowana po obu stronach uroczymi kamienicami z przełomu XIX i XX wieku, wiele z nich przeszło remont elewacji. Dzięki przeprowadzonej kilka lat temu rewitalizacji, Wajdeloty mocno zyskała na estetyce i obecnie to jeden z ładniejszych zakątków we Wrzeszczu.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę tego wpisu 🙂

Mam nadzieję, że dzięki takiemu zestawieniu ulic, dostrzegliście różnorodność Wrzeszcza.

Jeśli pominąłem jakiś typ ulicy, dajcie mi znać w komentarzu!

Jeśli macie ochotę na więcej Gdańska, zapraszam niżej do lajkowania fanpage’a.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa