7 budynków w Gdańsku, przekreślonych przez powojenną urbanistykę

7

Cześć Przyjaciele!

Postrzeganie danego budynku nie zależy tylko i wyłącznie od tego jak on sam wygląda. Liczy się również jego architektoniczne otoczenie oraz rozwiązania urbanistyczne, sprawiające czy jest eksponowany, czy raczej przekreślony.

Mamy w Gdańsku budynki, które po wojnie zostały w taki właśnie sposób przekreślone. Kiedyś dobrze widoczne, umiejscowione tak, aby można je było podziwiać, dzisiaj mało kto zwraca na nie uwagę.

No dobrze, zaczynamy!

1. Dyrekcja Kolei

Gmach Dyrekcji Kolei zbudowano w okresie, kiedy istniał już wiadukt “błędnik”, jednak w innej niż obecnie formie. Wówczas, co widać na przedwojennych zdjęciach, budynek był w całości widoczny. Po wojnie, dokładnie w 1970 roku, otworzono nowy, wyższy wiadukt. Obecnie jadąc “błędnikiem”, nie można zobaczyć majestatu fasady frontowej gmachu Dyrekcji Kolei. Jest taka możliwość, jeśli zejdzie się przed wejście, jednak oglądanie tak dużego budynku z tak wąskiej uliczki ograniczonej właśnie owym wiaduktem, jest co najmniej niekomfortowe. Gmach Dyrekcji Kolei jest schowany i nie stanowi ważnego punktu w architektonicznym obrazie miasta.

2. Prezydium Policji

Neorenesansowy gmach zbudowany w latach 1902-1905 przy ul. Okopowej był siedzibą Królewskiego Prezydium Policji. Wówczas stał w pierzei ul. Okopowej i był dobrze eksponowany. Obecnie widok na ów gmach przekreśla estakada, oddana do użytku w 1975 roku. Wielopasmowa jezdnia, tunele, estakada sprawiają, że nie jest to typowe miejsce spacerów, a piękny neorenesansowy gmach większość osób bez zastanowienia mija w samochodach.

3. Dyrekcja Lasów Państwowych

Gmach zajmowany obecnie przez Dyrekcję Lasów Państwowych, zbudowano w 1887 roku na użytek Miejskiego Szpitala. Obecnie totalnie odcięty od miasta przez Trasę W-Z oraz szeroką w tym miejscu ul. 3 Maja.

4. Urząd Wojewódzki

Gmach, który zajmuje obecnie urząd Wojewódzki i Marszałkowski, zbudowano w latach 30-tych. Powstał przy ul. Okopowej, którą wytyczono po niwelacji wałów obronnych i przeznaczono pod budowę reprezentacyjnych gmachów. Jednak obecnie niewiele z tej “reprezentacyjności” Okopowej zostało. Obecnie gmach Urzędu Wojewódzkiego niknie przy nowych wiaduktach i budynku mieszczącym parking.

5. Akademia Muzyczna

Kolejny gmach z XIX wieku (1868-1873), który ucierpiał po wojnie jeśli idzie o jego otoczenie. W TYM artykule opisana jest przedwojenna pocztówka pokazująca budynek Koszar (obecnie Akademia Muzyczna). Obecnie jest niestety inaczej. Po wojnie, poprowadzono tuż obok omawianego budynku rozbudowane Podwale Przedmiejskie, zabierając atrakcyjne otoczenie i, co za tym idzie, utrudniając podziwianie budynku. Akademia Muzyczna jest dzisiaj przypadkowo położonym gmachem obok szerokiej, odhumanizowanej ulicy.

Niedawno zbudowano skrzyżowanie i naziemne przejście dla pieszych tuż obok Akademii Muzycznej. Mały plus przy odbiorze tegoż budynku.

6. Kamienice przy ul. Jana z Kolna

Kamienice, których już nie ma. Większość z poprzednich przykładów gdzie przekreślono jakiś budynek, to urbanistyka lat 70-tych. Kamienice o których wspominam, zburzono 7 lat temu na potrzeby ulicy. Jednakże w miejscu kamienic jest… dziki parking. Całość kosztowała 6,8 mln zł. (TUTAJ artykuł na trojmiasto.pl Przez tragizm wojny Gdańsk stracił wiele kamienic, które tworzyły pierzeje ulic i budowały tkankę miasta. Dziwi, że tak łatwo pozbywamy się tych, które mimo wszystko pozostały. Patrząc obecnie na to miejsce, szkoda.

7. Kasyno Oficerskie we Wrzeszczu

Ostatni przykład już spoza Historycznego Śródmieścia, gdyż przenosimy się do Wrzeszcza. Budynek Kasyna Oficerskiego stracił na znaczeniu po budowie estakady nad Al. Grunwaldzką w 2013 roku w ramach Trasy Słowackiego.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę tego tekstu. Zachęcam Was mimo wszystko do oglądania tych wszystkich budynków, gdyż mimo słabych rozwiązań urbanistycznych, zasługują na uwagę.

Zaglądajcie również TUTAJ, gdzie przeczytacie o ciekawostkach nt. pięciu budynków w Gdańsku z przełomu stuleci.

Zaglądajcie również na fanpage -> 7 zdjęć z Gdańska i lajkujcie, aby mieć codzienny kontakt z Gdańskiem oraz być na bieżąco z wpisami na blogu.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa