Gdańskie kościoły i ich ambony – 7 “małych” dzieł sztuki

G

Cześć Przyjaciele!

Gdańskie świątynie kryją wiele piękna. Epitafia, płyty nagrobne, ołtarze, organy oraz ambony są często niesamowitymi dziełami sztuki.

W niniejszym artykule pragnę przybliżyć Wam siedem ambon z siedmiu Gdańskich kościołów.

Uważam, że na miasto składa się cała masa “drobinek”. Z perspektywy, patrząc na miasto jako na ogół, to rzeczywiście “drobinki”, jednakże kiedy przyjrzymy się im bliżej, okazuje się, iż to prawdziwe dzieła sztuki!

Zapraszam do lektury i zdjęć 🙂

Gdańskie kościoły i ich ambony – 7 przykładów “małych” dzieł sztuki

1. Ambona w Kościele Św. Trójcy

Ambona w Kościele Św. Trójcy została wykonana w 1541 roku. Jest jednym z cenniejszych zabytków w świątyni, jak i najstarszą zachowaną amboną na terenie pomorza Gdańskiego.

W latach 1631-1650 ambona została poszerzona i powiększona. Kilkukrotnie (lata 1663, 1793 i 1821) była remontowana, bez znaczącego wpływu na jej gotycki charakter.

Zewnętrzna część kosza ambony, przedstawia wyrzeźbione postaci Ewangelistów. W 1617 roku całość nakryto manierystycznym, ośmiobocznym baldachimem. Z kolei z 1821 roku pochodzi bramka i schody.

Więcej informacji znajdziecie na TEJ stronie internetowej.

2. Ambona w Bazylice Mariackiej

Manierystyczna ambona, wykonana w latach 1616/1617, którą możemy dzisiaj oglądać w największej Gdańskiej (i nie tylko) świątyni, pochodzi z Kościoła Św. Jana. Poprzednia, rokokowa z 1762 roku, została zniszczona w 1945 roku.

Ambona wykonana jest z drewna dębowego, polichromowana i ozdobiona obrazami olejnymi oraz dekoracją rzeźbiarską.

Przepiękny baldachim z latarnią, ozdabiają postaci kobiet, które są alegoriami Bojaźni Bożej, Mądrości, Radości, Miłości, Pokoju i Pobożności, wewnątrz latarni pełnoplastyczna rzeźba św. Jana Chrzciciela, a na hełmie latarni feniks w płomieniach.

3. Ambona w Kościele Św. Piotra i Pawła

Również w Kościele Św. Piotra i Pawła, położonym na Starym Przedmieściu, w pobliżu Kościoła Św. Trójcy, można zobaczyć piękną ambonę.

Barokowa, pięknie zdobiona ambona cieszy oczy.

4. Ambona w Kościele Św. Mikołaja

Wnętrze Kościoła Św. Mikołaja w Gdańsku kryje wiele dzieł sztuki i ciekawostek, o czym pisałem TUTAJ. Ambona pochodzi z XVIII wieku, podobnie jak inne elementy wyposażenia kościoła (chrzcielnica, konfesjonały, ławy).

5. Ambona w Kościele Św. Katarzyny

Kazalnica z Kościoła Św. Katarzyny na Starym Mieście jest jedną z tych, które robią na mnie największe wrażenie. Wczesnobarokowa ambona z 1638 roku, ozdobiona jest misternymi płaskorzeźbami, przedstawiającymi sceny z Ewangelii.

6. Ambona w Kościele Bożego Ciała

Ambona w Kościele Bożego Ciała jest wyjątkowa w skali Gdańska, iż jest to jedyna zewnętrzna kazalnica w naszym mieście.

Została dostawiona w 1707 roku do południowej ściany nawy. Ozdobiona jest figurami apostołów, baldachim zaś wieńczy pelikan karmiący własną krwią swe dzieci – symbol Chrystusa.

7. Ambona w Katedrze Oliwskiej

Kazalnica w Katedrze Oliwskiej, została postawiona w XVIII wieku z inicjatywy ówczesnego opata – Jacka Rybińskiego.

Wysoka na niemal 10 metrów, wykonana w drewnie lipowym, pokryta czarnym kolorem i złoconymi kartuszami.

Wiele więcej o ambonie w Katedrze Oliwskiej, przeczytacie TUTAJ.

Niestety nie mam zdjęcia ambony, ale kiedy tylko takowe zrobię, od razu dodam.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za kolejną wspólną niedzielę na blogu. Gdańskie świątynie kryją jeszcze więcej piękna. Co powiecie na artykuł o organach? 😉

Powoli zbliżamy się do 600 wpisów na blogu! Pamiętajcie, że zawsze możecie wpisać daną frazę w wyszukiwarkę na blogu, bądź poszukać wpisów, klikając na zakładki na górze strony.

Zachęcam również do śledzenia moich postów na facebook’u, który macie poniżej.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa