7 świetnych punktów widokowych w Oliwie! (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port i Wyspę Sobieszewską. Na górze witryny, zobaczycie zakładkę „PROJEKT DZIELICOWY”, gdzie znajdziecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dziewiątą dzielnicą jest Oliwa!

Tydzień temu pokazałem 7 wartych zobaczenia miejsc w Oliwie, zaś dzisiaj, zajmiemy się wspaniałymi punktami widokowymi w tej dzielnicy Gdańska.

1. Wieża widokowa na wzgórzu Pachołek

Wzgórze Pachołek w Oliwie wznosi się 100,8 metra n.p.m.. Już pod koniec XVIII wieku pobudowano na szczycie wzniesienia pawilon widokowy, który w 1882 roku, zastąpiono murowaną wieżą. Tę zniszczono w czasie ostatniej wojny. Obecnie mamy tutaj 15-metrową wieżę widokową z 1975 roku, która zapewnia przepiękny, jeden z wspanialszych widoków na Gdańsk. Z góry zobaczycie przede wszystkim Oliwę i jej wspaniałe położenie u podnóża morenowych wzgórz, doliny wcinające się między zalesione wzniesienia, a dalej dzielnice nadmorskie – od Żabianki i Jelitkowa, przez Przymorze i Brzeźno, po Nowy Port i Stogi. Ponadto Wrzeszcz i jeszcze dalej centrum miasta. Jednak, co ważne, jeśli macie lęk wysokości, możecie skorzystać z naturalnego punktu widokowego tuż obok wieży. Z tego miejsca również jest przepiękny widok!

2. Wzgórze Kościuszki

Wzgórze Kościuszki (wcześniej Luizy) wznosi się 103 metry n.p.m. i położone jest “rzut beretem” od Pachołka. Nie jest aż tak mocno oblegane, a również, podobnie jak Pachołek, jest świetnym naturalnym punktem widokowym. Nie ma oczywiście aż tak szerokiej perspektywy, natomiast można zobaczyć jak na dłoni Żabiankę, Przymorzę, Zaspę oraz tereny portowe.

3. Punkt widokowy obok Góry Schwabego

Tym razem wąska oś widokowa, obejmująca Oliwę i Żabiankę, możliwa do zobaczenia z Góry Schwabego, ponad Doliną Schwabego i Drogą Marnych Mostów. Z głębi Oliwskich lasów ciekawie wygląda pogrążona w zieleni Katedra Oliwska i nieliczna z tej perspektywy zabudowa. Bowiem tutaj pierwszą i główną rolę gra zieleń.

4. Wieża Nabieżnikowa

Tym razem nie chodzi o NATURALNY punkt widokowy, a o wieżę nabieżnikową, która stoi na jednym ze wzgórz w Oliwie. Dokładniej między trzecim i czwartym dworem przy Polankach. Miałem okazje dwa razy być na górze. Jeśli czujecie się na siłach, możecie wejść (wieża jest stabilna, drabina obudowana, więc nie ma jak spaść), choć broń Boże nie namawiam. Z góry zobaczycie jak na dłoni Zaspę i jej blokowisko, nasz piękny stadion, tereny portowe, Wrzeszcz, a po obu stronach widok zamykają morenowe wzgórza i morze.

5. Widok nad Dworem I przy Polankach

Skoro jesteśmy przy dworach na Polankach, warto wejść za Dwór I, gdyż z tego miejsca mamy kolejny bardzo miły widok w stronę Zatoki Gdańskiej.

6. Wzgórze nad Doliną Wężową

Ponad Doliną Wężową, która jest odgałęzieniem Doliny Radości, wznosi się wysokie wzgórze. Warto się na nie wdrapać i podziwiać dolinę z tej perspektywy. Tym razem NIE JEST to punkt widokowy obejmujący zabudowę i widok w kierunku Bałtyku, jednak ten klimat zieleni, wzniesień, dolin, jest również przepiękny.

7. Wzgórze obok byłej żwirowni

Ostatnim miejscem, które pragnę Wam pokazać w tym zestawieniu, jest wzgórze obok byłej żwirowni. Miejsce położone w pobliżu wieży nabieżnikowej i Dworu III. Spacerując lasem, trzeba być uważnym i wypatrywać prześwitów, gdyż można trafić takie widoki jak niżej. Myślę, że warto.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu.

Za tydzień opiszę i pokażę trasę zwiedzania, którą opracowałem na podstawie miejsc z tego i poprzedniego wpisu o Oliwie.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa