Typy ulic w Gdańsku

T

Cześć Przyjaciele!

“Miasto jak miasto, każde jest takie samo”, “sama nuda” – ile razy słyszałem takie określenia miast. Tymczasem każde miasto ma swój odmienny charakter, ba!, wewnątrz danego miasta mamy całkowicie odmienne obszary.

Postanowiłem wypisać i pokazać różne oblicza Gdańska, na podstawie typów ulic.

W cyklu wpisów “7 ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk”, którym opisałem już 133 ulice w Gdańsku! Jednak tutaj chciałbym pokazać możliwie każdy typ ulicy, zatem będzie ich więcej niż siedem.

Bez przedłużania, zapraszam serdecznie do lektury 🙂

1. Chopina

Chopina to spokojna, zielona, klimatyczna ulica na Strzyży. Mamy przedwojenną zabudowę, niewielkie bloki ze skośnymi dachami krytymi dachówką, stare drzewa, trawniki, ogródki przez budynkami.

2. Piwna

Piwna to reprezentantka Głównego Miasta, prezentująca najbardziej charakterystyczny typ ulicy w Gdańsku. Wąskie i wysokie kamieniczki zakończone pięknymi szczytami, przedproża, zamknięcie osi ulicy przez Wielką Zbrojownie z jednej i Bazylikę Mariacką z drugiej strony.

3. Jaśkowa Dolina

Jaśkowa Dolina to ulica we Wrzeszczu (jest też na Pieckach-Migowie, ale skupiamy się na jej Wrzeszczańskiej części), która charakteryzuje się połączeniem pięknej, zabytkowej zabudowy i zieleni. Zabudowa to urocze wille i pałacyki, z kolei zieleń wylewa się z Parku Jaśkowej Doliny, który otula ulicę z obu jej stron.

Ulica Pawłowskiego – tuż obok Jaśkowej Doliny

4. Skarżyńskiego

Skarżyńskiego to typ ulicy, jaki znajdziemy w chyba wszystkich Polskich miastach. Mianowicie blokowisko. Ulica nie ma jasno wytyczonych ram, wije się między blokami “szafami”, przebiegając przez dużą część dzielnicy.

5. Beniowskiego

Beniowskiego, ulica na Przymorzu, cechuje się kocimi łbami, starymi, dużymi drzewami, mającymi swoje lata domami. Szczególnie widać to na odcinku od Słowiańskiej do Piastowskiej.

6. De Gaulle’a

De Gaulle’a to typ ulicy zabudowanej pierzejowo kamienicami, ale bez punktów usługowych w parterach.

7. Elektryków

Elektryków to mocno industrialny typ ulicy, która mieści się między dwiema, starymi, nadgryzionymi zębem czasu halami produkcyjnymi. Widok żurawi jest dopełnieniem tego klimatu.

8. Wiślna

Wiślna to ponownie industrialny klimat, ale ulica jest w nieco innym położeniu. Biegnie nad wodą, vis-a-vis Stoczni Remontowej. Można poczuć ten niesamowity klimat.

9. Pana Tadeusza

Pana Tadeusza na Wzgórzu Mickiewicza, charakteryzuje się domkową zabudową i spokojem. I widokami!

10. Porębskiego

Porębskiego to typ ulicy, zabudowanej stosunkowo młodą zabudową. Są to podobne, a często takie same bloki, składające się na różne osiedla.

11. Łanowa

Łanowa, to typ ulicy wiejskiej. Położona na Olszynce, biegnie między polami i rzadko położonymi domami.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam serdecznie za wizytę na blogu i lekturę tego wpisu.

Zdaje sobie sprawę, że mogłem nie wymienić wszystkich typów ulic w Gdańsku. Zatem jeśli coś pominąłem, proszę o stosowny komentarz, wówczas uzupełnię tę listę 😉

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

  • dając i to z takim popisem De Gaulle’a nie powinieneś pominąć ważniejszej formy ze sklepami na dole jak na Wajdeloty, w większej skali jak na Grunwaldzkiej (to typ sam w sobie, we Wrzeszczu najbardziej miejska część Gdańska), w skromniejszej postaci na Oruni (wersja tylko przelotowa) i w Oliwie (półwiejska, stary rynek). no i typ osiedla socjalnego (Chopina zastępuje wersję mało-domkową a brak wielkiej, jak Kościuszki i cały Dolny Wrzeszcz). Piwna nie jest typowa dla Gdańska w ogóle, a nawet dla starego Gdańska, gdzie były liczniejsze ulice z małymi, często wielorodzinnymi domkami – przepadły w XX w., nie tylko przez wojnę – ale też z czynszówkami z XIX w., jak Ring – przepadł – Łąkowa, Biskupia, Stare Domki i Osiek etc., De Gaulle’a nie zastąpi ich w najmniejszym stopniu, zwłaszcza tych głównych, ze sklepami etc. I tu nie idzie o pominięcie tego czy owego, ale najważniejszego typu ulicy miejskiej ze “złotego wieku” miast, XIX (szeroko rozumianego, do I wojny), który w Gdańsku jest cienki przy Wrocławiu, Poznaniu a nawet Bydgoszczy, ale jest i to on robi miasto, a że dziś nie na starówce to inna historia (wojny i odbudowy).

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa