Siedem ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #19

S

CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to najchętniej wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

JEŚLI NIE MIELIŚCIE OKAZJI ICH ZOBACZYĆ, SĄ NIŻEJ:

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #2 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #3 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #4 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #5 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #6 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #7 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #8 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #9 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #10 (klik)  

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #11 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #12 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #13 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #14 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #15 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #16 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #17 (klik)

-> Siedem ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #18 (klik)

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, DZIEWIĘTNASTE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Szczęśliwa – Kiełpinek

Ulica Szczęśliwa w Gdańsku, biegnie od trójmiejskiej obwodnicy na wschód, dotyka ulicy Kartuskiej Północnej, po czym odbija na północ i pokonując kilka zakrętów, kończy się przy stacji PKM “Kiełpinek”.

Na co warto zwrócić uwagę, spacerując ową ulicą, to różnice wysokości. Idąc w kierunku stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, schodzimy w dół. W takim wypadku zachęcam do rozglądania się za ciekawymi widokami, a podpowiem, jest co oglądać.

Dodatkowo, Szczęśliwa łączy tereny typowo tranzytowo-zakupowe z obszarem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i rezerwatu przyrody “Dolina Strzyży”. Szczególnie ostatni jej fragment nie jest każdemu znany.

2. Ulica Mydlarska – Główne Miasto (Śródmieście)

Mydlarska jest jedną z wielu tych mniejszych uliczek na Gdańskim Głównym Mieście. Jednakże każda wyróżnia się czymś specjalnym i tak jest również w jej przypadku. Ulica Mydlarska łączy ulice Św. Ducha oraz Mariacką i jest tak jakby “zapleczem” dla Długiego Nabrzeża nad Motławą.

Jej charakter najmocniej czuć, kiedy spacerujemy w kierunku ul. Mariackiej, a oś widokową zamyka Brama Mariacka i przepiękna wieżyczka Domu Przyrodników. Śliczny staromiejski zaułek, jakiego nie powstydziłoby się żadne inne miasto w Europie.

3. Ulica Gdyńskich Kosynierów – Stare Miasto (Śródmieście)

Ulica Gdyńskich Kosynierów łączy ulice Jana z Kolna z Dyrekcyjną. Zabudowana jest solidnymi kamienicami zapewne z początku XX-go wieku z których siedem widnieje w gminnej ewidencji zabytków.

Ciekawa jak na Gdańsk zabudowa, bowiem mnóstwo tego typu kamienic zniszczono w czasie wojny lub rozebrano już po wojnie. Tymczasem tutaj mamy ten klimat z przełomu XIX i XX wieku.

4. Ulica Kortowska – Kiełpino Górne (Kokoszki)

Przenosimy się daleko poza Śródmieście Gdańska, lądując za obwodnicą w Kiełpinie Górnym na ulicy Kortowskiej. Jest to jedna z kilku ulic na północ od Goplańskiej, położonych na wzniesieniu i zabudowanych dość luźno domami jednorodzinnymi.

Co stanowi element charakterystyczny? Otóż położenie na wzgórzu ponad obwodnicą trójmiasta! Wystarczy wejść na łąkę na przedłużeniu ulicy Kortowskiej i można podziwiać szeroki, serio zaskakujący krajobraz miasta. Główną rolę gra Jezioro Jasień, ale dalej widać wiele dzielnic i budynków, a nawet Zatokę Gdańską.

Więcej zdjęć, jak i dłuższy opis tego widoku, znajdziecie TUTAJ.

5. Ulica Wielkopolska – Łostowice

Ulica Wielkopolska w całości przebiega przez Łostowice. Zaczyna się przy ulicy Świętokrzyskiej, kierując na południowy-zachód niemal do granic miasta. Spacer ową ulicą jest bardzo ciekawy!

Na początkowym etapie czuć klimat dawnych Łostowic, dalej oczy cieszy zbiornik retencyjny, następnie dużo jest zieleni, są również nowe osiedla i pusta przestrzeń, czekająca na zagospodarowanie.

Więcej zdjęć z drona do zobaczenia TUTAJ.

6. Ulica Jagatowska – Lipce

Kolejna jakże ciekawa i dopełniająca całe zestawienie ulica – Jagatowska. Jest to droga na terenie Lipiec, położona na północ od Południowej Obwodnicy Gdańska i na południe od Parku Ferberów, usytuowana na wzniesieniu.

Zabudowy jest tutaj na lekarstwo i to jest jej niebywały klimat! Można poczuć się jak za miastem, oglądając nieliczne zabudowania, a dalej żuławskie pola.

TUTAJ opisałem tę ulicę w ramach “miejskiej podróży”.

Ulica Jagatowska

7. Ulica Karola Dickensa – Przeróbka

Ulica Dickensa na Przeróbce jest niespecjalnie długa, aczkolwiek całkiem sporo się przy niej dzieje i jest niewątpliwie interesująca architektonicznie.

Otóż stoją przy niej domy przedwojenne, ale również bloki/wieżowce, a do tego na osi naszej bohaterki, wyrasta potężny pylon Mostu Wantowego im. Jana Pawła II.

Zestawienie krótkiej uliczki i takiego obiektu monumentalnego – robi wrażenie.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już DZIEWIĘTNASTE zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk. A powyższe dobitnie o tym świadczą!

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa