Siedem ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #18

S

CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to najchętniej wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

JEŚLI NIE MIELIŚCIE OKAZJI ICH ZOBACZYĆ, SĄ NIŻEJ:

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #2 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #3 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #4 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #5 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #6 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #7 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #8 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #9 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #10 (klik)  

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #11 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #12 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #13 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #14 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #15 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #16 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #17 (klik)

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, OSIEMNASTE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Do Studzienki – Wrzeszcz

Do Studzienki to jedna z tych ulic, które pięknie łączą miejskość z sielskością. Z jednej jej strony skrzyżowanie z Al. Grunwaldzką, czyli jedną z głośniejszych i mocniej uczęszczanych ulic w Gdańsku, z drugiej strony Park w Królewskiej Dolinie i las tuż obok. Ulica Do Studzienki, zabudowana jest po części obustronnie kamienicami z przełomu XIX i XX wieku, co dodaje jej miejskiego wyglądu.

2. Ulica Bystrzycka – Siedlce

Ulica Bystrzycka, położona jest w południowej części Siedlec, w pobliżu Al. Armii Krajowej i Chełmu. Biegnie na wzgórzu, skąd jest piękny widok na dolinę z ulicą Kartuską, jak i okoliczne wzniesienia. Zabudowa ulicy to domy jednorodzinne.

3. Reduta Żbik – Śródmieście (Długie Ogrody)

Reduta Żbik to ulica położona w Śródmieściu Gdańska, na terenie Długich Ogrodów. Biegnąca między Podwalem Przedmiejskim a Długimi Ogrodami, jest zdecydowanie jedną z tych zapomnianych, bardzo zaniedbanych i zostawionych samym sobie. Nazwa nawiązuje zapewne do Bastionu Żbik, który niegdyś tutaj stał.

4. Ulica Wojciecha Bogusławskiego – Śródmieście (Główne Miasto)

Ulica Bogusławskiego ma bardzo ciekawe architektoniczno-historyczne sąsiedztwo i z tego względu warto się jej przyjrzeć. Otóż z jednej strony mamy fragment murów obronnych Głównego Miasta, do tego tzw. Dwór Miejski z basztami: Narożną, Schultza i Browarną. Z drugiej strony budynek Teatru Szekspirowskiego, który zdążył już wgryźć się w tkankę miasta. Z ulicy widać również dawne Prezydium Policji, czyli piękny, neorenesansowy wielki gmach, zaś dalej Forum Gdańsk. Mamy zatem sporo różnorakiej architektury i porcję historii miasta przy jednej tylko ulicy.

5. Ulica Chemików – Przeróbka

Chemików jest jedną z rzadko uczęszczanych ulic z całkowicie odmiennym krajobrazem, aniżeli ulice wyżej i niżej. Tereny około portowe fascynują swoją odmiennością, której warto poszukiwać.

6. Ulica Św. Trójcy – Śródmieście (Stare Przedmieście)

Ulica Świętej Trójcy to przede wszystkim ogromna świątynia – Kościół Św. Trójcy. Niepozorna uliczka, biegnie od ul. Okopowej, gdzie stoją spore kamienice, dalej do ul. Rzeźnickiej. Jej krajobraz zdominowany jest przez wielką ścianę kościoła. Warto wejść na dziedziniec przed wejściem, super ładne miejsce.

7. Ulica Kielnieńska – Osowa

Ulica Kielnieńska biegnie przez północną część Osowej. Zabudowana głównie domami, zwraca uwagę w jednym miejscu. Mam na myśli część ulicy na wiadukcie nad linią PKM-ki i widok na Jezioro Wysockie! Warto zwrócić uwagę 🙂

Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już OSIEMNASTE zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk.

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa