Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #4

S

Cześć Przyjaciele!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to najchętniej wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

JEŚLI NIE MIELIŚCIE OKAZJI ICH ZOBACZYĆ, SĄ NIŻEJ:

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #2 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #3 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #5 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #6 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #7 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #8 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #9 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #10 (klik)  

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #11 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #12 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #13 (klik)

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

Postanowiłem zebrać kolejną, czwartą już siódemkę ulic, które odpowiadają na pytanie, dlaczego Gdańsk jest tak fantastycznym i wyjątkowym miastem.

Zapraszam do lektury dalszej części tekstu!

1. Ulica Sienkiewicza – Wrzeszcz

Sienkiewicza jest jedną z niewielu ulic w Gdańsku, która posiada obustronną kamieniczną pierzeję zabudowy. Fascynuje mnie jej położenie. Biegnie bowiem równolegle i bardzo blisko Al. Grunwaldzkiej. Parawan zabudowy oddziela od siebie zupełnie inne klimaty. Spacer Sienkiewicza dodaje nieco otuchy po głośnej Grunwaldzkiej, również zabudowa odsłania przed spacerującymi dawniejszy Wrzeszcz.

2. Ulica Kwietna – Oliwa

Kwietna zaczyna się przy Starym Rynku Oliwskim, można powiedzieć w “centrum” Oliwy (główna ulica, sklepy, lokale gastronomiczne, przystanki autobusowe, mnóstwo samochodów). Już początek spaceru daje poczucie spokoju, zostawiamy za sobą hałas i większe ilości ludzi. Jednak czym dalej, tym bardziej uroczo. Ulica prowadzi bowiem do Doliny Radości. Połączenie energii miasta z energią natury. Coś pięknego. Wystarczy spacer Kwietną.

3. Ulica Kutnowska – Górki Zachodnie

Biegnąca równolegle i nad Martwą Wisłą ul. Kutnowska to zupełnie inna okolica oraz widoki, aniżeli dwie poprzednie pozycje. Spacerując w tej okolicy, nie ma się poczucia przebywania w mieście… Urocze domki, dzika roślinność, woda, łódki, stwarzają sielankowy klimat. Warto jest od czasu do czasu po taki klimat pojechać.

4. Ulica Gomółki – Strzyża

Ulica Mikołaja Gomółki idzie m.in. obok lasku, za którym w wykopie poprowadzona jest linia Kolei Metropolitalnej. Można rzec, “zwykła” przestrzeń, ale w końcu na takich ulicach opiera się duża połać miast. Ciekawe jest jej położenie, bowiem znajduje się na skraju dzielnicy. Można się z niej dostać do lasu.

5. Ulica Góralska – Niedźwiednik

Główna ulica Niedźwiednika, która poczynając od Ronda de la Salle, mknie w górę aż do miejsca, gdzie kończy się zabudowa, a zaczyna las. Ukształtowanie terenu sprawia, iż drugi koniec ulicy leży wiele wyżej aniżeli jej początek. A to daje oglądać wspaniałe widoki, chociażby takie jak niżej.

6. Ulica Bałtycka – Jelitkowo

Jedna z niewielu klimatycznych uliczek w Jelitkowie i okolicy. Latem, kiedy promenadą spaceruje mnóstwo osób, jeszcze więcej jeździ na rowerach lub rolkach, tutaj można odpocząć. Ciekawie wyglądają domy z XIX wieku dawnej wioski rybackiej, swoje zrobił również niedawny remont nawierzchni. No i lokalizacja, bardzo blisko plaży, jest na duży plus.

7. Ulica Ołowianka – Śródmieście Historyczne

Jedyna ulica na wyspie o tej samej nazwie. Jeszcze przed budową kładki na Ołowiankę, odwiedzana sporadycznie. Obecnie zachodzi tutaj coraz więcej osób. Myślę, że klimat, który tam panuje, najlepiej odda wiersz, który napisałem jakieś 2 lata temu:

Ołowianka, ławeczka i ja,
za mną skrzeczą żaby, przede mną muzyka gra,
za mną woda spokojna, niczego nie odbija,
przede mną Motława, jak lustro Gdańska,
pława nawigacyjna rytmicznie miga,
światło będzie migać aż do poranka,
jedno miasto, a dwa światy,
ten nad rzeką, i za bramami,
jeden przybiera starego portu szaty,
drugi chwali uroczymi uliczkami,
tutaj spokojnie, szum drzew jest słyszalny,
tam po drugiej stronie, człowiek bardziej nachalny,
tutaj mimo miasta natura oddycha,
tam natura, tak jakby… jest cicha.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Na koniec zachęcam do odwiedzenia i polubienia mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB. Umieszczam tam zdjęcia, filmiki, opisy miejsc, przemyślenia odnośnie miasta i nas w mieście.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa