Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #9

S
CZEŚĆ PRZYJACIELE!

W październiku zeszłego roku wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się mini serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk.

JEŚLI NIE MIELIŚCIE OKAZJI ICH ZOBACZYĆ, SĄ NIŻEJ:

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #2 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #3 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #4 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #5 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #6 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #7 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #8 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #10 (klik)  

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #11 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #12 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #13 (klik)

Każdy wpis z tej serii zanotował wyższą niż przeciętną liczbę odwiedzin na blogu, co oznacza, iż znalazłem dobrą drogę do pokazania większej ilości osób tego, jak wszechstronne jest nasze miasto. A na tym mi najbardziej zależy.

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, Dziewiąte JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Teatralna – Główne Miasto

Najkrótsza w dzisiejszym zestawieniu, choć bardzo ciekawa. Łączy Targ Węglowy z ul. Św. Ducha, jej ściany tworzą Teatr Wybrzeże oraz m.in. Stara Apteka. Warto tutaj zajrzeć ze względu na piękny herb Gdańska nad wejściem do Starej Apteki. Poza tym uliczka przeszła niedawno metamorfozę i szczególnie po zmroku jest tutaj urokliwie.

2. Ulica Sobótki – Wrzeszcz

Sobótki jest jedną z tych ulic w Gdańsku, które są obustronnie zabudowane zabytkową zabudową. Zwracam na to uwagę, ponieważ w porównaniu do innych miasto, w Gdańsku takich ulic jest mało. Ulica zaczyna się od Al. Grunwaldzkiej, przy której gwar miasta nie daje zebrać myśli, kończy zaś pod Parkiem Jaśkowej Doliny. Dosłownie kilka minut spaceru i można “uciec” od zgiełku. Warto też zwracać uwagę na to, co mamy po drodze – ciekawe kamienice oraz wyrastającą ponad nie wieże Kościoła Garnizonowego Św. ap. Piotra i Pawła.

3. Ulica Kampinoska – Orunia i Łostowice

Ulica Kampinoska jest jedną ciekawszych ulic w Gdańsku. Zaczyna się na Oruni przy ul. Nowiny, następnie pokonuje spore przewyższenie, mija Zbiornik Wodny Stara Orunia (tutaj warto się odwrócić i ogarnąć świetny widok!), Osiedle Moje Marzenie (skąd również jest super krajobraz patrząc w stronę Ujeściska) i dobiega do ul. Niepołomickiej. Warto przejść lub przejechać tę ulicę od początku do końca.

4. Ulica Lubuska – Chełm

Lubuska, podobnie jak Biegańskiego, położona jest na północnym skraju Chełmu, blisko granicy z Siedlcami. Co ważne, leży wyżej niż wspomniane Siedlce, a widać stąd również Suchanino oraz centrum Gdańska. Przy dobrej pogodzie można dojrzeć Zatokę Gdańską.

5. Pana Tadeusza – Wzgórze Mickiewicza

Pana Tadeusza, zarówno od strony ul. Pobiedzisko jak i ul. Łostowickiej, wspina się stromo na wzgórze. Moja trasa biegowa wiedzie właśnie tędy, a sprawdzanie formy polega na tym, czy wbiegając od strony ul. Pobiedzisko, kiedy jestem już na górze, mogę swobodnie biec dalej. Jeśli mogę, forma siedzi, jeśli ledwie żyje, no to jest słabo. Poza tym sprawdźcie widok w stronę centrum miasta 😉

6. Ulica Płońska – Płonia

Ulica Płońska poprowadzona jest na wale, z obu stron mamy sielskie, zielone krajobrazy. Bliżej Wiślinki dostrzeżemy również Martwą Wisłę i Wyspę Sobieszewską.

7. Ulica Starowiejska – Letnica

Zabudowana obustronnie niską, przedwojenną zabudową, jest jedną z tych ulic, które pokazują jak wiele ciekawych miejsc posiada nasze miasto. Kolejny mikroświat w całym mieście. Prócz całkiem ciekawej zabudowy, warto zwrócić uwagę na pojawiający się co i raz między budynkami Stadion Energa. Bliżej skromna elewacja piętrowej kamienicy, w tle bursztynowy kolos. Mnie to zawsze imponuje.

KILKA (WAŻNYCH) SŁÓW NA KONIEC

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony na facebook’u. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa