Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk

S

Cześć Przyjaciele!

Każdy z nas z nich korzysta, każdy z nas przy nich mieszka, porusza się – ULICE – łączą dzielnice, pełnią funkcje komunikacyjne, lecz nie tylko.

Bowiem kto z nas, tak na co dzień, zastanawia się nad tym, jak wygląda dana ulica? Jaka jest jej charakterystyka, otoczenie, widoki? Jakie budzi emocje, skojarzenia, wspomnienia?

Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

JEŚLI NIE MIELIŚCIE OKAZJI ZOBACZYĆ RESZTY WPISÓW Z TEJ SERII, SĄ NIŻEJ:

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #2 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #3 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #4 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #5 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #6 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #7 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #8 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #9 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #10 (klik)  

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #11 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #12 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #13 (klik)

Zapraszam do lektury dalszej części tekstu!

1. Ulica Nadwiślańska na Górkach Wschodnich

Zaczynamy od Wyspy Sobieszewskiej, z której wybrałem ul. Nadwiślańską. Mnie przede wszystkim fascynuje położenie, jak sama nazwa wskazuje, nad Wisłą. Nadwiślańska biegnie od Mostu Pontonowego do pętli autobusowej, równolegle do Martwej Wisły. Nie brakuje zatem widoków na rzekę, szczególnie w okolicy Hotelu Renusz, zaś z drugiej strony, zaraz za zabudową mamy las i wydmy, które niemal wdzierają się na ulicę. Warto tam zawędrować.

2. Ulica Własna Strzecha we Wrzeszczu

Wrzeszcz imponuje różnorodnością ulic. W zasadzie do tego wpisu mógłbym posłużyć się tylko i wyłącznie przykładami z tej dzielnicy, co zapewne kiedyś uczynię, ale dzisiaj dajemy szansę różnym obszarom Gdańska. Wracając do ulicy, zwracam uwagę przede wszystkim na zabudowę – piętrowe ceglane domki szeregowe, zbudowane w końcu XIX wieku jako osiedle Abegga (TUTAJ więcej o tego typu budownictwie w XIX-wiecznym Gdańsku). Druga rzecz, którą lubię tutaj oglądać, to perspektywa w stronę ul. Politechnicznej. Warto zwrócić uwagę na to jak zmienia się zabudowa. To jest fascynujące.

3. Ulica Na Ostrowiu na Wyspie Ostrów

Niewiele Polskich miast może pochwalić się ulicą w tak niecodziennym miejscu. Ulica biegnie przez teren Stoczni Remontowej im. Józefa Piłsudskiego, a spacer w tym miejscu to świetne przeżycie. Co prawda na co dzień mogą to czynić jedynie pracownicy stoczni, lecz co roku w czerwcu również wszyscy chętni w czasie dnia otwartego stoczni.

4. Ulica Na Zboczu na Siedlcach

Położona na skraju wzgórza, nad biegnącą w dolinie Kartuską, ulica Na Zboczu jest w zasadzie w całości fajnym punktem widokowym. Co raz między domami można wypatrzeć super widok, a są miejsca, skąd widać morze. Zachęcam do spacerów i odkrywania.

5. Ulica Na Piaskach na Starym Mieście

Ulica Na Piaskach jest w mojej ocenie jedną z ciekawszych ulic całego Gdańska. Poczynając od zmieniającego kolory Domu Opatów Pelplińskich, poprzez uroczy Most Chlebowy, widok na Wielki Młyn i wreszcie zamknięcie osi widokowej przez Kościół Św. Katarzyny. Spacer tutaj to wspaniałe doznania estetyczne i super dawka klimatu, nieco jak w Amsterdamie.

6. Ulica Wołyńska na Oruni

Położona na Żuławskiej ziemi Wołyńska daje wiele spokoju i radości z chwil tam spędzanych. Serio będąc w tych okolicach zwalniam, oddycham i cieszę życiem. No może przy pięknym zachodzie słońca o to łatwiej, ale i bez tego można 😉

7. Ulica Biskupia na Biskupiej Górze

Spacerując po zmroku w okolicy SKM Śródmieście, uwielbiam zostawiać za sobą hałas samochodów i tramwajów z Węzła Grodecka oraz porażające światło Forum Gdańsk, wchodząc na spokojną i z lekka tajemniczą Biskupią. Zmiana klimatu o 180 stopni! A do tego, po wejściu na górę, wspaniały widok na miasto.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Siedem przedstawionych dzisiaj ulic nie wyczerpuje tematu. Dlatego już postanowione, że wrócę z kolejną siódemką 😉

Każda z tych ulic to zupełnie inne widoki, perspektywy, klimat. Niby tylko siedem ulic, a jak wiele mówi o Gdańsku, o jego różnorodności i uroku.

Zachęcam również do śledzenia mojej strony 7 zdjęć z Gdańska na FACEBOOK’u, gdzie niemal codziennie umieszczam zdjęcia i filmiki z Gdańska, oraz dziele przemyśleniami na temat miasta.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Cieszę się z zainteresowania historią Gdańska, bo praktycznie ludzie chodzą ulicami dzielnic, nie zwracając uwagi, ani na nazwę, nie znając jej historii (chyba, że się potkną, albo przewrócą). Dzięki Twoim informacjom, być może- nagle ktoś się obudzi i stwierdzi, że -przecież to moja ulica. Gratuluję tej inicjatywy, życzę owocnych tematów rozwijanych w podobny sposób.

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa