Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #12

S
CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to najchętniej wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

JEŚLI NIE MIELIŚCIE OKAZJI ICH ZOBACZYĆ, SĄ NIŻEJ:

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #2 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #3 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #4 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #5 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #6 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #7 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #8 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #9 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #10 (klik)  

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #11 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #13 (klik)

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, dwuNASTE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Na Stoku – Biskupia Góra

Ulica Na Stoku swój bieg zaczyna od ul. Pohulanka i ciągnie przez całą Biskupią Górę, aż do ul. Zaroślak. Wzdłuż ulicy znajdziemy stare kamienice, nadające klimat jakby wyciągnięty sprzed wojny. Dodatkowo jest kilka widoków z owej ulicy, które nadają jej kolorytu. Mamy spojrzenie na boisko i Kościół Św. Trójcy z Muzeum Narodowym, widok na Schronisko Młodzieżowe oraz przesmyk na kładkę nad Kanałem Raduni.

2. Ulica Chlebnicka – Główne Miasto

Jedna z ładniejszych ulic Głównego Miasta w Gdańsku i ogólnie jedna z ładniejszych licząc wszystkie obszary staro miejskie jakie miałem okazje zwiedzić. Zaczyna się wraz z końcem ulicy Piwnej, gdzie mamy widok na tylną XV-wieczną fasadę Dworu Artusa, dalej biegnie aż do zamknięcia Bramą Chlebnicką. Pierzeja kamienic od ulicy Kuśnierskiej do Pończoszników nie ma sobie równych. Na dolnym odcinku dodatkowo przed kamienicami są przedproża, czyli schody prowadzące do wejścia, charakterystyczne dla Gdańska.

3. Ulica Cedrowa – Ujeścisko/Zabornia

Ulica Cedrowa zaczyna swój bieg od ul. Warszawskiej na Ujeścisku, mknie obok starego Cmentarza Ewangelickiego, następie przechodzi wiaduktem nad Al. Armii Krajowej, idzie między Cmentarzem Łostowickim i osiedlem Wolne Miasto, schodzi w dół obok zbiornika retencyjnego i kończy przy ul. Kartuskiej. Jest bardzo ciekawa ze względu na przeróżne widoki i miejsca, które łączy. Mamy więc nostalgiczny klimat przy starym cmentarzu, później otwarcie widokowe nad trasą W-Z, następnie kolejny cmentarz, smutny widok, jednak już kawałek dalej piękny krajobraz nad zbiornikiem retencyjnym.

4. Ulica Nad Jeziorem – Osowa

Ulica położona na końcu Gdańska, gdyż serio prowadzi do granicy Gdańska z Chwaszczynem. Główny atut ulicy Nad Jeziorem, jak sama nazwa wskazuje, jest bliskość jeziora. Z samej ulicy można oglądać tak świetny krajobraz! To już tak trochę jak na Kaszubach w głębi województwa.

5. Ulica Kieturakisa – Dolne Miasto

Ulica na Dolnym Mieście, prowadząca od ul. Łąkowej w stronę bastionów i dawnej fosy. Z jednej strony mamy zabytkową zabudowę, jak np bardzo cenny Dom Uphagenów z około 1800 roku oraz ceglane budynki dawnego szpitala budowane w drugiej połowie XIX wieku, z drugiej strony powstająca na naszych oczach zabudowa pierzejowa realizowana przez TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego). Co ciekawe, zabytkowa pierzeja rośnie od Łąkowej w stronę fosy, z kolei nowa pierzeja TBS-ów odwrotnie, od fosy do Łąkowej.

6. Ulica Urocza – Orunia

Ulica Urocza położona jest między ulicami Przyjemną i Ramułta. Kiedy pierwszy raz tam trafiłem, od razu trafił do mnie ten klimat. Przedwojenna zabudowa, dorodne drzewa, bruk. Ma swój urok.

7. Ulica Szymanowskiego – Wrzeszcz/Strzyża

Ulica Szymanowskiego biegnie od Al. Grunwaldzkiej do ul. Chrzanowskiego, między Wrzeszczem a Strzyżą. Od strony Strzyży mamy jeszcze przedwojenne, urocze domy, zaś po stronie Wrzeszcza zupełnie nowe budynki osiedla Garnizon. Dodatkowo ulica Szymanowskiego jest fajnie zazieleniona, co daje miły efekt.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa