Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #5

S
Cześć Przyjaciele!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to najchętniej wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

JEŚLI NIE MIELIŚCIE OKAZJI ICH ZOBACZYĆ, SĄ NIŻEJ:

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #2 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #3 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #4 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #6 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #7 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #8 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #9 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #10 (klik)  

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #11 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #12 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #13 (klik)

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

Skoro coś jest dobre i w jakiś sposób trafia do odbiorców, warto to kontynuować, zatem…

Zebrałem kolejne, piąte już zestawienie siedmiu ulic w Gdańsku, aby tak jak zwykle, pokazać jego piękno i złożoność oraz przekonać niedowiarków jak i upewnić w przekonaniu tych, którzy uważają, że Gdańsk to fantastyczne miejsce.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Kaletnicza – Główne Miasto

Ulica Kaletnicza na Głównym Mieście jest najciekawszą ulicą łączącą Długą i Piwną oraz jedną z ciekawszych w ogóle, licząc te mniejsze uliczki. Robotę robi połączenie wąskiej uliczki, stosunkowo wysokich domów i zamknięcia urbanistycznego w postaci masywnej, ceglanej wieży Bazyliki Mariackiej! Spacer po mieście winien być ciekawy i tak jest w tym miejscu. Wiele razy widziałem jak ludzie spacerujący ul. Długą przystają przy Kaletniczej i cykają fotki. Coś ich zainteresowało, sprowokowało, ujęło. Taka jest ul. Kaletnicza.

2. Ulica Grodza Kamienna – Stare Przedmieście

Grodza Kamienna jest ulicą prowadzącą na “zapleczu” fortyfikacji, tuż obok Bastionu Żubr i fosy. Przy jednym jej końcu znajduje się mająca niemal 400 lat Brama Nizinna, zaś przy drugim zbudowana na początku XVII wieku Śluza Kamienna. Spacerujący tą ulicą mogą zapoznać się z imponującymi zabytkami sprzed czterech stuleci, a dodatkowo uraczyć oczy zielenią i wodą.

3. Ulica Przybrzeżna – Orunia

Ulica Przybrzeżna biegnie przez 4 km równolegle do Motławy. To kolejny Gdański świat, zupełnie inny aniżeli poprzednie. Zaczęliśmy w środku miasta, byliśmy na jego (dawnych) krańcach, zaś tutaj już poza miastem jako takim. Przybrzeżna zapewnia świetne widoki na wodę oraz pola, spokój, niemal wiejski klimat. I to w granicach Gdańska.

4. Ulica Czecha – Piecki-Migowo (Morena)

Ulice z położonymi obok blokami z wielkiej płyty również mają swoje plusy. Przy ul. Czecha dominują 30-metrowe bloki, co prawda ładnie malowane, lecz jednak przytłaczające. Jednak w tym miejscu położenie odgrywa ważną rolę. Bowiem tuż obok mamy niezły spadek terenu patrząc w stronę Brętowa, i blisko ul. Czecha otwiera się nam sympatyczny, zielony krajobraz.

5. Ulica Kościuszki – Wrzeszcz

Ulica i zabudowa z lat międzywojennych. Na odcinku między ulicami Chrobrego i Legionów (na zdjęciu) można poczuć ten klimat. Niestety w innych miejscach przez ocieplenia budynków i krzykliwe kolory elewacji, klimat ulicy zanika. Mimo tego lubię tę ulicę, za zabudowę, szpalery drzew, miejski klimat.

6. Ulica Pilotów – Zaspa

Ulica Pilotów to jedna z tych ulic, które biegnąc między blokami, w zasadzie nie wiadomo, gdzie się kończą lub zaczynają, czy dane odgałęzienie to również ta sama ulica, a może inna? Brak konkretnego podziału przestrzeni powoduje chaos, całe szczęście od jakiegoś czasu próbuje się projektować osiedla i miasta w inny sposób. Jednak jeśli miałbym scharakteryzować klimat owej przestrzeni starając się o pozytywy, to jest ona unikatowa. Bowiem na szczytach wielu bloków mamy murale. Wielkie ścienne malowidła niewątpliwie urozmaicają widoki, pobudzają do refleksji. Inna kwestia jest taka, że jest zwyczajnie ciekawiej i ładniej.

Więcej (i ciekawiej) o muralach napisała moja dobra koleżanka Marta na swoim blogu Palcem po mapie, stopą po ziemi (klik). Zachęcam do lektury!

7. Ulica Obrońców Westerplatte – Oliwa

Najpiękniejsza ulica Oliwy. Ciągnie się od pętli tramwajowej do ul. Polanki. Piękne kamienice, szpalery drzew. Spacer tą ulicą to sama przyjemność. Idąc otoczony zielenią oglądasz wspomnianą wcześniej uroczą zabudowę, zaś w perspektywie ulicy mamy zieleń TPK. Warto się tutaj wybrać.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa