Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #6

S
Cześć Przyjaciele!

W październiku wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się mini serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk.

JEŚLI NIE MIELIŚCIE OKAZJI ICH ZOBACZYĆ, SĄ NIŻEJ:

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #2 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #3 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #4 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #5 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #7 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #8 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #9 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #10 (klik)  

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #11 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #12 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #13 (klik)

Każdy wpis z tej serii zanotował wyższą niż przeciętną liczbę odwiedzin na blogu, co oznacza, iż znalazłem dobrą drogę do pokazania większej ilości osób tego, jak wszechstronne jest nasze miasto. A na tym mi najbardziej zależy.

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

Zebrałem kolejne, szóste już zestawienie siedmiu Gdańskich ulic, chcąc udowodnić Wam w jak ciekawym i wszechstronnym mieście żyjemy.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Długa – Główne Miasto

Ulica Długa, część Drogi Królewskiej, traktu który zna każdy przyjezdny, oraz droga którą gdańszczanie przemierzali tysiące razy. Od zawsze lubiłem przechodzić przez Złotą Bramę, kiedy wchodziłem do jakby innego świata, takiego wiecie, ładniejszego. Moim zdaniem Długa jest jedną z piękniejszych, jeśli nie najpiękniejszą ulicą w Polsce, licząc zabytkowe obszary miast (Stare Miasta, w Gdańsku Główne Miasto). Swoje zdanie postaram się poprzeć argumentami. Otóż Długą z jednej strony zamyka przepiękna renesansowa Złota Brama z początku XVII wieku oraz wyrastająca nad nią Wieża Więzienna, z drugiej strony mamy filigranową wieża Ratusza z cudnym hełmem, po obu stronach liczne godne uwagi kamienice. Nic dodać, nic ująć.

2. Ulica Chmielna – Wyspa Spichrzów

Chmielna biegnie przez całą długość Wyspy Spichrzów. Zaczyna się przy ul. Toruńskiej, kończy zaś na cyplu wyspy, vis-a-vis innej wyspy, Ołowianki. Niegdyś cała zabudowana spichlerzami, dzisiaj pozostało ich kilka, które stoją wśród wyrastającej nowej zabudowy, przypominając o czasach, które odeszły. Nowa zabudowa bardzo szybko zmienia charakter oraz krajobraz owej ulicy.

3. Ulica Powstańców Warszawskich – Suchanino

Mam tutaj na myśli część ulicy odbijającą od ul. Beethovena (w pobliżu ul. Nad Jarem) i biegnącą łukiem do tej samej Beethovena w okolicy ul. Otwartej. Zupełnie inny krajobraz, aniżeli dwóch poprzednich ulic! Tutaj robotę robi położenie na skraju wzgórza, co pozwala oglądać z owej ulicy położone w dole Siedlce i dalej Chełm, a nawet w niektórych miejscach centrum miasta. Zacne widoki.

4. Ulica Dubois – Wrzeszcz

Ulica Dubois we Wrzeszczu odchodzi od ul. Mickiewicza i jest jedną z ciekawszych w okolicy. Niska, ceglana, międzywojenna zabudowa, wprowadza w odmienny klimat niż na np. Mickiewicza lub Hallera. Kameralny charakter uliczki dodaje jej uroku. Warto zajrzeć.

5. Ulica Nowotna – Stogi

Ulica Nowotna łączy gęsto zabudowaną część dzielnicy z plażą. Dobrze jest się nią przespacerować i poczuć jak zostawiamy za sobą to co stricte miejskie, dostając coraz więcej tego co naturalne. Nowotna przebiega przez las, obok jeziora, kończąc przy pętli tramwajowej w pobliżu wydm i plaży oraz Zatoki Gdańskiej.

6. Ulica Zagroble – Płonia

Jedna z ulic, do których trafią nieliczni. Biegnąca nad Martwą Wisłą ul. Zagroble jest doskonałym i chyba jedynym miejscem (ulicą), skąd można oglądać dwie Wisły – Wisłę Martwą i Wisłę Śmiałą. Bardzo ciekawe i rzadko uczęszczane miejsce.

7. Ulica Wileńska – Wrzeszcz

Jako siódmą i dzisiaj ostatnią ulicą przedstawię Wam Wileńską. Jakże to ciekawa ulica! Zaczynając się przy ul. Sobieskiego, biegnie na zachód, aż do Ronda Pana Cogito na Pieckach-Migowie. Na Wrzeszczańskim odcinku, ujmuje spacerowiczów klimatyczną zabudową wprowadzającą w klimat niewielkiego, kameralnego osiedla z lat międzywojennych. Następnie przebiega obok parku i zbiornika retencyjnego, wspina na górę i obok bloków z wielkiej płyty, dociera do okolic Jaśkowej Doliny. Piękna ulica.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa